Okna do domu pasywnego

12 października 2020

Domy pasywne charakteryzują się maksymalnym ograniczeniem strat ciepła. Nierzadko instalacja grzewcza jest w nich zbędna, ponieważ tę funkcję pełni system wentylacji. W pasywnym domu kluczową rolę odgrywa doskonała termoizolacja, także drzwi i stolarki okiennej. W jaki sposób wybrać odpowiednie okna do domu pasywnego?

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Normy budownictwa pasywnego. Jak interpretować współczynnik Uw?

Czynnikiem, który decyduje o tym, czy okna nadają się do domu pasywnego, jest współczynnik przenikania ciepła – Uw. Producenci okien są zobowiązani do jego podawania. Okna do domu pasywnego powinny charakteryzować się jak najniższą wartością współczynnika, która nie może przekraczać wartości 0,8 W/m2K. Zakłada się, że niebawem norma zostanie mocniej wyśrubowana, dlatego wiodący producenci już dziś udostępniają swoim klientom okna pasywne odznaczające się współczynnikiem przenikania ciepła zbliżonym do 0,6 W/m2K.

Co decyduje o dobrej termoizolacji?

Okna do domu pasywnego mogą być wykonane zarówno z PCV (opcjonalnie z nakładką aluminiową), jak i drewna. Jeśli chodzi o ten drugi materiał, w praktyce częściej stosuje się okna drewniano-aluminiowe, ponieważ aluminium znajdujące się na zewnątrz chroni drewno przed wpływem czynników atmosferycznych. O doskonałej termoizolacji okien decydują nowoczesne rozwiązania technologiczne. Standardem jest dziś potrójne przeszklenie, gdzie pomiędzy kolejnymi szybami znajdują się szczelne komory wypełnione gazami szlachetnymi takimi jak krypton i argon, które poprawiają właściwości izolacyjne. Duże znaczenie odgrywa także klejenie szyby do ramy okiennej na całym jej obwodzie, co przyczynia się do uszczelnienia. W oknach Internorm odpowiada za to technologia I-tec Oszklenie. Znaczenie ma także wielokrotne, najlepiej potrójne uszczelnienie okna i zastosowanie odpowiedniej i przyjaznej środowisku pianki izolacyjnej bez związków fluorowodorowych.

Energooszczędna wentylacja

Czy maksymalnie energooszczędne okna do domu pasywnego i doskonała izolacja całego budynku sprawią, że nie będzie swobodnej wymiany powietrza? Nie, jeśli zastosujemy odpowiedni system wentylacji z odzyskiem ciepła. Wystarczy zdecydować się na okna wyposażone w skuteczny i energooszczędny wywietrznik z rekuperacją. Dobrym tego przykładem jest technologia I-tec Wentylacja z nawiewnikiem umieszczonym w ościeżnicy. Jest on wyposażony w specjalny wymiennik ciepła, dzięki czemu odzyskuje się ponad 80% ciepła, które w innych okolicznościach w trakcie wentylowania pomieszczeń wydostałoby się na zewnątrz. Domownicy mogą cieszyć się świeżym, wolnym od zanieczyszczeń i nadmiaru dwutlenku węgla powietrzem nawet w mroźne dni.

Sekrety ciepłego montażu okien

W budownictwie pasywnym nie liczy się tylko wybór odpowiednich okien, ale również ich montaż. Obecnie popularne i efektywne rozwiązanie stanowi montaż warstwowy. Połączenie okna z młodym odbywa się w trzech warstwach instalacyjnych. Warstwa zewnętrzna z taśmą paroprzepuszczalną chroni instalację przed warunkami atmosferycznymi i przenikaniem wilgoci do wewnątrz. Warstwa środkowa stworzona z piany poliuretanowej odpowiada za izolację termiczną i akustyczną. Trzecia warstwa wewnętrzna to taśma paroszczelna, która z kolei chroni okna przed wilgocią pochodzącą z wnętrza domu. Aby zapewnić maksymalną izolację termiczną, najlepiej zamontować okna do domu pasywnego w warstwie ocieplenia, co dziś staje się w zasadzie standardem.

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

  • Poznasz filozofię Internorm
  • Doświadczysz możliwości naszych produktów
  • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
  • • w salonie
  • • na budowie
  • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: