Żaluzje fasadowe – nowoczesna alternatywa rolet zewnętrznych

13 grudnia 2021

Coraz więcej osób w swoich domach czy mieszkaniach decyduje się na zewnętrzne osłony okienne. Takie rozwiązanie przynosi niekwestionowane oszczędności w przypadku konieczności klimatyzowania pomieszczeń latem, gdyż żaluzje zewnętrzne skutecznie chronią przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń. Ostatnim hitem wśród klientów są nowoczesne żaluzje fasadowe, które stały się bardzo silną konkurencją dla klasycznych rolet zewnętrznych. Czym różnią się od klasycznych rolet zewnętrznych i jakie są ich zalety?

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Żaluzje fasadowe – co to jest?

Żaluzje fasadowe to nowoczesny rodzaj rolet zewnętrznych, które pozwalają na regulację dostępu światła. Składają się z poziomych lameli, które wykonane są z aluminium. Powierzchnia żaluzji pokryta jest specjalnym lakierem, który zabezpiecza lamele przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, takich jak promienie UV czy deszcz.

Montaż żaluzji fasadowych ułatwia utrzymanie właściwej temperatury w pomieszczeniach, gdyż działają one jak izolator termiczny. Co więcej, dzięki temu, że lamelami można dowolnie poruszać, to – w przeciwieństwie do rolet zewnętrznych – opuszczając je nie jesteśmy skazani na całkowitą ciemność, lecz możemy regulować poziom wpadającego światła za pomocą napędu sterowania.

Sterowanie żaluzjami fasadowymi – co wybrać, napęd elektryczny czy sterowanie ręczne?
Wybierając żaluzje fasadowe musimy zdecydować, jaki sposób sterowania ma być zamontowany. Do wyboru jest sterowanie ręczne bądź elektryczne.

Pierwsza opcja jest oczywiście tańsza, lecz ręczne sterowanie dużymi aluminiowymi lamelami bywa po prostu niewygodne. Żaluzje fasadowe z napędem elektrycznym pozwalają zmieniać pozycje lameli za pomocą pilota. Niektóre modele wyposażone są w radiowy czujnik słoneczny, który automatycznie rozsuwa żaluzje, gdy poziom nasłonecznienia przekroczy ustaloną wartość.

Żaluzje fasadowe czy rolety – co wybrać?

Oba rozwiązania tych zewnętrznych osłon okiennych mają swoje wady i zalety. Fasadowe żaluzje są cieńsze i mniej szczelne, dlatego zapewniają one mniejszą ochronę termiczną, a także niższą ochronę przed hałasem dochodzącym z zewnątrz. Z drugiej strony, żaluzje fasadowe pozwalają na swobodne regulowanie dostępu światłą do pomieszczeń i dają możliwość ich łatwego wietrzenia.

Fasadowe żaluzje muszą zostać wybrane w przypadku dużych okien, gdyż ich szerokość może sięgać nawet do pięciu metrów. Rolet zewnętrzne nie są robione w tak dużych wymiarach, dlatego w przypadku okien panoramicznych wymagana jest konieczność montażu kilku rolet obok siebie.

Rodzaje żaluzji fasadowych

Wśród pytań internautów bardzo często pojawia się pytanie dotyczące tego, jakie żaluzje fasadowe c czy z wybrać. Bardzo często pytający nie wiedzą nawet, co oznaczają poszczególne literki i że lamele c i z nie są jedynymi możliwymi wyborami.

Żaluzje fasadowe ze względu na kształt lameli możemy podzielić na:

●        żaluzje fasadowe C – kształt profili lameli przypomina kształt literki C i ich maksymalny kąt nachylenia wynosi 75 stopni.

●        żaluzje fasadowe S – żaluzje, których lamele mają kształt literki S,

●        żaluzje fasadowe Z – profile lameli przypominają literkę Z,

●        żaluzje fasadowe F – bardzo ciekawe lamele, które mają płaski kształt (co wyróżnia je spośród wyżej przedstawionych modeli) i jako jedyne mają zakres obrotu 180 stopni.

Lamele w żaluzjach fasadowych mają także różne szerokości, które najczęściej wynoszą 65, 70, 80 lub 90 mm.

 

Jak czytać oznaczenie na żaluzji fasadowej?

Zazwyczaj w sklepach budowlanych bądź u producentów żaluzje fasadowe są oznaczone symbolami np. S70, Z90 lub F80. Jak należy prawidłowo czytać takie numerki?

Przykład: Żaluzja fasadowa C50 oznacza, że żaluzja ma lamele w kształcie litery C o szerokości 50 cm.

Jak czyścić żaluzje fasadowe?

Czyszczenie rolet zewnętrznych fasadowych wbrew pozorom nie jest trudne. Wystarczy opuścić lamele maksymalnie do dołu, a następnie za pomocą mokrej szmatki przetrzeć każdy lamel po kolei. Najłatwiej czyści się lamele o kształcie litery F, które pozwalają na swobodny obrót o 180 stopni.

Ile kosztują żaluzje fasadowe?

Choć żaluzje fasadowe cieszą się coraz większą popularnością, to wiele osób wciąż decyduje się na mniej praktyczne rolety zewnętrzne ze względów na ceny lameli. Fasadowe żaluzje są około dwukrotnie droższe od tradycyjnych rolet zewnętrznych.

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

  • Poznasz filozofię Internorm
  • Doświadczysz możliwości naszych produktów
  • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
  • • w salonie
  • • na budowie
  • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: