Okna do domu pasywnego

Domy pasywne charakteryzują się maksymalnym ograniczeniem strat ciepła. Nierzadko instalacja grzewcza jest w nich zbędna, ponieważ tę funkcję pełni system wentylacji. W pasywnym domu kluczową rolę odgrywa doskonała termoizolacja, także drzwi i stolarki okiennej. W jaki sposób wybrać odpowiednie okna do domu pasywnego?

Normy budownictwa pasywnego. Jak interpretować współczynnik Uw?

Czynnikiem, który decyduje o tym, czy okna nadają się do domu pasywnego, jest współczynnik przenikania ciepła – Uw. Producenci okien są zobowiązani do jego podawania. Okna do domu pasywnego powinny charakteryzować się jak najniższą wartością współczynnika, która nie może przekraczać wartości 0,8 W/m2K. Zakłada się, że niebawem norma zostanie mocniej wyśrubowana, dlatego wiodący producenci już dziś udostępniają swoim klientom okna pasywne odznaczające się współczynnikiem przenikania ciepła zbliżonym do 0,6 W/m2K.

Co decyduje o dobrej termoizolacji?

Okna do domu pasywnego mogą być wykonane zarówno z PCV (opcjonalnie z nakładką aluminiową), jak i drewna. Jeśli chodzi o ten drugi materiał, w praktyce częściej stosuje się okna drewniano-aluminiowe, ponieważ aluminium znajdujące się na zewnątrz chroni drewno przed wpływem czynników atmosferycznych. O doskonałej termoizolacji okien decydują nowoczesne rozwiązania technologiczne. Standardem jest dziś potrójne przeszklenie, gdzie pomiędzy kolejnymi szybami znajdują się szczelne komory wypełnione gazami szlachetnymi takimi jak krypton i argon, które poprawiają właściwości izolacyjne. Duże znaczenie odgrywa także klejenie szyby do ramy okiennej na całym jej obwodzie, co przyczynia się do uszczelnienia. W oknach Internorm odpowiada za to technologia I-tec Oszklenie. Znaczenie ma także wielokrotne, najlepiej potrójne uszczelnienie okna i zastosowanie odpowiedniej i przyjaznej środowisku pianki izolacyjnej bez związków fluorowodorowych.

Energooszczędna wentylacja

Czy maksymalnie energooszczędne okna do domu pasywnego i doskonała izolacja całego budynku sprawią, że nie będzie swobodnej wymiany powietrza? Nie, jeśli zastosujemy odpowiedni system wentylacji z odzyskiem ciepła. Wystarczy zdecydować się na okna wyposażone w skuteczny i energooszczędny wywietrznik z rekuperacją. Dobrym tego przykładem jest technologia I-tec Wentylacja z nawiewnikiem umieszczonym w ościeżnicy. Jest on wyposażony w specjalny wymiennik ciepła, dzięki czemu odzyskuje się ponad 80% ciepła, które w innych okolicznościach w trakcie wentylowania pomieszczeń wydostałoby się na zewnątrz. Domownicy mogą cieszyć się świeżym, wolnym od zanieczyszczeń i nadmiaru dwutlenku węgla powietrzem nawet w mroźne dni.n

Sekrety ciepłego montażu okien

W budownictwie pasywnym nie liczy się tylko wybór odpowiednich okien, ale również ich montaż. Obecnie popularne i efektywne rozwiązanie stanowi montaż warstwowy. Połączenie okna z młodym odbywa się w trzech warstwach instalacyjnych. Warstwa zewnętrzna z taśmą paroprzepuszczalną chroni instalację przed warunkami atmosferycznymi i przenikaniem wilgoci do wewnątrz. Warstwa środkowa stworzona z piany poliuretanowej odpowiada za izolację termiczną i akustyczną. Trzecia warstwa wewnętrzna to taśma paroszczelna, która z kolei chroni okna przed wilgocią pochodzącą z wnętrza domu. Aby zapewnić maksymalną izolację termiczną, najlepiej zamontować okna do domu pasywnego w warstwie ocieplenia, co dziś staje się w zasadzie standardem.

Używamy cookies, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że zgadzasz się używać wszystkich plików cookies na stronie Internorm. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Polityka prywatności