Szyby ornamentowe – niecodzienne szyby dekoracyjne

22 stycznia 2022

Znaczącej większości osób szyby kojarzą się z przezroczystą taflą szkła. Jednak szkło może mieć wiele odmian, co daje możliwość wytworzenia nie tylko zwykłych przezroczystych szyb. Szyby ornamentowe to dekoracyjne szkło, które ma bardzo dekoracyjny charakter.

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Co to jest szyba ornamentowa?

Szyba ornamentowa to inaczej szyba dekoracyjna, która została wytworzona ze szkła ornamentowego. Na jej powierzchni występuje ozdobna struktura, która nie tylko podnosi estetykę szyby, lecz także zmniejsza jej przezierność. Co ważne, szyby dekoracyjne zachowują dobrą przepuszczalność światła.

Jak powstaje szkło ornamentowe?

Tafla szkła float zostaje podgrzana do bardzo wysokich temperatur, które znacząco zwiększają plastyczność materiału. Tafle zostają poddane procesowi walcowania, który wytłacza wzór na tafli szkła. W tak właśnie dość prosty sposób powstaje szkło ornamentowe.

Zalety szyb ornamentowych

  • wysokie właściwości dekoracyjne – możliwość zamówienia szyby okna w niestandardowym odcieniu i wzorze,
  • zmniejszona przezierność okien – w konsekwencji naniesienia wzorów na powierzchnię szkła float, szkło ornamentowe wykazuje znacznie mniejszą przezierność (mniej przez nie widać). W związku z tym dość często jest stosowane wszędzie tam, gdzie pożądany jest zamazany obraz (np. w łazience).

Gdzie wykorzystuje się szyby dekoracyjne?

Szkło ornamentowe do produkcji okien

Szyby dekoracyjne najczęściej wykorzystywane są w produkcji okien, które mają na celu zamazywać widziany obraz. Ze względu na niską przezierność, dość często stosuje się okna ornamentowe do łazienki. Alternatywą dla ornamentowego szkła są mleczne szyby w oknach łazienki, które również wykazują niską przezierność, lecz nie mają takich funkcji dekoracyjnych.

Ze względu na spore rozmycie obrazu szkło ornamentowe dość często stosowane jest do wnętrz, w których potrzebna jest zwiększona prywatność. Z ornamentowego szkła wykonuje się m.in. biurowe ścinaki działowe czy ścianki mobilne.

Szkło ornamentowe w produkcji mebli i drzwi

Ozdobny charakter sprawia, że szkło ornamentowe stosowane jest także w produkcji mebli i drzwi. Szyba ornamentowa do drzwi najczęściej stosowana jest przy produkcji drzwi łazienkowych oraz kuchennych. Nierzadko wykonane są z niej także przeszklone drzwi do sypialni czy korytarza.

Szkło ornamentowe doskonale sprawdza się także do tworzenia wszelkich witryn, a nawet witraży. Jego łatwa możliwość zabarwienia sprawia, że nierzadko to właśnie ornamentowe szkło jest podstawą wystawnych witraży okiennych.

Ile kosztują szyby ornamentowe?

Ze względu na to, że szyby dekoracyjne uzyskuje się w procesie ciągłego walcowania, który pochłania sporą ilość czasu, to ich cena jest wyższa niż koszt zakupu zwykłego szkła float.

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

  • Poznasz filozofię Internorm
  • Doświadczysz możliwości naszych produktów
  • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
  • • w salonie
  • • na budowie
  • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: