Jak zabudować taras? Pomysły na tanie i droższe rozwiązania

8 marca 2022

Zabudowany taras jest świetnym miejscem do spędzania wolnego czasu z rodziną i znajomymi w chłodniejsze dni. Takie rozwiązanie wciąż nie jest bardzo popularne w Polsce, a doskonale wpisuje się w nasze warunki klimatyczne. Odpowiednia zabudowa umożliwia korzystanie z tarasu w czasie deszczu, burzy czy wiatru, a takiej kapryśnej pogody w naszym kraju zdecydowanie nie brakuje. Poznaj sposoby, dzięki którym dowiesz się, jak zabudować taras i korzystaj z niego nie tylko w piękne i słoneczne dni.

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Czy zabudowę tarasu trzeba zgłaszać do urzędu?

Wiele osób zastanawia się, czy zabudowanie powierzchni tarasu należy zgłaszać do urzędu. Tak, zabudowanie przestrzeni tarasowej należy zgłosić do urzędu (zgodnie z art. 29 ust. Prawo Budowlane), lecz nie wymaga to pozwolenia.

W przypadku zabudowy tarasu do 35 m2 należy po prostu zgłosić ten zamiar do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej. W zgłoszeniu należy także dołączyć oświadczenie dot. prawa do nieruchomości oraz szkic konstrukcji tarasu.

Ile kosztuje zabudowanie tarasu?

Zabudowa tarasu nie jest tanią inwestycją. Najtańszym rozwiązaniem jest stworzenie zabudowy z szyby pleksi. Jej koszt wynosi około 380 zł/m2. Bardziej kosztowne jest zadaszenie i konstrukcja szklana, których koszt wynosi około 600 zł/m2, a najdroższym rozwiązaniem będzie zabudowa tarasu wykonana z drewna, której koszt może dochodzić nawet do 1000 zł/m2.

Zabudowa tarasu w systemie bezramowym

Najpopularniejsza forma zabudowy tarasu, która zapewnia doskonałe właściwości wizualne. Tafle szkła są osadzone na drewnianym bądź aluminiowym szkielecie. Zazwyczaj elementem takiego systemu są drzwi bezramowe przesuwne, które umożliwiają łatwe wyjście na ogród, a po zamknięciu pozostają niemal niewidoczne.

Szkło wykorzystywane w takim systemie zabudowy tarasu jest zwykle hartowane. Ze względu na podwyższoną odporność takich powierzchni szklanych nie trzeba przejmować się tym, że mocny wiatr bądź uderzenie ptactwa pozbawi nas zabudowy tarasowej.

Zabudowa tarasu w systemie ramowym

Inną możliwością zabudowy tarasu jest system ramowy. W takim przypadku zabudowa tarasu jest bardziej szczelna, co pozwala na lepszą izolację termiczną. Taki taras lepiej trzyma ciepło w chłodne dni, dlatego może posłużyć jako ogród zimowy.

Minusem takiej konstrukcji jest pogorszenie efektów wizualnych. Szkło bądź szyba pleksi osadzone są w pionowych ramach, które znacznie ograniczają dostęp światła i niweczą efektowne widoki.

Czym można zabudować taras? Materiały do zabudowy przestrzeni tarasowej

Zabudowa tarasu z pleksi

Najtańsze rozwiązanie, dzięki któremu możemy dokonać zabudowy niskim kosztem. Jest to najtańszy z materiałów do zabudowy tarasów, jednak jego jakość jest wątpliwa. Choć pleksi dość dobrze chroni przed wiatrem, to niezbyt dobrze poradzi sobie z nasłonecznieniem przez cały rok. Po krótkim okresie pleksi może mocno zżółknąć, przez co będzie bardzo nieestetyczną zabudową.

Zabudowa tarasu z poliwęglanu

Zabudowa z poliwęglanu wysokiej jakości jest doskonałą alternatywą dla drogiej drewnianej konstrukcji. Poliwęglan odpowiednio ochroni przed wszelkimi opadami atmosferycznymi, lecz nie blokuje dostępu światła. Co więcej, jest to bardzo elastyczny materiał, dzięki czemu można go dowolnie docinać do odpowiedniej wielkości dla konstrukcji.

Warto także wspomnieć, że wybór zabudowy tarasu z poliwęglanu, to także wybór bardzo wytrzymałego materiału. Świetnie radzi sobie z dużymi obciążeniami (np. zalegającym śniegiem) czy mocnymi wiatrami.

Decydując się na zabudowę z poliwęglanu, nie należy także obawiać się wszelkich czynności związanych z czyszczeniem zabudowy, gdyż poliwęglan bardzo łatwo poddaje się wszelkim pracom konserwującym.

Zabudowa tarasów z drewna

Najdroższe, jednak najbardziej efektowne zadaszenie tarasu. Drewno zdecydowanie podnosi atrakcyjność wizualną domu, a przede wszystkim należy do naprawdę wysokiej jakości materiałów. Niezależnie od warunków jest ono niezawodne, bezpieczne i wytrzymałe.

Minusem takiego rozwiązania jest konieczność dodatkowego zadaszenia szkłem bądź szybą pleksi, gdyż drewniane deski nie chronią przed deszczem, a jedynie tworzą częściowe zacienienie. Istnieje także możliwość wykorzystania zabudowy drewnianej jako pergoli. Wówczas po pewnym czasie zadaszenie będzie miało naturalny charakter oplecionych wokół drewnianych desek pnączy.

Zabudowa tarasu w bloku – czy to możliwe?

W przypadku domu zabudowa tarasu wymaga jedynie zgłoszenia takiej chęci do urzędu. Nieco inaczej wygląda to, jeśli chcemy zabudować taras w bloku, gdyż stanowi on integralną część budynku i co ciekawe, w większości przypadków prawnie należy on do części wspólnoty. Z tego powodu chcąc poddać taras zabudowie, należy najpierw skontaktować się z zarządcą budynku i poprosić go o pozwolenie. Jeśli uzna on, że zabudowa będzie spójna z otoczeniem, to prawdopodobnie pozwoli na wykonanie zadaszenia.

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

  • Poznasz filozofię Internorm
  • Doświadczysz możliwości naszych produktów
  • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
  • • w salonie
  • • na budowie
  • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: