Wyciszenie drzwi – jak to zrobić?

18 lutego 2022

Każdy dom powinien być miejscem, w którym można wyciszyć myśli i po prostu odpocząć. Jednak – jak się okazuje – taka wizja to coś ekskluzywnego, szczególnie jeśli mieszkamy w bloku. Odgłosy dzieci, psów czy głośnych rozmów sąsiadów przedostające się przez drzwi wejściowe, mogą skutecznie utrudnić sielankowy odpoczynek. Jeśli szukasz skutecznego sposobu na wyciszenie drzwi wejściowych, to jesteś w dobrym miejscu. W tym artykule podpowiadamy, jak wygłuszyć drzwi, by pozbyć się uciążliwych odgłosów z zewnątrz.

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Wyciszenie drzwi wejściowych – teoria

Przede wszystkim warto się zastanowić, dlaczego do domu dostaje się tyle dźwięków. Przed przystąpieniem do montażu dodatkowego wygłuszenia, warto sprawdzić podstawowe elementy, które będą wpływać na przenikanie dźwięków z zewnątrz do mieszkania.

Niepoprawny montaż drzwi zewnętrznych

Bardzo częstym powodem słabego wygłuszenia drzwi zewnętrznych jest ich niepoprawny montaż. Niewłaściwe osadzenie ościeżnicy w otworze będzie powodować przerwy w łączeniach. Przez takie przerwy zawsze będą przechodzić niepożądane odgłosy, nawet jeśli zadbamy o dodatkowe wygłuszenie drzwi.

Przed przystąpieniem do montażu dodatkowej izolacji akustycznej, sprawdź najpierw, czy drzwi dobrze przylegają do ościeżnicy. Jeśli zauważysz jakiekolwiek przerwy, to montaż dodatkowego wygłuszenia na niewiele się zda.

Stara uszczelka

Powodem nieprawidłowego wyciszenia drzwi może być także zużyta uszczelka. Jej „zmęczenie” bądź czasem także niepoprawne przyklejenie przyczyni się do powstania przestrzeni, przez które będą przenikać dźwięki z zewnątrz. Zanim przejdziesz więc do dodatkowego wygłuszenia drzwi wejściowych, sprawdź stan uszczelki.

Zniszczony próg drzwiowy

Każdy próg powinien szczelnie przylegać do drzwi. Jeśli drzwi odstają od progu w jakimkolwiek miejscu, to będzie to wpływać na ich słabe wyciszenie. Według opinii fachowców najlepiej wycisza próg metalowy z wewnętrzną warstwą izolacji.
Jeśli wszystkie powyższe elementy drzwi są sprawdzone, a mimo to dźwięki wciąż przenikają do mieszkania, można wyciszyć drzwi za pomocą dodatkowych elementów izolacyjnych.

Wyciszenie drzwi – czym wygłuszyć drzwi wejściowe?

Istnieje kilka sposobów, dzięki którym możemy skutecznie wyciszyć drzwi wejściowe. Poniżej opisaliśmy najpopularniejsze z nich.

Tapicerka drzwiowa

Odpowiednie obicie drzwi za pomocą tapicerki daje naprawdę dobre efekty izolacji akustycznej. Wypełnienie obicia powinno być wykonane z izolatora o dużej gęstości (kompozyt pianek). Zasada w przypadku takiego wyciszenia drzwi jest prosta – im grubsze obicie, tym lepsze wygłuszenie.

Tapeta akustyczna

Ciekawym rozwiązaniem – szczególnie dla osób, które wysoko cenią sobie walory estetyczne pomieszczeń – jest tapeta akustyczna. Dzięki niej możesz nie tylko dobrze wyciszyć mieszkanie, lecz także dodać mu nieco ozdobnego charakteru. Zazwyczaj są one wykonane z korka bądź winylu połączonego z włóknami poliestrowymi. Producenci oferują naprawdę szeroki wybór wzorów, dlatego z pewnością bez problemu uda Ci się znaleźć coś, co będzie odpowiadać stylowi pomieszczeń.

Mata wygłuszająca

Drzwi do domu można wygłuszyć także za pomocą specjalnej maty wykonanej z pianki akustycznej. Jest ona dobrym izolatorem akustycznym i może zostać łatwo zamontowana do drzwi za pomocą np. taśmy dwustronnej.

Jak wygłuszyć drzwi wejściowe? Praktyka

W zależności od wybranego rodzaju wygłuszenia skrzydła drzwiowego możesz to zadanie wykonać samodzielnie lub z pomocą specjalistów. W przypadku montowanego wyciszenia z tapicerki lepiej skorzystać z pomocy fachowców. Samodzielne wykonanie takiego wygłuszenia jest po prostu nieosiągalne ze względu na konieczność posiadania specjalistycznych narzędzi, a jego amatorskie wykonanie może nie przynieść dobrych efektów.

W przypadku tapety akustycznej wyciszenie drzwi wykonuje się według instrukcji producenta, natomiast w celu wyciszenia drzwi z użyciem maty należy po prostu dociąć piankę akustyczną na wymiar drzwi i przykleić ją za pomocą taśmy dwustronnej.

Wyciszenie drzwi wewnętrznych

W przypadku wyciszenia drzwi wewnętrznych mieszkania można również użyć maty wygłuszającej bądź tapety akustycznej. Dodatkowo – jeśli w pokoju jest odpowiednia wentylacja, to otwór drzwiowy można uszczelnić za pomocą uszczelki.

 

Warto także pamiętać, że najlepszymi izolatorami akustycznymi są pełne modele drzwi (bez przeszkleń) wykonane z płyty wiórowo-otworowej. Taka informacja może być szczególnie potrzebna, jeśli wszystkie inne metody zawiodą i wymiana drzwi okaże się po prostu konieczna.

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

  • Poznasz filozofię Internorm
  • Doświadczysz możliwości naszych produktów
  • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
  • • w salonie
  • • na budowie
  • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: