Okno nieotwieralne – rodzaje, wady i zalety okien typu fix

22 listopada 2021

Futurystyczne projekty domów i budynków użytkowych cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Wraz z ich popularnością rośnie także popyt na okna nieotwierane, które pozwalają na uzyskanie panoramicznych przeszkleń podkreślających nowoczesny charakter zabudowy.

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Jakie są rodzaje okien typu fix?

Okna nieotwieralne możemy podzielić na dwie grupy:

 • szklone w ramie,
 • szklone w skrzydle.

Okna stałe szklone w ramie to najczęściej spotykane rozwiązanie. Duże przeszklenia w ramie zdobią witryny sklepowe czy budynki biurowe. Dość często są wykorzystywane także przy futurystycznych projektach domów. Jest to rozwiązanie tańsze niż okno nieotwierane szklone w skrzydle. Co więcej, okna typu fix w ramie są uważane za szczelniejsze – wykazują wyższy poziom termoizolacji.

Okna nieotwierane szkole w skrzydle swoim wyglądem niewiele się różni od tradycyjnych okien otwieranych. Właśnie dlatego najczęściej montowane są w pomieszczeniach, w których będą znajdowały się także zwykłe otwierane okna, gdyż tworzą z nimi spójną aranżację.

Po co montuje się okna nieotwierane?

Choć na pozór montaż okien nieotwieralnych może wydawać się nierozsądnym rozwiązaniem – bo w jakim celu montować okno, które się nie otwiera – to głębsza analiza ich parametrów pozwala dostrzec niekwestionowane korzyści okien typu fix.

Przede wszystkim, okna nieotwierane są o wiele bardziej szczelne niż tradycyjne okna. Dzięki ich zastosowaniu można znacząco oszczędzić na ogrzewaniu budynku, gdyż różnica w rachunkach może sięgać nawet 2 tysięcy złotych rocznie w przypadku domu jednorodzinnego. Co więcej, okna stałe są po prostu tańszym rozwiązaniem. Decydując się na zakup stałych przeszkleń można zaoszczędzić około 40%.

Warto także zwrócić uwagę, że często okno nie jest montowane w celu dobrej wentylacji pomieszczenia, lecz odpowiedniego doświetlenia domu czy biura. W takim przypadku stałe okna będą po prostu tańszym i równie efektownym rozwiązaniem.

Wady i zalety okien typu fix

Zalety okien nieotwieralnych:

 • niska cena,
 • dobre doświetlenie,
 • panoramiczne widoki,
 • mogą być produkowane w większych rozmiarach niż okna w klasycznych skrzydłach, co pozwala na tworzenie np. ścian z okien,
 • zapewniają lepszą izolację termiczną,
 • ich elementy nie ulegają zużyciu jak w przypadku okien otwieralnych,
 • są bezpieczniejsze.

Wady okien stałych:

 • nie można z ich pomocą wietrzyć mieszkania, dlatego konieczne jest zamontowanie w pomieszczeniu także otwieralnych przeszkleń,
 • trudności z myciem przeszkleń – z tego powodu zaleca się montaż okien stałych na parterze, gdyż w przypadku piętrowych budynków każde mycie wymaga specjalnej ekipy specjalistów.

Kiedy warto zastosować okna stałe nieotwierane?

Okna nieotwierane warto stosować przede wszystkim w pomieszczeniach, w których zależy nam na dużej ilości światła. Bardzo często znajdują one swoje zastosowanie w sypialni, gdzie panoramiczny widok wpływa kojąco na odprężenia, a duża ilość światła z rana pozwala odpowiednio pobudzić się do działania.

Z pewnością należy się zastanowić oknami typu fix w kuchni. Jest to pomieszczenie, które wymaga sporej wentylacji, dlatego zastosowanie wyłącznie okien stałych może nie być najlepszym pomysłem. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będą okna nieotwierane w kuchni zamontowane wyłącznie w dolnej części, a w górnej części otwierane przeszklenia.

Ile kosztuje okno typu fix?

Niekwestionowanym atutem okien nieotwieralnych jest ich cena. Okno typu fix kosztuje około 40% mniej niż otwierane modele. Przykładowo okno uchylne o wymiarach 800×1000 mm kosztuje około 380 zł, natomiast okno stałe około 240 zł.

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

 • Poznasz filozofię Internorm
 • Doświadczysz możliwości naszych produktów
 • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
 • • w salonie
 • • na budowie
 • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: