Światło a zdrowie – jak duże okna wpływają na Twoje samopoczucie?

29 czerwca 2020

Gdy za oknem panuje słoneczna pogoda, automatycznie czujemy się lepiej i mamy więcej energii. Nie chodzi wyłącznie o subiektywne odczucia, ponieważ wpływ naturalnego światła na nasze zdrowie został udowodniony naukowo. W naturalny sposób przekłada się on także na wybór okien do domu. Znaczenie ma ich wielkość i usytuowanie. Tej kwestii nie warto bagatelizować, zważywszy jak wiele czasu spędzamy w naszych czterech ścianach.

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Jak nasz organizm reaguje na naturalne światło?

Obecność promieni słonecznych ma ogromne znaczenie dla procesów zachodzących w naszym organizmie. To właśnie one w dużej mierze mają ogromny wpływ na gospodarkę hormonalną naszego ciała. Światło słoneczne uruchamia między innymi produkcję serotoniny, pobudzającego hormonu, który dodaje nam energii i dobrego samopoczucia. To właśnie serotonina odpowiada za nasz nastrój i witalność. Ponadto serotonina wraz z antagonistyczną dlań melatoniną reguluje cykl dobowy, pozwala budzić się rano i zapadać w spokojny sen wieczorem, zapewniając maksymalną regenerację.

Nie wolno zapominać o witaminie D odgrywającej kluczowe znaczenie w wielu ważnych procesach zachodzących w naszym ciele. Co prawda organizm potrafi ją syntezować, jednak konieczne jest do tego promieniowanie ultrafioletowe pochodzące ze słońca. Niedobory możemy oczywiście uzupełniać przy pomocy suplementów diety, jednak nie sposób porównać tej metody do radości odczuwanej w słoneczny dzień.

Zalety dużych przeszkleń

Te wszystkie czynniki biologiczne warto mieć więc na uwadze, projektując dom jednorodzinny. O naszym samopoczuciu decydować będzie przede wszystkim charakterystyka okien. Okazuje się, że duże przeszklenia będące dzisiaj standardem w nowoczesnym budownictwie nie stanowią jedynie mody, ale także pełnią rolę praktyczną. Dzięki nim do wnętrza wpada więcej światła, które dodaje nam energii. Aby w pełni z niego skorzystać, najlepiej zaprojektować dom tak, by największe okna wychodziły na południe. Nowoczesne okna przestrzenne z dobrą termoizolacją nie powodują znaczących strat ciepła zimą i zapobiegają przenikaniu upału latem. Warto rozważyć także wybudowanie tarasu, na który z łatwością dostaniemy się przy pomocy drzwi przesuwnych. Tylko jeden krok dzieli nas wówczas od wejścia na pełen zieleni ogród i pozytywnie działających na nasz nastrój promieni słonecznych.

Izolacja termiczna okien

Każdy wie, że głównym parametrem przesądzającym o jakości okien jest ich izolacyjność termiczna. Jednak warto zwrócić uwagę, że im większe okno, tym ten parametr ma większy wpływ na jego użytkowanie. Dlaczego? Współczynnik przenikalności cieplnej Uw dotyczy każdego metra kwadratowego powierzchni okna. A zatem, jeśli nasze okna są np. cztery razy większe, ich Uw będzie miało cztery razy większy wpływ na ruch ciepła pomiędzy wnętrzem a zewnętrzem. Dlatego w przypadku okien od podłogi do sufitu liczą się nawet najmniejsze różnice. Inżynierowie Internorm stale pracują nad obniżeniem Uw dużych przeszkleń do minimum, a ich osiągnięcia są imponujące – drzwi podnoszono-przesuwne KS 430 osiągają przenikalność cieplną na poziomie zaledwie 0,64 W/m2K – to spektakularnie niska wartość!

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

  • Poznasz filozofię Internorm
  • Doświadczysz możliwości naszych produktów
  • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
  • • w salonie
  • • na budowie
  • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: