Wszystko, co powinieneś wiedzieć przed zakupem moskitiery na okno

25 listopada 2021

Moskitiery są standardem w krajach o ciepłym i wilgotnym klimacie, gdzie owady mają doskonałe warunki do rozwoju. W celu uchronienia się przed irytującym, a czasem także niebezpiecznym, robactwem montuje się w oknach siatki ochronne, które uniemożliwiają wlatywanie insektom do środka. Moskitiera stanowi więc barierę mechaniczną dla wszelkiego robactwa.

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Czy warto montować moskitierę?

Siatka ochronna to pewny i sprawdzony sposób na ochronę przed nieznośnymi insektami. W przeciwieństwie do popularnych środków chemicznych, które służą ochronie przed owadami, moskitiery są bezpieczne dla zdrowia. W ich składzie nie są obecne żadne szkodliwe chemikalia czy materiały, dlatego są szczególnie polecane do wyposażenia domów rodzin z dziećmi oraz alergików.

Co więcej, dzięki moskitierom można swobodnie wietrzyć mieszkanie otwierając okna na oścież bez obaw o komary czy osy. Siatka ochronna na oknie świetnie chroni także przed innymi insektami, takimi jak pająki, które lubią zaszyć się w ciemnych zakamarkach wnętrza – z pewnością jest to przydatna informacja dla osób z arachnofobią.

Czy zdejmować moskitiery na zimę?

Wiele osób, które chcą kupić siatkę okienną, zastanawia się, czy siatka ochronna powinna być zdejmowana na zimę. Odpowiedź jest dość prosta – może być zdejmowana, lecz nie musi. Jeśli moskitiera nie jest zamontowana na stałe, to można ją zdjąć chociażby w celu jej dokładnego wyczyszczenia, jednak nie jest to obowiązek. Moskitiera może chronić dom przed owadami nawet w chłodniejsze dni.

Rodzaje moskitier

Na rynku można wyróżnić wiele rodzajów moskitier, które są podzielone ze względu na:

●        okres używania siatki okiennej – moskitiery sezonowe i stałe,

●        przeznaczenie – moskitiery okienne i drzwiowe,

●        budowę moskitiery.

Ze względu na budowę można wyróżnić następujące rodzaje siatki okiennej:

●        Moskitiera plisowana – plisowana siatka montowana jest na konstrukcji z aluminiowych profili. Jest to bardzo estetyczny rodzaj moskitiery, gdyż po jej złożeniu siatka w całości schowana jest w jednym z elementów konstrukcji. Występuje w wariancie pionowym idealnym do dużym okien oraz poziomym, który świetnie sprawdzi się do osłony drzwi balkonowych. Moskitiera może być z łatwością odsunięta w bok lub w górę, co ułatwia korzystania z okna czy drzwi.

●        Moskitiera ramkowa – najpopularniejsza siatka do okien. Moskitiery ramowe montowane są do ramy okiennej w sposób bezinwazyjny za pomocą obrotowych haków. Jest ona sezonowa, co znaczy, że można ją z łatwością zdemontować na chłodniejsze dni.

●        Moskitiera rolowana – ten rodzaj siatki okiennej przypomina klasyczne rolety czy żaluzje. Moskitiera umieszczona jest na prowadnicach i z pomocą mechanizmu sprężynowego zwijana jest w kasetkę. Może być montowana pionowo (w przypadku okien) lub poziomo (w przypadku drzwi).

●        Moskitiera magnetyczna – najtańsze moskitiery okienne mocowane na rzep magnetyczny. Są dość mało trwałe, dlatego nie jest to typ osłon przeznaczony do średnich i dużych okien.

●        Moskitiera przesuwna – skrzydło moskitiery montowane jest na prowadnicach górnej i dolnej. Taki typ moskitiery jest bardzo popularny w osłonie drzwi balkonowych lub tarasowych.

●        Moskitiera montowana w rolecie – dość innowacyjne rozwiązanie, dzięki któremu możemy zamontować moskitierę w kasecie rolety zewnętrznej. Co ważne, moskitiera może być opuszczana niezależnie od żaluzji. Musi być ona zamawiana wraz z produkcją rolet, gdyż niemożliwe jest późniejsze doposażenie rolety zewnętrznej w taką osłonę okienną.

Jak zmierzyć okna do moskitiery?

Nie ma jednego idealnego sposobu jak zmierzyć okno na moskitierę, gdyż jest to zależne od jej rodzaju.

Moskitiera plisowana montowana jest do wnęki okiennej. W celu wymierzenia okna do siatki okiennej, należy podać szerokość i wysokość od szpalety do szpalety. Najpopularniejsza moskitiera ramkowa wymaga wymiarów światła otworu ramy okiennej, a także grubości profilu wraz z uszczelką. Natomiast rolowana wymaga podania szerokości i wysokości otworu okiennego. W tym przypadku należy pamiętać, że ostateczne wymiary moskitiery są powiększone przez prowadnicę (około 3 cm po obu bokach okna) oraz kasetkę (około 4-5 cm u góry okna).

W przypadku moskitiery drzwiowej przesuwnej należy podać wysokość całkowitą drzwi wraz z ramą, a także oczekiwaną szerokość skrzydła.

Jak zamontować moskitiery?

Podobnie jak rolety, moskitiery można zamontować metodą inwazyjną lub bezinwazyjną. W pierwszym przypadku naruszana jest rama okna, gdyż moskitiera przykręcana jest do ramy lub wnęki okna, natomiast w drugim przypadku nie ingeruje się w konstrukcję okna – siatka montowana jest na specjalne zaczepy.

Ile kosztuje moskitiera na okno?

Najtańsze moskitiery na okno mogą kosztować zaledwie kilkadziesiąt złoty, a najdroższe nawet kilkaset. Najniższy próg cenowy mają moskitiery montowane na rzepy magnetyczne, a najwyższy te, które są montowane w rolecie.

Gdzie kupić moskitiery?

Moskitiery można kupić niemal wszędzie. Najtańsze modele można spotkać w supermarketach czy sklepach budowalnych. Po te droższe, lecz zdecydowanie bardziej solidne, należy udać się do profesjonalnej firmy oferującej sprzedaż rolet.

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

  • Poznasz filozofię Internorm
  • Doświadczysz możliwości naszych produktów
  • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
  • • w salonie
  • • na budowie
  • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: