Jakie okna wybrać do domu pasywnego?

1 marca 2013

Przez okna i drzwi z budynku wydostaje się zimą najwięcej ciepła. Domy pasywne charakteryzują się maksymalnym ograniczeniem strat ciepła, a często instalacja grzewcza jest w nich zbędna, ponieważ tę funkcję pełni system wentylacji. W pasywnym domu kluczową rolę odgrywa doskonała termoizolacja – także drzwi i stolarki okiennej. Wybierając okna do domu pasywnego przede wszystkim należy zwrócić uwagę na ich wartość. Jakie rozwiązania i technologie pozytywnie wpływają na pasywność okien?  

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Współczynniki przenikania ciepła

Aby przekonać się, czy okna do domu pasywnego rzeczywiście spełniają swoją funkcję i będą zgodne z normami budownictwa pasywnego, należy zwrócić uwagę na podawane przez producentów współczynniki przenikania ciepła. Współczynnik Uf dotyczy ramy okiennej (f – frame), a współczynnik Ug szyby (g – glass). Decydujące znaczenie ma jednak współczynnik przenikania ciepła dla całego okna, czyli Uw (w – window). Producenci okien są zobowiązani do jego podawania. Jeśli wartość współczynnika Uw kształtuje się na poziomie nieprzekraczającym 0,8 W/m2K, jest to okno pasywne. Zakłada się, że niebawem norma zostanie mocniej wyśrubowana, dlatego wiodący producenci już dziś udostępniają swoim klientom okna pasywne odznaczające się współczynnikiem przenikania ciepła zbliżonym do 0,6 W/m2K. Należy pamiętać, że wartość współczynnika Uw wylicza się dla okna referencyjnego o wymiarach 123 cm x 148 cm. Jeżeli wybierzemy większe okno, uzyskamy jeszcze niższą przenikalność cieplną na metr kwadratowy, gdyż przeszklenie jest zawsze dużo lepiej izolujące niż rama (możemy to zweryfikować, porównując współczynniki Uf i Ug).

Z czego wykonane są idealne okna pasywne?

Okna do domu pasywnego mogą być wykonane zarówno z PCV (opcjonalnie z nakładką aluminiową), jak i drewna. Jeśli chodzi o ten drugi materiał, w praktyce częściej stosuje się okna drewniano-aluminiowe, ponieważ aluminium znajdujące się na zewnątrz chroni drewno przed wpływem czynników atmosferycznych. O doskonałej termoizolacji okien decydują nowoczesne rozwiązania technologiczne. Standardem jest dziś potrójne przeszklenie, gdzie pomiędzy kolejnymi szybami znajdują się szczelne komory wypełnione gazami szlachetnymi takimi jak krypton i argon, które poprawiają właściwości izolacyjne. Duże znaczenie odgrywa także klejenie szyby do ramy okiennej na całym jej obwodzie, co przyczynia się do uszczelnienia. W oknach Internorm odpowiada za to technologia I-tec Oszklenie. Znaczenie ma także wielokrotne, najlepiej potrójne uszczelnienie okna i zastosowanie odpowiedniej i przyjaznej środowisku pianki izolacyjnej bez związków fluorowodorowych. Oczywiście okna z PCV i okna drewniane też mają swoje wady. W przypadku okien do domu pasywnego z tworzywa PCV, choć charakteryzują się one wysoką trwałością, po pewnym czasie mogą pojawiać się przebarwienia na skutek działania promieni słonecznych, jednak nie wszystkim właścicielom budynków to przeszkadza. Z kolei drewno jako materiał, z którego wykonuje się okna odznacza się mniejszą trwałością, ponieważ pęcznieje i traci swoje właściwości pod wpływem warunków atmosferycznych, przede wszystkim wilgoci. Z tego względu wybierając okna do domu pasywnego należy ograniczyć się do trzech opcji: okien PCV, okien PCV z nakładką aluminiową oraz okien drewniano-aluminiowych. W dwóch ostatnich przypadkach aluminiowa warstwa zewnętrzna zabezpieczenie okna przed działaniem pogody.

 

Energooszczędna wentylacja

Aby czuć się w domu komfortowo, oddychać świeżym powietrzem, pozbyć się nadmiaru dwutlenku węgla, wilgoci i zarazków, konieczne jest regularne wietrzenie. W przypadku tradycyjnych okien proces ten prowadzi do ogromnych strat ciepła, nawet jeżeli trwa zaledwie kilka minut. Dlatego lepiej zdecydować się na nowoczesne okna pasywne z technologią I-tec Wentylacja, w których wywietrznik jest wbudowany w ościeżnicę. Wietrzenie może odbywać się przy zamkniętym oknie, co zapewnia stały dostęp świeżego powietrza, a specjalna konstrukcja tego mechanizmu zapobiega utracie ciepła.

Prawidłowy montaż okien

Oprócz samych właściwości okien, ogromną rolę odgrywa montaż. Wiodący producenci i dystrybutorzy okien przeprowadzają go na własną rękę, co jest gwarancją, że praca zostanie wykonana fachowo, a okna w pełni wykorzystają swoje termoizolacyjne parametry. Dziś standardem jest montaż trójwarstwowy, który izoluje okna przed wilgocią, stanowi termoizolację, a jednocześnie odprowadza wilgoć na zewnątrz.

Naturalne drewno, odporne aluminium

Okna drewniane z zewnętrzną nakładką aluminiową stają się coraz bardziej popularne. Internorm proponuje zestaw HV 440 o wyjątkowej stylistyce. Z oszkleniem 3light okno uzyskuje poziom izolacyjności cieplnej na poziomie Uw do 0,63Wm2K. Warto dodać, że izolacyjność dźwiękowa już w wersji seryjnej osiąga imponujący poziom 43dB (na życzenie 45dB). Ciekawym dodatkiem jest wbudowana między szybami ochrona przeciwsłoneczna w postaci żaluzji lub plisy, którą można sterować tradycyjnie, albo za pomocą silniczka elektrycznego zasilanego modułem fotowoltaicznym (dzięki takiemu rozwiązaniu unikamy kucia bruzd pod przewody i dodatkowo oszczędzamy energię). Na uwagę zasługuje też połączenie drewna z nakładką aluminiową – najdoskonalsze obecnie na rynku rozwiązanie pozwalające na jednoczesne obcowanie z poczuciem naturalności, które daje drewno oraz odpornością na warunki atmosferyczne i bezobsługowością aluminium.

Obydwa modele posiadają certyfikat Instytutu z Rosenheim – jest to prawdopodobnie najlepsza z możliwych rekomendacji i swoista gwarancja, że prawidłowo zamontowane okno doskonale sprawdzi się w budownictwie pasywnym.

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

  • Poznasz filozofię Internorm
  • Doświadczysz możliwości naszych produktów
  • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
  • • w salonie
  • • na budowie
  • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: