Jak wyczyścić rolety dzień-noc?

15 kwietnia 2022

Czyszczenie rolet dzień-noc to z pozoru prosta czynność, wymagająca jednak stosowania odpowiednich środków oraz przestrzegania określonych zasad. Niektóre materiały można bowiem łatwo zniszczyć ze względu na silne działanie wykorzystywanych płynów. Warto zatem wiedzieć, jak czyścić osłony okienne, by usunąć plamy i zachować ich estetykę.

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Jak wyczyścić rolety dzień-noc z kurzu?

Osady z pyłu, piasku, roztoczy, smogu itd. można z łatwością zebrać przy pomocy odkurzacza. Należy jednak pamiętać o kilku, podstawowych zasadach. Czyszcząc rolety, warto użyć odkurzacza z końcówką w postaci miękkiej, małej szczoteczki. Należy również pamiętać, by moc urządzenia nie była zbyt wielka. Rolety należy odkurzać długimi ruchami z góry na dół, by osad nie rozprowadzał się po całej powierzchni osłon okiennych. Czyszczenie rolet warto przeprowadzić w słoneczny dzień, gdyż przenikające promienie UV dobrze uwidocznią kurz zbierający się na powierzchni materiału. Jeśli odkurzaczowi nie uda się usunąć całego osadu, można wówczas przetrzeć rolety dzień-noc delikatną, zwilżoną ściereczką. Alternatywne rozwiązanie dla elektrycznego urządzenia stanowi ręczna miotełka. Czyszczenie będzie wówczas bardziej czasochłonne, jednak istnieje mniejsze ryzyko uszkodzenia materiału.

Jak czyścić rolety dzień-noc, by pozbyć się pleśni i grzybów?

Dostępne w sklepach produkty do likwidacji grzybów strzępkowych mogą niekorzystnie oddziaływać na rolety dzień-noc prowadząc do zniszczenia ich powierzchni. Bezpieczniejszym rozwiązaniem jest zatem przygotowanie własnego preparatu na bazie:

  • litra ciepłej wody,
  • stołowej łyżki płynu do naczyń,
  • stołowej łyżki proszku do prania.

Taką mieszaninę można rozprowadzić po materiale za pomocą szczoteczki.

Jak wyprać rolety dzień-noc?

Rolety dzień-noc mają tendencję do odbarwień, a stosowane do ich produkcji tkaniny mogą ulec zniszczeniu. Nie zaleca się zatem automatycznego prania rolet. Czyszczenie powinno odbywać się przy użyciu delikatnej, wilgotnej ściereczki. Warto również pamiętać, by nie ściągać rolet z okna, gdyż nieprawidłowy demontaż prowadzi do uszkodzenia mechanizmu osłony okiennej. Do czyszczenia nie należy stosować silnie działających detergentów. Warto również pamiętać, by wykonywane ruchy nie były zbyt mocne. Może to bowiem prowadzić do uszkodzenia lub pomarszczenia delikatnego materiału.

Jak umyć rolety z owadów?

Sezon letni to okres rozprzestrzeniania się owadów mogących zanieczyszczać osłony okienne. Na powierzchni rolet widoczne są wówczas czarne kropeczki, stanowiące ślady po odchodach insektów. Jeśli przyschły one do materiału, do ich usunięcia można użyć gąbki z mydłem, wytwarzając pianę. W przypadku jasnego materiału plamy są zazwyczaj trudniejsze do wyczyszczenia. Warto wówczas wywabić ślady za pomocą sody lub octu. Należy jednak sprawdzić, czy środek nie będzie powodował uszkodzeń materiału, rozprowadzając mieszaninę na mało widocznej części osłony okiennej.

Jak wyczyścić rolety zwijane materiałowe?

W przypadku pionowych rolet okiennych pierwszą czynność stanowi demontaż osłon. Kolejnym krokiem jest usunięcie pasów materiałowych z prowadnic, a także ciężarków i łańcucha. Po zdjęciu rolet można zwinąć je w rulon i włożyć do miski z detergentem. Materiałowe osłony okienne nie wymagają intensywnego prania. W przypadku tłustych plam sprawdzi się domowy środek czyszczący na bazie szklanki ciepłej wody z dodatkiem połowy szklanki sody i odrobiny nadtlenku wodoru. Preparat ten można używać jedynie w przypadku białych żaluzji pionowych. Do kolorowych tkanin należy natomiast użyć roztworu na bazie sody oczyszczonej, mydła i wody. Mieszaninę można nanieść na roletę wzdłuż całej jej długości, a następnie spłukać pod bieżącą wodą. Po wypraniu rolety należy rozwiesić i pozostawić je do wyschnięcia. Nie zaleca się automatycznego prania materiałowych osłon ze względu na duże ryzyko uszkodzenia.

Czyszczenie rolet dzień-noc nie jest trudne, jeśli pamięta się o kilku, podstawowych zasadach. Duże znaczenie ma również regularność pielęgnacji. Czyszcząc z odpowiednią częstotliwością rolety, można bowiem uniknąć powstania szczególnie trudnych do usunięcia plam.

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

  • Poznasz filozofię Internorm
  • Doświadczysz możliwości naszych produktów
  • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
  • • w salonie
  • • na budowie
  • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: