Jak zabudować taras? Pomysły na tanie i droższe rozwiązania

Zabudowany taras jest świetnym miejscem do spędzania wolnego czasu z rodziną i znajomymi w chłodniejsze dni. Takie rozwiązanie wciąż nie jest bardzo popularne w Polsce, a doskonale wpisuje się w nasze warunki klimatyczne. Odpowiednia zabudowa umożliwia korzystanie z tarasu w czasie deszczu, burzy czy wiatru, a takiej kapryśnej pogody w naszym kraju zdecydowanie nie brakuje. Poznaj sposoby, dzięki którym dowiesz się, jak zabudować taras i korzystaj z niego nie tylko w piękne i słoneczne dni.

Czy zabudowę tarasu trzeba zgłaszać do urzędu?

Wiele osób zastanawia się, czy zabudowanie powierzchni tarasu należy zgłaszać do urzędu. Tak, zabudowanie przestrzeni tarasowej należy zgłosić do urzędu (zgodnie z art. 29 ust. Prawo Budowlane), lecz nie wymaga to pozwolenia.

W przypadku zabudowy tarasu do 35 m2 należy po prostu zgłosić ten zamiar do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej. W zgłoszeniu należy także dołączyć oświadczenie dot. prawa do nieruchomości oraz szkic konstrukcji tarasu.

 

Ile kosztuje zabudowanie tarasu?

Zabudowa tarasu nie jest tanią inwestycją. Najtańszym rozwiązaniem jest stworzenie zabudowy z szyby pleksi. Jej koszt wynosi około 380 zł/m2. Bardziej kosztowne jest zadaszenie i konstrukcja szklana, których koszt wynosi około 600 zł/m2, a najdroższym rozwiązaniem będzie zabudowa tarasu wykonana z drewna, której koszt może dochodzić nawet do 1000 zł/m2.

 

Jak zabudować taras?

Przestrzeń tarasowa może być zabudowana w systemie ramowym, bądź bezramowym. 

wymarzony dom z oknami Internorm 

Zabudowa tarasu w systemie bezramowym

Najpopularniejsza forma zabudowy tarasu, która zapewnia doskonałe właściwości wizualne. Tafle szkła są osadzone na drewnianym bądź aluminiowym szkielecie. Zazwyczaj elementem takiego systemu są drzwi bezramowe przesuwne, które umożliwiają łatwe wyjście na ogród, a po zamknięciu pozostają niemal niewidoczne. 

Szkło wykorzystywane w takim systemie zabudowy tarasu jest zwykle hartowane. Ze względu na podwyższoną odporność takich powierzchni szklanych nie trzeba przejmować się tym, że mocny wiatr bądź uderzenie ptactwa pozbawi nas zabudowy tarasowej.

 

Zabudowa tarasu w systemie ramowym

Inną możliwością zabudowy tarasu jest system ramowy. W takim przypadku zabudowa tarasu jest bardziej szczelna, co pozwala na lepszą izolację termiczną. Taki taras lepiej trzyma ciepło w chłodne dni, dlatego może posłużyć jako ogród zimowy.

Minusem takiej konstrukcji jest pogorszenie efektów wizualnych. Szkło bądź szyba pleksi osadzone są w pionowych ramach, które znacznie ograniczają dostęp światła i niweczą efektowne widoki.

 

Czym można zabudować taras? Materiały do zabudowy przestrzeni tarasowej

Zabudowa tarasu z pleksi

Najtańsze rozwiązanie, dzięki któremu możemy dokonać zabudowy niskim kosztem. Jest to najtańszy z materiałów do zabudowy tarasów, jednak jego jakość jest wątpliwa. Choć pleksi dość dobrze chroni przed wiatrem, to niezbyt dobrze poradzi sobie z nasłonecznieniem przez cały rok. Po krótkim okresie pleksi może mocno zżółknąć, przez co będzie bardzo nieestetyczną zabudową

Zabudowa tarasu z poliwęglanu

Zabudowa z poliwęglanu wysokiej jakości jest doskonałą alternatywą dla drogiej drewnianej konstrukcji. Poliwęglan odpowiednio ochroni przed wszelkimi opadami atmosferycznymi, lecz nie blokuje dostępu światła. Co więcej, jest to bardzo elastyczny materiał, dzięki czemu można go dowolnie docinać do odpowiedniej wielkości dla konstrukcji.

Warto także wspomnieć, że wybór zabudowy tarasu z poliwęglanu, to także wybór bardzo wytrzymałego materiału. Świetnie radzi sobie z dużymi obciążeniami (np. zalegającym śniegiem) czy mocnymi wiatrami.

Decydując się na zabudowę z poliwęglanu, nie należy także obawiać się wszelkich czynności związanych z czyszczeniem zabudowy, gdyż poliwęglan bardzo łatwo poddaje się wszelkim pracom konserwującym.

Zabudowa tarasów z drewna

Najdroższe, jednak najbardziej efektowne zadaszenie tarasu. Drewno zdecydowanie podnosi atrakcyjność wizualną domu, a przede wszystkim należy do naprawdę wysokiej jakości materiałów. Niezależnie od warunków jest ono niezawodne, bezpieczne i wytrzymałe.

Minusem takiego rozwiązania jest konieczność dodatkowego zadaszenia szkłem bądź szybą pleksi, gdyż drewniane deski nie chronią przed deszczem, a jedynie tworzą częściowe zacienienie. Istnieje także możliwość wykorzystania zabudowy drewnianej jako pergoli. Wówczas po pewnym czasie zadaszenie będzie miało naturalny charakter oplecionych wokół drewnianych desek pnączy.

dofinansowanie czyste powietrze 

Zabudowa tarasu w bloku – czy to możliwe?

W przypadku domu zabudowa tarasu wymaga jedynie zgłoszenia takiej chęci do urzędu. Nieco inaczej wygląda to, jeśli chcemy zabudować taras w bloku, gdyż stanowi on integralną część budynku i co ciekawe, w większości przypadków prawnie należy on do części wspólnoty. Z tego powodu chcąc poddać taras zabudowie, należy najpierw skontaktować się z zarządcą budynku i poprosić go o pozwolenie. Jeśli uzna on, że zabudowa będzie spójna z otoczeniem, to prawdopodobnie pozwoli na wykonanie zadaszenia.

Wyślij zapytanie Okna i drzwi pasywne

Używamy cookies, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że zgadzasz się używać wszystkich plików cookies na stronie Internorm. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Polityka prywatności