Szyby energooszczędne – najważniejsze cechy

6 sierpnia 2014

Szyba jest największym i najważniejszym elementem okna. Właśnie dlatego wybór odpowiedniego oszklenia jest kluczowy dla izolacji cieplnej całego produktu. Jak jednak poznać, która szyba będzie najbardziej funkcjonalna i sprawdzi się w naszej inwestycji? Dla wszystkich tych, którzy cenią sobie przyjemny klimat wnętrz, niezależnie od pory roku, polecane są szyby energooszczędne, które mogą dodatkowo przyczynić się do zmniejszenia rachunków za energię.

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Współczynnik przenikania ciepła i termoizolacja

Szyba szybie nierówna. Szyby energooszczędne to sprawdzony sposób na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie. Najlepsze na rynku mają współczynnik przenikania ciepła Ug równy około 0,4-0,6 W/m2K. Porównując różne szyby, warto trzymać się prostej zasady: im niższy współczynnik Ug, tym szyba jest cieplejsza, a straty ciepła mniejsze. Okna pasywne i energooszczędne zwykle mają potrójne lub nawet poczwórne oszklenie. Przestrzeń międzyszybowa wypełniona jest gazem szlachetnym. W większości przypadków jest to argon lub nieco droższy krypton, który ma jeszcze lepsze właściwości termoizolacyjne. Od zewnętrznej strony szyby w oknach energooszczędnych zwykle pokryte są specjalną powłoką, która dodatkowo ociepla okno.

 

Szczelność i wysoki wskaźnik przenikania światła

Ciepła szyba to nie wszystko. W domach pasywnych duży nacisk kładzie się na bierne pozyskanie energii słonecznej, dzięki czemu okno pełni funkcję grzejnika. Dobre szyby energooszczędne powinny więc łączyć w sobie maksymalną izolacyjność cieplną i wysoki wskaźnik przepuszczania energii słonecznej. Odpowiednio dobrane oszklenie pozwoli nam uzyskać dodatni bilans energetyczny i czerpać zyski solarne nawet z rozproszonego światła słonecznego.

Ciepła ramka dystansowa

W oknach wieloszybowych, pomiędzy taflami szkła znajduje się ramka dystansowa. To dzięki niej możemy wypełnić przestrzeń międzyszybową gazem szlachetnym. Aby miejsce osadzenia ramki dystansowej nie stanowiło mostka cieplnego, czyli miejsca o obniżonej izolacyjności termicznej, w oknach energooszczędnych zamiast tradycyjnych ramek dystansowych wykonanych z aluminium stosuje się ramki ze stali szlachetnej. Maksymalną efektywność energetyczną okien zapewnią ramki dystansowe ISO firmy Internorm.

Jeśli planujemy budowę lub termomodernizację domu pamiętajmy o oknach. Produkty najlepszej jakości, wyposażone w szyby energooszczędne i ciepłe profile, pozwolą nam znacznie oszczędzić na kosztach ogrzewania.

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

  • Poznasz filozofię Internorm
  • Doświadczysz możliwości naszych produktów
  • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
  • • w salonie
  • • na budowie
  • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: