Niższe rachunki za ogrzewanie dzięki energooszczędnym oknom

Niższe rachunki za ogrzewanie dzięki energooszczędnym oknom

Energooszczędne okna wciąż nie cieszą się w Polsce popularnością, głównie ze względu na fakt, że wielu nabywców nie do końca rozumie sens ich stosowania. Ponadto na polskim rynku nadal zasadniczą rolę odgrywa cena – certyfikowane, nowoczesne okna energooszczędne będą droższe od ich standardowych odpowiedników. Dla niektórych osób to wystarczający powód, by w ogóle nie brać okien energooszczędnych pod uwagę. Takie podejście jest jednak nieroztropne.

Wieloletnie oszczędności

Kupując okna, nie należy patrzeć wyłącznie na ich koszt – trzeba spojrzeć również w przyszłość, by odpowiedzieć sobie na pytanie, jak będą wyglądały i funkcjonowały za wiele lat. Dzięki temu łatwiej dostrzec podstawową zaletę okien energooszczędnych: pozwolą one obniżyć koszty ogrzewania domu, co w perspektywie dłuższego czasu oznacza zauważalne oszczędności. Ich zakup wydaje się tym bardziej opłacalny, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej planuje wspierać budownictwo energooszczędne refundując nawet 30% kosztów budynku energooszczędnego lub pasywnego.

 

Jak rozpoznać okna energooszczędne?

Energooszczędne okna charakteryzują się współczynnikiem izolacyjności cieplnej mniejszym niż 1,0 W/m2. Parametr ten bez trudu da się sprawdzić w katalogu danego producenta. Można natrafić także na modele charakteryzujące się izolacyjnością cieplną mniejszą niż 0,8 W/m2k. Są to okna pasywne, które szczególnie przyczyniają się do zminimalizowania kosztów ogrzewania budynku. Ważną rolę w ich konstrukcji odgrywają takie elementy, jak potrójne oszklenie wypełnione szlachetnym gazem, czy ramka międzyszybowa wykonana ze stali szlachetnej lub tworzywa sztucznego. Warto pamiętać o tym, że okna energooszczędne doskonale spisują się także w lecie, ponieważ ich konstrukcja pozwala dłużej utrzymać chłód we wnętrzu budynku. Ma to niebagatelne znaczenie w przypadku klimatyzowanych pomieszczeń, w których utrzymanie optymalnej temperatury również generuje dodatkowe koszty. Wniosek jest oczywisty – niezależnie od pory roku, okna tego typu okazują się praktycznym i opłacalnym rozwiązaniem.

Swoboda wyboru

By wybrać właściwe okna energooszczędne, nie trzeba godzinami wertować ofert dziesiątek producentów. Wystarczy zdać się na jednego, który ma w swojej ofercie wyłącznie modele energooszczędne oraz pasywne – Internorm od lat specjalizuje się w produkcji takich okien, dzięki czemu klient korzystający z oferty naszej firmy nigdy nie staje przed dylematami dotyczącymi wyboru okien stylowych oraz bezpiecznych, lub odznaczających się głównie energooszczędnością. W przeciwieństwie do wielu innych wytwórców dbamy o to, by nasze produkty łączyły w sobie wszystkie te cechy, a klient nie musiał decydować się na zbędne kompromisy. 

Podziel się artykułem ze znajomymi
  • lub poleć artykuł znajomemu

Oceń ten artykuł

5.00 / 5 (1 głos)