Szyby ornamentowe – niecodzienne szyby dekoracyjne

Znaczącej większości osób szyby kojarzą się z przezroczystą taflą szkła. Jednak szkło może mieć wiele odmian, co daje możliwość wytworzenia nie tylko zwykłych przezroczystych szyb. Szyby ornamentowe to dekoracyjne szkło, które ma bardzo dekoracyjny charakter.

 1. Co to jest szyba ornamentowa?
 2. Jak powstaje szkło ornamentowe?
 3. Zalety szyb ornamentowych
 4. Gdzie wykorzystuje się szyby dekoracyjne?
  Szkło ornamentowe do produkcji okien
  Szkło ornamentowe w produkcji mebli i drzwi
 5. Ile kosztują szyby ornamentowe?

Co to jest szyba ornamentowa?

Szyba ornamentowa to inaczej szyba dekoracyjna, która została wytworzona ze szkła ornamentowego. Na jej powierzchni występuje ozdobna struktura, która nie tylko podnosi estetykę szyby, lecz także zmniejsza jej przezierność. Co ważne, szyby dekoracyjne zachowują dobrą przepuszczalność światła.

Jak powstaje szkło ornamentowe?

Tafla szkła float zostaje podgrzana do bardzo wysokich temperatur, które znacząco zwiększają plastyczność materiału. Tafle zostają poddane procesowi walcowania, który wytłacza wzór na tafli szkła. W tak właśnie dość prosty sposób powstaje szkło ornamentowe.

szkło ozdobne

Zalety szyb ornamentowych

 • wysokie właściwości dekoracyjne – możliwość zamówienia szyby okna w niestandardowym odcieniu i wzorze,
 • zmniejszona przezierność okien – w konsekwencji naniesienia wzorów na powierzchnię szkła float, szkło ornamentowe wykazuje znacznie mniejszą przezierność (mniej przez nie widać). W związku z tym dość często jest stosowane wszędzie tam, gdzie pożądany jest zamazany obraz (np. w łazience).

Gdzie wykorzystuje się szyby dekoracyjne?

Szkło ornamentowe do produkcji okien

Szyby dekoracyjne najczęściej wykorzystywane są w produkcji okien, które mają na celu zamazywać widziany obraz. Ze względu na niską przezierność, dość często stosuje się okna ornamentowe do łazienki. Alternatywą dla ornamentowego szkła są mleczne szyby w oknach łazienki, które również wykazują niską przezierność, lecz nie mają takich funkcji dekoracyjnych.

Ze względu na spore rozmycie obrazu szkło ornamentowe dość często stosowane jest do wnętrz, w których potrzebna jest zwiększona prywatność. Z ornamentowego szkła wykonuje się m.in. biurowe ścinaki działowe czy ścianki mobilne.

łazienka

Szkło ornamentowe w produkcji mebli i drzwi

Ozdobny charakter sprawia, że szkło ornamentowe stosowane jest także w produkcji mebli i drzwi. Szyba ornamentowa do drzwi najczęściej stosowana jest przy produkcji drzwi łazienkowych oraz kuchennych. Nierzadko wykonane są z niej także przeszklone drzwi do sypialni czy korytarza.

Szkło ornamentowe doskonale sprawdza się także do tworzenia wszelkich witryn, a nawet witraży. Jego łatwa możliwość zabarwienia sprawia, że nierzadko to właśnie ornamentowe szkło jest podstawą wystawnych witraży okiennych.

Ile kosztują szyby ornamentowe?

Ze względu na to, że szyby dekoracyjne uzyskuje się w procesie ciągłego walcowania, który pochłania sporą ilość czasu, to ich cena jest wyższa niż koszt zakupu zwykłego szkła float.

Wyślij zapytanie Okna i drzwi pasywne

Używamy cookies, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że zgadzasz się używać wszystkich plików cookies na stronie Internorm. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Polityka prywatności