Jak usunąć rysy na szybie okiennej?

Rysy na szybie w znaczący sposób wpływają na pogorszenie jej właściwości estetycznych. Najczęściej zarysowania pojawiają się podczas montażu, jednak czasem zniszczenia mogą powstać także podczas codziennego używania – szczególnie jeśli w domu są dzieci. Na szczęście, porysowana szyba nie jest wyrokiem. Możesz szybko pomóc odzyskać jej dawny blask poprzez sprawdzone metody. Poznaj z nami proste środki do usuwania zarysowań na szybach i dowiedz się, jak szybko usunąć rysy na szybie okiennej.

Polerowanie rys na szybie z pomocą pasty polerskiej

Najbardziej domyślnym i najszybszym sposobem na usunięcie rys na szybie, jest pasta polerska. Możesz ją nabyć w niemal każdym sklepie budowlanym. Polerowanie szyb należy uprzedzić ich dokładnym oczyszczeniem. Szyby muszą być oczyszczone z wszelkich zabrudzeń, gdyż wszelkie mikro kamyczki bądź inne zanieczyszczenia na powłokach okiennych mogą doprowadzić do głębszego uszkodzenia okna.

Usuwanie rys z pomocą pasty polerskiej jest relatywnie proste. Wystarczy, że z pomocą filcu wypolerujesz pastą obszar okien, który uległ zarysowaniu. Podczas polerowania szyb należy objąć nie tylko obszar, gdzie są widoczne zarysowania, lecz warto także wypolerować obszar w promieniu około 40 cm obok zarysowań.

Ciekawostka: Według starych szklarzy zarysowania szyby łatwiej usunąć, jeśli uprzednio podgrzeje się taflę szkła. Możesz spróbować ogrzać obszar, gdzie występuje uszkodzenie, z pomocą suszarki, a następnie rozpocząć polerowanie.

funkcjonalność okien do siedzenia KF 520

Pasta do zębów – domowy sposób na rysy na szybie

Jeśli zastanawiasz się, jak usunąć rysy z szyby domowym sposobem, to ten sposób powinien szczególnie Cię zaciekawić. Dość popularnym i domowym sposobem na usunięcie rys z szyb jest polerowanie z pomocą pasty do zębów. Najlepiej wybrać taką o właściwościach wybielających.

Pastę do zębów polerujemy na powierzchni szkła za pomocą szmatki. Takie polerowanie szyb wymaga większej ilości czasu niż przy użyciu pasty polerskiej. Głębokie rysy warto pokryć pastą na całą noc, co może ułatwić usuwanie rys.

Soda oczyszczona odnowi Twoją szybę

Innym domowym sposobem na usuwanie rys jest soda oczyszczona. Może być ona użyta zamiennie zamiast pasty do zębów, a likwidowanie zarysowań z jej pomocą odbywa się dokładnie w taki sam sposób jak przy pomocy pasty do zębów. W większości przypadków taki prosty sposób sprawdzi się, jeśli chcesz samodzielnie usunąć rysy na szkle okien domowym sposobem, ale może okazać się niewystarczający na głębsze uszkodzenia.

Porysowane szyby w oknie – kiedy konieczna jest wymiana szyby?

Czasem zarysowania szyby są tak głębokie, że proste polerowanie nie wystarczy do usunięcia uszkodzeń. W takim przypadku nie pozostaje nic innego jak wymiana szyby. O tym, jak wygląda zabieg wymiany szyby w oknie PCV, możesz przeczytać w naszym innym artykule „Wymiana szyby w oknie – cena i instruktaż krok po kroku”.

Nad wymianą warto zastanowić się także, gdy uszkodzenia obejmują nie tylko taflę okna, lecz także występują na białych profilach PCV. W takim przypadku nawet jeśli uda się usunąć rysy ze szkła okien, to mogą one wciąż wyglądać nieestetycznie ze względu na zarysowania na profilach.

okna z natura

Wyślij zapytanie Okna i drzwi pasywne

Używamy cookies, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że zgadzasz się używać wszystkich plików cookies na stronie Internorm. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Polityka prywatności