Jak dobrać najlepszy współczynnik przenikania ciepła okna PCV?

Energooszczędne okna PCV mogą zapewnić nam i naszym domownikom przyjemne ciepło w pomieszczeniach niezależnie od pory roku oraz znacznie poprawić komfort mieszkania. Jak jednak wybrać odpowiednie produkty, aby mieć pewność, że znacznie ograniczą straty ciepła?

Czym jest współczynnik przenikania ciepła?

Współczynnik przenikania ciepła Uw informuje nas ile ciepła ucieka przez całe okno. Wybierając okna PCV najlepiej kierować się prostą zasadą: im niższa jest wartość współczynnika Uw, tym cieplejsze będzie nasze okno. Przy oknach energooszczędnych ważne jest, aby wysokość współczynnika Uw nie była wyższa niż 1,3 W/m2K. Okna dedykowane do budownictwa pasywnego mają współczynnik Uw niższy niż 0,8 W/m2K. Izolacyjność cieplna okna zależy od wszystkich składowych części okna: szyby, ramy oraz  przenikania ciepła w obszarze krawędzi szkła izolacyjnego. Tutaj najważniejszy jest współczynnik przenikania ciepła ramy, czyli Uf – najlepsze okna mają współczynniki na poziomie 0,8-0,9 W/m2K, średnie ok 1,0-1,2 W/m2K, profile okien których współczynnik Uf wynosi poniżej 1,2 W/m2 nie powinny nas interesować. Przed zakupem upewnijmy się jednak, że sprzedawca podaje nam wartość U dla całego okna (Uw), a nie tylko dla pakietu szybowego (Ug)!

Jakość poparta certyfikatem

Gwarancję, że zamówione przez nas okno będzie miało deklarowane przez producenta współczynniki, da nam odpowiedni certyfikat. Najlepiej jeśli dokument jest wydawany przez niezależną jednostkę, specjalizującą się w badaniu konkretnych produktów. Dla okien pasywnych, o najniższym możliwym współczynniku przenikania ciepła, certyfikację prowadzą między innymi Instytut Domu Pasywnego w Darmstadt oraz Instytut Techniki Okiennej z Rosenheim. Certyfikaty wydawane przez te placówki potwierdzają wysoką jakość produktów i gwarantują, że okna spełniają nie tylko normy dotyczące energooszczędności, ale także mogą być zastosowane w domach pasywnych. Warto dodać, że najlepsze okna firmy Internorm posiadają certyfikat potwierdzający, że ich izolacyjność cieplna wynosi poniżej 0,8 W/m2K.

 

W Polsce ze względu na warunki atmosferyczne warto stosować okna energooszczędne, czyli takie, których izolacyjność cieplna wynosi poniżej 1,0 W/m2K, ponieważ zapewniają one ciepło w domu, obniżają rachunki za ogrzewanie, a tym samym wpływają na komfort domowników, Podsumowując, jeśli chcemy w naszym domu zamontować ciepłe okna, powinniśmy szczególną uwagę zwracać na współczynnik przenikania ciepła Uw. Izolacyjność cieplna produktów wysokiej jakości powinna być potwierdzona odpowiednim certyfikatem, wydawanym przez renomowane placówki specjalizujące się w elementach przeznaczonych do budownictwa energooszczędnego i pasywnego.

okna- Internorm HX300 24_10_14

Wybrałeś pasywne okna
i drzwi dla siebie?

Zamów wycenę lub zadzwoń 801 889 987 Zadzwoń teraz (801 88 99 87)

Używamy cookies, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że zgadzasz się używać wszystkich plików cookies na stronie Internorm. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Polityka prywatności