Wymiana okien a rozmiar stolarki – jakie kroki należy podjąć?

3 września 2014

Remont domu to idealna okazja, aby trwale poprawić komfort cieplny i akustyczny wnętrz. Wymieniając stare i wyeksploatowane okna możesz znacznie obniżyć rachunki za ogrzewanie domu, a także odświeżyć elewację budynku, podkreślając jej unikalny charakter. Poniżej doradzamy, o czym należy pamiętać, jeśli zdecydujesz się wymianę stolarki okiennej.

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Wymiana okien na większe lub mniejsze

Przed podjęciem decyzji o wymianie okien powinieneś ustalić przede wszystkim rozmiar stolarki okiennej, aby remont przeprowadzony był zgodnie z przepisami budowlanymi. Jeśli przy wymianie okien konieczne będzie powiększenie lub częściowe zabudowanie otworów okiennych, wówczas prace budowlane będą traktowane jako remont lub przebudowa. Takie działania należy zgłosić. Jeśli zakres prac remontowych jest większy, może być także konieczne wydanie specjalnego pozwolenia na przebudowę. Kiedy planujesz wymianę stolarki okiennej, powinieneś pamiętać, że większe i cięższe okna wymagają odpowiednio wzmocnionego nadproża. Dlatego dobrze, jeśli wymianę okien przeprowadza odpowiednio przeszkolona i doświadczona ekipa. Nie bez znaczenia jest także odpowiednia technika montażu okien zgodna z najnowszymi normami, która zapewni ci ich bezawaryjne funkcjonowanie i pozwoli uniknąć powstawania mostków cieplnych w okolicach okna.

 

Wstawienie okien o tym samym rozmiarze

Jeśli zdecydujesz się na wymianę stolarki okiennej, ale zakładasz zamontowanie okien o tym samym rozmiarze, nie ma potrzeby zgłaszać przebudowy, ani starać się o pozwolenie na przebudowę. Z punktu widzenia prawa budowlanego taka wymiana jest zwykłym użytkowaniem rzeczy, wynikającym z prawa własności i uznawana jest za bieżącą konserwację. Niezależnie jednak od tego, czy decydujesz się na okna o takim samym rozmiarze co stare, czy też powiększasz lub zmniejszasz otwory okienne, powinieneś dokładnie określić rozmiar stolarki, aby zamówione przez ciebie produkty idealnie odpowiadały twoim potrzebom.

Podsumowanie

Dobrze przemyślana i fachowo przeprowadzona wymiana okien może oszczędzić ci niepotrzebnych kłopotów w przyszłości. Dlatego, zanim przystąpisz do renowacji, dokładnie określ rozmiar stolarki okiennej. Pamiętaj, że remont należy zgłosić, jeśli jego przeprowadzenie będzie wymagało ingerencji w budynek, czyli powiększenie lub zmniejszenie ościeży. Może się również okazać, że do jego przeprowadzenia konieczne będą pozwolenia.

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

  • Poznasz filozofię Internorm
  • Doświadczysz możliwości naszych produktów
  • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
  • • w salonie
  • • na budowie
  • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: