Jak usunąć rysy na szybie okiennej?

25 kwietnia 2022

Rysy na szybie w znaczący sposób wpływają na pogorszenie jej właściwości estetycznych. Najczęściej zarysowania pojawiają się podczas montażu, jednak czasem zniszczenia mogą powstać także podczas codziennego używania – szczególnie jeśli w domu są dzieci. Na szczęście, porysowana szyba nie jest wyrokiem. Możesz szybko pomóc odzyskać jej dawny blask poprzez sprawdzone metody. Poznaj z nami proste środki do usuwania zarysowań na szybach i dowiedz się, jak szybko usunąć rysy na szybie okiennej.

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Polerowanie rys na szybie z pomocą pasty polerskiej

Najbardziej domyślnym i najszybszym sposobem na usunięcie rys na szybie, jest pasta polerska. Możesz ją nabyć w niemal każdym sklepie budowlanym. Polerowanie szyb należy uprzedzić ich dokładnym oczyszczeniem. Szyby muszą być oczyszczone z wszelkich zabrudzeń, gdyż wszelkie mikro kamyczki bądź inne zanieczyszczenia na powłokach okiennych mogą doprowadzić do głębszego uszkodzenia okna.

Usuwanie rys z pomocą pasty polerskiej jest relatywnie proste. Wystarczy, że z pomocą filcu wypolerujesz pastą obszar okien, który uległ zarysowaniu. Podczas polerowania szyb należy objąć nie tylko obszar, gdzie są widoczne zarysowania, lecz warto także wypolerować obszar w promieniu około 40 cm obok zarysowań.

Ciekawostka: Według starych szklarzy zarysowania szyby łatwiej usunąć, jeśli uprzednio podgrzeje się taflę szkła. Możesz spróbować ogrzać obszar, gdzie występuje uszkodzenie, z pomocą suszarki, a następnie rozpocząć polerowanie.

Pasta do zębów – domowy sposób na rysy na szybie

Jeśli zastanawiasz się, jak usunąć rysy z szyby domowym sposobem, to ten sposób powinien szczególnie Cię zaciekawić. Dość popularnym i domowym sposobem na usunięcie rys z szyb jest polerowanie z pomocą pasty do zębów. Najlepiej wybrać taką o właściwościach wybielających.

Pastę do zębów polerujemy na powierzchni szkła za pomocą szmatki. Takie polerowanie szyb wymaga większej ilości czasu niż przy użyciu pasty polerskiej. Głębokie rysy warto pokryć pastą na całą noc, co może ułatwić usuwanie rys.

Soda oczyszczona odnowi Twoją szybę

Innym domowym sposobem na usuwanie rys jest soda oczyszczona. Może być ona użyta zamiennie zamiast pasty do zębów, a likwidowanie zarysowań z jej pomocą odbywa się dokładnie w taki sam sposób jak przy pomocy pasty do zębów. W większości przypadków taki prosty sposób sprawdzi się, jeśli chcesz samodzielnie usunąć rysy na szkle okien domowym sposobem, ale może okazać się niewystarczający na głębsze uszkodzenia.

Porysowane szyby w oknie – kiedy konieczna jest wymiana szyby?

Czasem zarysowania szyby są tak głębokie, że proste polerowanie nie wystarczy do usunięcia uszkodzeń. W takim przypadku nie pozostaje nic innego jak wymiana szyby. O tym, jak wygląda zabieg wymiany szyby w oknie PCV, możesz przeczytać w naszym innym artykule „Wymiana szyby w oknie – cena i instruktaż krok po kroku”.

Nad wymianą warto zastanowić się także, gdy uszkodzenia obejmują nie tylko taflę okna, lecz także występują na białych profilach PCV. W takim przypadku nawet jeśli uda się usunąć rysy ze szkła okien, to mogą one wciąż wyglądać nieestetycznie ze względu na zarysowania na profilach.

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

  • Poznasz filozofię Internorm
  • Doświadczysz możliwości naszych produktów
  • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
  • • w salonie
  • • na budowie
  • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: