Okna trzyszybowe czy okna dwuszybowe – które lepsze?

10 listopada 2019

Wybór odpowiednich okien do domu to problem, z którym spotyka się wielu Polaków. Aby podjąć właściwą decyzję o kupnie zestawu okiennego z pakietem dwu bądź trójszybowym należy zdefiniować swoje potrzeby i zrozumieć na czym polegają różnice między wyżej wymienionymi. Jakie są atuty okien trzyszybowych, a jakie dwuszybowych?  

 

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Kiedy wybrać okna dwuszybowe?

Praktycznie każdy producent posiada w swojej ofercie okna dwuszybowe. O ich zastosowaniu decydują praktyczne i finansowe względy. O ile w budownictwie pasywnym i energooszczędnym zawsze najlepszym rozwiązaniem będzie okno trzyszybowe, to ze względów optymalizacji kosztów, w pomieszczeniach, z których będziemy rzadziej korzystać lub nie będzie w nich utrzymywana wyższa temperatura (np. garaż lub piwnica) można zdecydować się na okna dwuszybowe. Nie zmienia to jednak faktu, że jeżeli zależy nam na oknie prawdziwie pasywnym trzy szyby będą po prostu cieplejsze. Oczywiście okna 2 szybowe są lepszym rozwiązaniem w cieplejszych strefach klimatycznych.

Warto jednak zauważyć, że od roku 2021 wchodzą przepisy, które wymagają, aby wszystkie okna osiągały izolacyjność cieplną niższą od 0,9 W/m2K. Jest zatem szansa, że okna z dwoma szybami przejdą do historii.

Energia ze słońca

Należy pamiętać, że więcej szyb to większa bariera dla promieni słonecznych, które zimą mogą stanowić dodatkowe, a przy tym darmowe źródło ogrzewania. W odniesieniu do okien określa się odpowiedni współczynnik g, który oznacza stosunek całkowitej przepuszczalności energii szyby do padającej na nią energii słonecznej. Inżynierowie Internorm jako pierwsi w Europie opracowali specjalne, dedykowane do budownictwa niskoenergetycznego szyby – SolarX+. Ich współczynnik g wynosi aż 60 proc. W efekcie decydując się na zestaw trzyszybowy z Internorm zyskuje się nie tylko doskonałe parametry izolacyjności termicznej, ale także skuteczne i efektywne wykorzystanie darmowego źródła energii jakim jest słońce. W ofercie Internorm wszystkie okna standardowo wyposażone są w trzy szyby o łącznej grubości pakietu 48 mm. Co więcej w standardzie klienci otrzymują szyby  Solar +, które jak żadne inne świetnie pasują do budownictwa pasywnego.  Na życzenie klienta można wykonać szyby potrójne antywłamaniowe (tzw. VSG) oraz bezpieczne (tzw. ESG).

 

Różnice między oknami dwu- i trzyszybowymi

Wybór pomiędzy oknem dwu- i trzyszybowym sprowadza się w pewnym uproszczeniu do wyboru pomiędzy oknem cieplejszym i droższym, a chłodniejszym, ale tańszym. Rozróżnienie to wynika z prostego faktu: każda kolejna szyba (i każda przestrzeń między nimi) to dodatkowa warstwa termoizolacyjna, zapewniająca lepsze parametry okna, ale i dodatkowy koszt produkcji. Główne różnice między oknami dwu- i trzyszybowymi to:

 

1. izolacyjność cieplna – podczas zakupu okien należy zwrócić uwagę na wartość Uw okien, o której informuje producent. Współczynnik ten określa stopień przenikania ciepła przez okna i im jest niższy, tym cieplejsze jest okno. Na przykład popularne na rynku okno 2-szybowe może osiągać współczynnik na poziomie Uw od 1,5 do 1,1 W/m2K, podczas gdy np. okna 3-szybowe PCV Internorm KF 410 charakteryzują się współczynnikiem Uw na poziomie 0,63 W/m²K – są one więc niemal dwukrotnie cieplejsze. Jednak, żeby osiągnąć taki współczynnik Uw sama ciepła potrójna szyba nie wystarczy, potrzebna jest również zaawansowana technologicznie konstrukcja profilu okiennego, która również musi być ciepła, bo inaczej będzie stanowić mostek termiczny.

2. cena – mimo wyższej ceny okien trzyszybowych, należy wziąć pod uwagę, że jest to jednorazowy wydatek, który zwróci nam się dosyć szybko dzięki znacznie obniżonym rachunkom za energię elektryczną, konieczną do ogrzewania i klimatyzowania pomieszczeń. Zakup okien trzyszybowych to zatem inwestycja na lata, która zwłaszcza w naszym zmiennym klimacie zwróci się z nawiązką.

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

  • Poznasz filozofię Internorm
  • Doświadczysz możliwości naszych produktów
  • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
  • • w salonie
  • • na budowie
  • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: