Okno nieotwieralne – rodzaje, wady i zalety okien typu fix

Futurystyczne projekty domów i budynków użytkowych cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Wraz z ich popularnością rośnie także popyt na okna nieotwierane, które pozwalają na uzyskanie panoramicznych przeszkleń podkreślających nowoczesny charakter zabudowy.

W tym artykule omówimy szczegółowo temat okien nieotwieranych. Przedstawiliśmy w nim m.in.:

 • rodzaje okien nieotwieranych,
 • wady i zalety dużych przeszkleń,
 • nasze sugestie dotyczące tego, kiedy warto zastosować okna fix, a kiedy lepiej z nich zrezygnować,
 • koszt zakupu okien nieotwieralnych.

Jakie są rodzaje okien typu fix?

Okna nieotwieralne możemy podzielić na dwie grupy:

 • szklone w ramie,
 • szklone w skrzydle.

Okna stałe szklone w ramie to najczęściej spotykane rozwiązanie. Duże przeszklenia w ramie zdobią witryny sklepowe czy budynki biurowe. Dość często są wykorzystywane także przy futurystycznych projektach domów. Jest to rozwiązanie tańsze niż okno nieotwierane szklone w skrzydle. Co więcej, okna typu fix w ramie są uważane za szczelniejsze – wykazują wyższy poziom termoizolacji.

Okna nieotwierane szkole w skrzydle swoim wyglądem niewiele się różni od tradycyjnych okien otwieranych. Właśnie dlatego najczęściej montowane są w pomieszczeniach, w których będą znajdowały się także zwykłe otwierane okna, gdyż tworzą z nimi spójną aranżację.

wnętrze z oknem fix

Po co montuje się okna nieotwierane?

Choć na pozór montaż okien nieotwieralnych może wydawać się nierozsądnym rozwiązaniem – bo w jakim celu montować okno, które się nie otwiera – to głębsza analiza ich parametrów pozwala dostrzec niekwestionowane korzyści okien typu fix.

Przede wszystkim, okna nieotwierane są o wiele bardziej szczelne niż tradycyjne okna. Dzięki ich zastosowaniu można znacząco oszczędzić na ogrzewaniu budynku, gdyż różnica w rachunkach może sięgać nawet 2 tysięcy złotych rocznie w przypadku domu jednorodzinnego. Co więcej, okna stałe są po prostu tańszym rozwiązaniem. Decydując się na zakup stałych przeszkleń można zaoszczędzić około 40%.

Warto także zwrócić uwagę, że często okno nie jest montowane w celu dobrej wentylacji pomieszczenia, lecz odpowiedniego doświetlenia domu czy biura. W takim przypadku stałe okna będą po prostu tańszym i równie efektownym rozwiązaniem.

Wady i zalety okien typu fix

Zalety okien nieotwieralnych:

 • niska cena,
 • dobre doświetlenie,
 • panoramiczne widoki,
 • mogą być produkowane w większych rozmiarach niż okna w klasycznych skrzydłach, co pozwala na tworzenie np. ścian z okien,
 • zapewniają lepszą izolację termiczną,
 • ich elementy nie ulegają zużyciu jak w przypadku okien otwieralnych,
 • są bezpieczniejsze.

Wady okien stałych:

 • nie można z ich pomocą wietrzyć mieszkania, dlatego konieczne jest zamontowanie w pomieszczeniu także otwieralnych przeszkleń,
 • trudności z myciem przeszkleń – z tego powodu zaleca się montaż okien stałych na parterze, gdyż w przypadku piętrowych budynków każde mycie wymaga specjalnej ekipy specjalistów.

okna nieotwierane typu FIX w dużym formacie

Kiedy warto zastosować okna stałe nieotwierane?

Okna nieotwierane warto stosować przede wszystkim w pomieszczeniach, w których zależy nam na dużej ilości światła. Bardzo często znajdują one swoje zastosowanie w sypialni, gdzie panoramiczny widok wpływa kojąco na odprężenia, a duża ilość światła z rana pozwala odpowiednio pobudzić się do działania.

Z pewnością należy się zastanowić oknami typu fix w kuchni. Jest to pomieszczenie, które wymaga sporej wentylacji, dlatego zastosowanie wyłącznie okien stałych może nie być najlepszym pomysłem. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będą okna nieotwierane w kuchni zamontowane wyłącznie w dolnej części, a w górnej części otwierane przeszklenia.

Ile kosztuje okno typu fix?

Niekwestionowanym atutem okien nieotwieralnych jest ich cena. Okno typu fix kosztuje około 40% mniej niż otwierane modele. Przykładowo okno uchylne o wymiarach 800x1000 mm kosztuje około 380 zł, natomiast okno stałe około 240 zł.

Wyślij zapytanie Okna i drzwi pasywne

Używamy cookies, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że zgadzasz się używać wszystkich plików cookies na stronie Internorm. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Polityka prywatności