Współczynnik przenikania ciepła w oknach PCV – ile wynosi?

31 października 2014

Energooszczędne okna PCV mogą zapewnić nam i naszym domownikom przyjemne ciepło w pomieszczeniach niezależnie od pory roku oraz znacznie poprawić komfort mieszkania. Jak jednak wybrać odpowiednie produkty, aby mieć pewność, że znacznie ograniczą straty ciepła? Warto zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła okna. W artykule podpowiadamy, jak dobrać go do okna PCV.

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Czym jest współczynnik przenikania ciepła?

Współczynnik przenikania ciepła Uw informuje nas ile ciepła ucieka przez całe okno. Wybierając okna PCV najlepiej kierować się prostą zasadą: im niższa jest wartość współczynnika Uw, tym cieplejsze będzie nasze okno. Przy oknach energooszczędnych ważne jest, aby wysokość współczynnika Uw nie była wyższa niż 1,3 W/m2K. Okna dedykowane do budownictwa pasywnego mają współczynnik Uw niższy niż 0,8 W/m2K.

Współczynnik przenikania ciepła ramy

Izolacyjność cieplna okna zależy od wszystkich składowych części okna, a są nimi: szyby, ramy oraz przenikanie ciepła w obszarze krawędzi szkła izolacyjnego. Tutaj najważniejszy jest współczynnik przenikania ciepła ramy, czyli Uf – najlepsze okna mają współczynniki na poziomie 0,8-0,9 W/m2K, średnie ok. 1,0-1,2 W/m2K. Profile okien których współczynnik Uf wynosi poniżej 1,2 W/m2 nie powinny nas interesować. Przed zakupem upewnijmy się jednak, że sprzedawca podaje nam wartość U dla całego okna (Uw), a nie tylko dla pakietu szybowego (Ug)!

Jakość poparta certyfikatem

Gwarancję, że zamówione przez nas okno będzie miało deklarowane przez producenta współczynniki, da nam odpowiedni certyfikat. Najlepiej jeśli dokument jest wydawany przez niezależną jednostkę, specjalizującą się w badaniu konkretnych produktów. Dla okien pasywnych, o najniższym możliwym współczynniku przenikania ciepła, certyfikację prowadzą między innymi Instytut Domu Pasywnego w Darmstadt oraz Instytut Techniki Okiennej z Rosenheim. Certyfikaty wydawane przez te placówki potwierdzają wysoką jakość produktów i gwarantują, że okna spełniają nie tylko normy dotyczące energooszczędności, ale także mogą być zastosowane w domach pasywnych. Warto dodać, że najlepsze okna firmy Internorm posiadają certyfikat potwierdzający, że ich izolacyjność cieplna wynosi poniżej 0,8 W/m2K.

Jakie okna sprawdzają się najlepiej w Polsce?

W Polsce ze względu na warunki atmosferyczne warto stosować okna energooszczędne, czyli takie, których izolacyjność cieplna wynosi poniżej 1,0 W/m2K, ponieważ zapewniają one ciepło w domu, obniżają rachunki za ogrzewanie, a tym samym wpływają na komfort domowników, Podsumowując, jeśli chcemy w naszym domu zamontować ciepłe okna, powinniśmy szczególną uwagę zwracać na współczynnik przenikania ciepła Uw. Izolacyjność cieplna produktów wysokiej jakości powinna być potwierdzona odpowiednim certyfikatem, wydawanym przez renomowane placówki specjalizujące się w elementach przeznaczonych do budownictwa energooszczędnego i pasywnego.

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

  • Poznasz filozofię Internorm
  • Doświadczysz możliwości naszych produktów
  • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
  • • w salonie
  • • na budowie
  • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: