Wybieramy ciepłe okna

22 sierpnia 2014

Okna energooszczędne, czyli tak zwane ciepłe okna, mają liczne grono zwolenników zwłaszcza na zachodzie Europy. Badania pokazują jednak, że z roku na rok coraz większa liczba Polaków przy wyborze okien do swojego domu, kieruje się przede wszystkim wskaźnikami izolacji termicznej danego produktu. Społeczeństwo coraz chętniej skłania się do wyboru produktów energooszczędnych, dzięki którym możemy znacznie obniżyć nasze rachunki za energię. Dziś doradzamy, na co należy zwrócić uwagę, gdy wybieramy ciepłe okna.

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Współczynnik przenikania ciepła

Porównując ze sobą różne modele okien energooszczędnych, można zauważyć, że na etykietach tych produktów znajduje się wiele skrótów i nie do końca jasnych oznaczeń liczbowych. Na co tak naprawdę trzeba zwrócić uwagę, wybierając ciepłe okna? Najważniejszym współczynnikiem, który mówi ile ciepła przepuszcza na zewnątrz okno, jest współczynnik Uw. Porównując parametry różnych okien, należy wybrać to, które ma możliwie najniższy współczynnik Uw. Okna przeznaczone do domów energooszczędnych mają Uw mniejsze niż 1,0 W/m2K, natomiast wartość Uw okien pasywnych nie powinna być wyższa niż 0,8 W/m2K. Współczynnik przenikania ciepła całego okna zależy od wszystkich elementów, z których zbudowane jest okno: ramy, oszklenia, ramek dystansowych oraz od sposobu osadzenia okna w ścianie. Wielokrotnie zdarza się, że w wyniku źle przeprowadzonego montażu, w okolicy okna powstają tak zwane mostki termiczne, czyli miejsca o słabej izolacji, które mogą przyczyniać się do wychładzania domu. Dlatego, poza wyborem ciepłego okna, ważne jest dopilnowanie, aby zgodny z najnowszymi normami montaż, został wykonany przez odpowiednio przeszkoloną i doświadczoną ekipę.

Odpowiednie oszklenie

Bardzo ważnym elementem każdego okna jest szyba. W oknach energooszczędnych i pasywnych stosuje się zwykle pakiety trzyszybowe wypełnione gazem szlachetnym. Dla poprawy komfortu cieplnego w mieszkaniu warto, aby pakiet był głęboko osadzony w ramie, a całość wykańczała odpowiednia uszczelka. Na parametry cieplne okna ma wpływ także ramka dystansowa, umieszczana pomiędzy taflami szyb. Najcieplejsze okna mają ramki wykonane z tworzywa sztucznego lub ze stali szlachetnej.

Ciepły profil

Kolejną rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę jest profil okna. Ciepłe profile są najczęściej wielokomorowe (np. w przypadku okien PVC). Jednak to nie liczba komór ma znaczenie. Aby profil miał odpowiednio niski współczynnik przepuszczania ciepła, powinien być docieplony przez umieszczenie wewnątrz wkładek termoizolacyjnych, na przykład w postaci ciepłego aerożelu.

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

  • Poznasz filozofię Internorm
  • Doświadczysz możliwości naszych produktów
  • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
  • • w salonie
  • • na budowie
  • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: