Węgarki – czym są i jak je wykonać?

21 września 2021

Dawniej, gdy domy budowano głównie z cegły, przy otworach okiennych montowane były węgarki. Miały one zapobiegać wypadnięciu okna z ościeżnicy i chroniły przed wilgocią. Obecnie, gdy techniki montażu okien bardzo się zmieniły, węgarek nadal gra ważną rolę. Co warto o nim wiedzieć?

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Węgarek: drzwi i okna. Co to jest?

Węgarek to wystający element przy otworze okiennym lub drzwiowym. Powstaje on w wyniku wysunięcia cegieł w przypadku ścian murowanych, czy też dostawienia pionowych słupków w przypadku ścian drewnianych i betonowych. Jest on oparciem dla ościeżnicy. Dawniej stosowano go po to, aby okno nie wypadło na zewnątrz budynku. Stanowił więc rodzaj zabezpieczenia, a przy tym był bardzo tani w produkcji. Chociaż obecnie znane są już inne techniki montażu okien, dalej wykonuje się ościeżnice z węgarkami. Chronią one przed zacinającymi opadami deszczu czy też silnym wiatrem i zapobiegają powstawaniu mostków termicznych. Chronią też piankę montażową przed zawilgoceniem.

 

Jak zrobić węgarek?

W domach budowanych z cegły wykonanie węgarka ościeżnicy było dość proste, choć wymagało zaplanowania go na etapie budowy ściany i wiązało się z użyciem większej ilości materiałów. Obecnie okna z węgarkiem są bardzo proste do wykonania. Najprościej umieszcza się je w ścianie trójwarstwowej, ponieważ wystarczy tylko zrobić mniejszy otwór okienny w warstwie zewnętrznej. W przypadku ścian jednowarstwowych wykonanych na przykład z betonu komórkowego, bez ocieplenia, do otworu okiennego należy przykleić pocięte na wymiar paski betonu komórkowego o grubości około pięciu centymetrów.

 

W przypadku ścian dwuwarstwowych klasyczny węgarek nie występuje. Jednak po zamontowaniu okna, można stworzyć zamiennik. Najlepiej wykonać go z materiałów termoizolacyjnych. Dobrze sprawdzi się tutaj węgarek ze styropianu. Pocięte paski styropianu należy mocować w ościeżach okien. Przyklejony styropian trzeba zabezpieczyć siatką z włókna szklanego i otynkować. Węgarek okienny należy zamontować po bokach oraz u góry ościeżnicy, natomiast dolną krawędź zabezpiecza parapet. Okno z węgarkiem w nowoczesnym domu ma bardzo praktyczne zastosowanie. Wszystko dlatego, że zmniejszenie otworu zewnętrznego okna minimalizuje ryzyko powstania mostka termicznego.

Montaż drzwi bez węgarka – z czym się wiąże?

Węgarek jest bardzo ważny również, jeżeli chodzi o drzwi. Na etapie budowy, czy też przed wymianą drzwi na nowe, należy odpowiednio przygotować otwór pod osadzenie drzwi. Najczęściej montowane drzwi mają regulowane ościeżnice, które są wyposażone w opaski obejmujące mur po obu stronach. Ościeżnica bez węgarka jest znacznie trudniejsza w montażu, a często konieczne jest przycinanie opaski, co negatywnie wpływa na efekty wizualne.

 

Również w przypadku bramy garażowej węgarek pełni istotną funkcję, podobnie jak nadproże, bo to właśnie do tych elementów będzie przymocowana konstrukcja bramy. Muszą one być proste i mają tworzyć równoległą płaszczyznę, aby umożliwić prawidłowy montaż prowadnic i wału napędowego bramy.

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

  • Poznasz filozofię Internorm
  • Doświadczysz możliwości naszych produktów
  • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
  • • w salonie
  • • na budowie
  • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: