Wybieramy ciepłe okna

Okna energooszczędne, czyli tak zwane ciepłe okna, mają liczne grono zwolenników zwłaszcza na zachodzie Europy. Badania pokazują jednak, że z roku na rok coraz większa liczba Polaków, przy wyborze okien do swojego domu, kieruje się przede wszystkim wskaźnikami izolacji termicznej danego produktu. Coraz chętniej skłaniamy się do wyboru produktów energooszczędnych, dzięki którym możemy znacznie obniżyć nasze rachunki za energię. Dziś doradzamy, na co należy zwrócić uwagę, gdy wybieramy ciepłe okna.

Współczynnik przenikania ciepła

Kiedy porównujemy ze sobą różne modele okien energooszczędnych, możemy zauważyć, że na etykietach tych produktów znajduje się wiele skrótów i nie do końca jasnych oznaczeń liczbowych. Na co tak naprawdę powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając ciepłe okna? Najważniejszym współczynnikiem, który mówi nam ile ciepła przepuszcza na zewnątrz nasze okno, jest współczynnik Uw. Porównując dane poszczególnych produktów, powinniśmy zadbać, aby był on jak najniższy. Okna przeznaczone do domów energooszczędnych mają Uw mniejsze niż 1,0 W/m2K, natomiast wartość Uw okien pasywnych nie powinna być wyższa niż 0,8 W/m2K. Współczynnik przenikania ciepła całego okna zależy od wszystkich elementów, z których zbudowane jest okno: ramy, oszklenia, ramek dystansowych oraz od sposobu osadzenia okna w ścianie. Wielokrotnie zdarza się, że w wyniku źle przeprowadzonego montażu, w okolicy okna powstają tak zwane mostki termiczne, czyli miejsca o słabej izolacji, które mogą przyczyniać się do wychładzania domu. Dlatego, poza wyborem ciepłego okna, ważne jest dopilnowanie, aby zgodny z najnowszymi normami montaż, został wykonany przez odpowiednio przeszkoloną i doświadczoną ekipę.

 

Wybieramy-ciepłe-okna-Internorm

Idealne oszklenie i ciepły profil

Bardzo ważnym elementem każdego okna jest szyba. W oknach energooszczędnych i pasywnych stosuje się zwykle pakiety trzyszybowe wypełnione gazem szlachetnym. Dla poprawy komfortu cieplnego w mieszkaniu warto, aby pakiet był głęboko osadzony w ramie, a całość wykańczała  odpowiednia uszczelka. Na parametry cieplne okna ma wpływ także ramka dystansowa, umieszczana pomiędzy taflami szyb. Najcieplejsze okna mają ramki wykonane z tworzywa sztucznego lub ze stali szlachetnej. Kolejną rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę jest profil okna. Ciepłe profile są najczęściej wielokomorowe (w przypadku okien PVC). Jednak to nie ilość komór ma znaczenie. Aby profil miał odpowiednio niski współczynnik przepuszczania ciepła, powinien być docieplony przez umieszczenie wewnątrz wkładek termoizolacyjnych, na przykład w postaci ciepłego aerożelu.

Wybrałeś pasywne okna
i drzwi dla siebie?

Zamów wycenę lub zadzwoń 801 889 987 Zadzwoń teraz (801 88 99 87)

Używamy cookies, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że zgadzasz się używać wszystkich plików cookies na stronie Internorm. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Polityka prywatności