Jak wyczyścić rolety dzień-noc?

Czyszczenie rolet dzień-noc to z pozoru prosta czynność, wymagająca jednak stosowania odpowiednich środków oraz przestrzegania określonych zasad. Niektóre materiały można bowiem łatwo zniszczyć ze względu na silne działanie wykorzystywanych płynów. Warto zatem wiedzieć, jak czyścić osłony okienne, by usunąć plamy i zachować ich estetykę.

Jak wyczyścić rolety dzień-noc z kurzu?

Osady z pyłu, piasku, roztoczy, smogu itd. można z łatwością zebrać przy pomocy odkurzacza. Należy jednak pamiętać o kilku, podstawowych zasadach. Czyszcząc rolety, warto użyć odkurzacza z końcówką w postaci miękkiej, małej szczoteczki. Należy również pamiętać, by moc urządzenia nie była zbyt wielka. Rolety należy odkurzać długimi ruchami z góry na dół, by osad nie rozprowadzał się po całej powierzchni osłon okiennych. Czyszczenie rolet warto przeprowadzić w słoneczny dzień, gdyż przenikające promienie UV dobrze uwidocznią kurz zbierający się na powierzchni materiału. Jeśli odkurzaczowi nie uda się usunąć całego osadu, można wówczas przetrzeć rolety dzień-noc delikatną, zwilżoną ściereczką. Alternatywne rozwiązanie dla elektrycznego urządzenia stanowi ręczna miotełka. Czyszczenie będzie wówczas bardziej czasochłonne, jednak istnieje mniejsze ryzyko uszkodzenia materiału.

 

Jak czyścić rolety dzień-noc, by pozbyć się pleśni i grzybów?

Dostępne w sklepach produkty do likwidacji grzybów strzępkowych mogą niekorzystnie oddziaływać na rolety dzień-noc prowadząc do zniszczenia ich powierzchni. Bezpieczniejszym rozwiązaniem jest zatem przygotowanie własnego preparatu na bazie:

  • litra ciepłej wody,
  • stołowej łyżki płynu do naczyń,
  • stołowej łyżki proszku do prania.

Taką mieszaninę można rozprowadzić po materiale za pomocą szczoteczki.

 INT_Bildwelt_Internorm_AT310_rdax_800x585

Jak wyprać rolety dzień-noc?

Rolety dzień-noc mają tendencję do odbarwień, a stosowane do ich produkcji tkaniny mogą ulec zniszczeniu. Nie zaleca się zatem automatycznego prania rolet. Czyszczenie powinno odbywać się przy użyciu delikatnej, wilgotnej ściereczki. Warto również pamiętać, by nie ściągać rolet z okna, gdyż nieprawidłowy demontaż prowadzi do uszkodzenia mechanizmu osłony okiennej. Do czyszczenia nie należy stosować silnie działających detergentów. Warto również pamiętać, by wykonywane ruchy nie były zbyt mocne. Może to bowiem prowadzić do uszkodzenia lub pomarszczenia delikatnego materiału.

 

Jak umyć rolety z owadów?

Sezon letni to okres rozprzestrzeniania się owadów mogących zanieczyszczać osłony okienne. Na powierzchni rolet widoczne są wówczas czarne kropeczki, stanowiące ślady po odchodach insektów. Jeśli przyschły one do materiału, do ich usunięcia można użyć gąbki z mydłem, wytwarzając pianę. W przypadku jasnego materiału plamy są zazwyczaj trudniejsze do wyczyszczenia. Warto wówczas wywabić ślady za pomocą sody lub octu. Należy jednak sprawdzić, czy środek nie będzie powodował uszkodzeń materiału, rozprowadzając mieszaninę na mało widocznej części osłony okiennej.

 

Jak wyczyścić rolety zwijane materiałowe?

W przypadku pionowych rolet okiennych pierwszą czynność stanowi demontaż osłon. Kolejnym krokiem jest usunięcie pasów materiałowych z prowadnic, a także ciężarków i łańcucha. Po zdjęciu rolet można zwinąć je w rulon i włożyć do miski z detergentem. Materiałowe osłony okienne nie wymagają intensywnego prania. W przypadku tłustych plam sprawdzi się domowy środek czyszczący na bazie szklanki ciepłej wody z dodatkiem połowy szklanki sody i odrobiny nadtlenku wodoru. Preparat ten można używać jedynie w przypadku białych żaluzji pionowych. Do kolorowych tkanin należy natomiast użyć roztworu na bazie sody oczyszczonej, mydła i wody. Mieszaninę można nanieść na roletę wzdłuż całej jej długości, a następnie spłukać pod bieżącą wodą. Po wypraniu rolety należy rozwiesić i pozostawić je do wyschnięcia. Nie zaleca się automatycznego prania materiałowych osłon ze względu na duże ryzyko uszkodzenia.

Czyszczenie rolet dzień-noc nie jest trudne, jeśli pamięta się o kilku, podstawowych zasadach. Duże znaczenie ma również regularność pielęgnacji. Czyszcząc z odpowiednią częstotliwością rolety, można bowiem uniknąć powstania szczególnie trudnych do usunięcia plam.

rolety rzymskie

Wyślij zapytanie Okna i drzwi pasywne

Używamy cookies, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że zgadzasz się używać wszystkich plików cookies na stronie Internorm. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Polityka prywatności