Jakie okna 2 czy 3 szybowe?

Problem, z którym spotyka się wielu Polaków przymierzających się do wyboru stolarki okiennej. Jakie są atuty okien 3 szybowych, a jakie 2 szybowych. Dowiesz się tego z naszego tekstu.

Kiedy 2 szyby?

Praktycznie każdy producent posiada w swojej ofercie okna dwuszybowe. O ich zastosowaniu decydują praktyczne i finansowe względy. O ile w budownictwie pasywnym i energooszczędnym, zawsze najlepszym rozwiązaniem będzie okno trzyszybowe, to ze względów optymalizacji kosztów, w niektórych pomieszczeniach warto, tych, z których będziemy rzadziej korzystać, lub nie będzie w nich utrzymywana wyższa temperatura można zdecydować się na okna dwuszybowe np: garaż czy piwnica. Nie zmienia to jednak faktu, że jeżeli zależy nam na oknie prawdziwie pasywnym trzy szyby będą po prostu cieplejsze. Oczywiście okna 2 szybowe są lepszym rozwiązaniem w klimacie znacznie cieplejszym niż w Polsce.

Kiedy 3 szyby?

Wybór pomiędzy oknem 2- i 3- szybowym sprowadza się w pewnym uproszczeniu do wyboru pomiędzy oknem cieplejszym i droższym, a chłodniejszym, ale tańszym. Rozróżnienie to wynika z prostego faktu: każda kolejna szyba (i każda przestrzeń między nimi) to dodatkowa warstwa termoizolacyjna, zapewniająca lepsze parametry okna, ale i dodatkowy koszt produkcji.

Okna-z-trzema-szybami-Internorm_st_KF300_i4

Podczas zakupu okien należy więc zwrócić uwagę na wartość Uw okien, o której informuje producent. Współczynnik ten określa stopień przenikania ciepła przez okna i im jest niższy, tym cieplejsze jest okno. Na przykład popularne na rynku okno 2-szybowe może osiągać współczynnik na poziomie Uw od 1,5 do 1,1 W/m2K, podczas gdy np. okna 3-szybowe PCV Internorm KF 410 charakteryzują się współczynnikiem Uw na poziomie 0,63 W/m²K - są one więc niemal dwukrotnie cieplejsze. Jednak, żeby osiągnąć taki współczynnik Uw sama ciepła potrójna szyba nie wystarczy, potrzebna jest również zaawansowana technologicznie konstrukcja profilu okiennego, która również musi być ciepła, bo inaczej będzie stanowić mostek termiczny. 

 Oprócz parametrów termoizolacyjnych, drugą różnicą pomiędzy oknami 2- i 3-szybowymi jest cena. Należy jednak brać pod uwagę, że jednorazowy większy wydatek na okno 3-szybowe zwróci nam się dosyć szybko dzięki znacznie obniżonym rachunkom za energię elektryczną, konieczną do ogrzewania i klimatyzowania pomieszczeń. Konkludując, zakup okien 3-szybowych to zatem inwestycja na lata, która, zwłaszcza w naszym zmiennym klimacie, zwróci się z nawiązką, a w krajach takich jak Niemcy i Austria jest to swoisty standard. 

Warto zauważyć, że od roku 2021 wchodzą przepisy, które wymagają, aby wszystkie okna osiągały izolacyjność cieplną niższą od 0,9 W/m2K. Jest zatem szansa, że okna z dwoma szybami przejdą do historii.

Energia ze słońca

Należy pamiętać, że więcej szyb to także większa bariera dla promieni słonecznych, które zimą mogą stanowić dodatkowe, a przy  tym darmowe, źródło ogrzewania. W odniesieniu do okien określa się odpowiedni współczynnik „g”, który oznacza stosunek całkowitej przepuszczalności energii szyby do padającej na nią energii słonecznej. Inżynierowie Internorm, jako pierwsi w Europie opracowali specjalne, dedykowane do budownictwa niskoenergetycznego szyby – SolarX+. Ich współczynnik g wynosi aż 60%. W efekcie decydując się na zestaw trzyszybowy z Internorm zyskuje się nie tylko doskonałe parametry izolacyjności termicznej, ale także skuteczne i efektywne wykorzystanie darmowego źródła energii jakim jest słońce. W ofercie Internorm wszystkie okna standardowo wyposażone są w 3 - szyby o łącznej grubości pakietu 48 mm. Co więcej w standardzie klienci otrzymują szyby  Solar +, które jak żadne inne świetnie pasują do budownictwa pasywnego.  Na życzenie klienta można wykonać szyby potrójne antywłamaniowe (tzw. VSG) oraz bezpieczne (tzw. ESG). 

Okna2szybowe-czy-3szybowe-Internorm

 Jak możemy Ci pomóc?

Jeżeli nadal nie jesteś pewny jakie rozwiązanie jest lepsze dla Ciebie. Skontaktuj się z nami. Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania budzące Twoje wątpliwości. 

Wybrałeś pasywne okna
i drzwi dla siebie?

Zamów wycenę lub zadzwoń 801 889 987 Zadzwoń teraz (801 88 99 87)

Używamy cookies, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że zgadzasz się używać wszystkich plików cookies na stronie Internorm. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Polityka prywatności