Jak nasz organizm reaguje na naturalne światło?
Obecność promieni słonecznych ma ogromne znaczenie dla procesów zachodzących w naszym organizmie. To właśnie one w dużej mierze mają ogromny wpływ na gospodarkę hormonalną naszego ciała. Światło słoneczne uruchamia między innymi produkcję serotoniny, pobudzającego hormonu, który dodaje nam energii i dobrego samopoczucia. To właśnie serotonina odpowiada za nasz nastrój i witalność. Ponadto serotonina wraz z antagonistyczną dlań melatoniną reguluje cykl dobowy, pozwala budzić się rano i zapadać w spokojny sen wieczorem, zapewniając maksymalną regenerację.
Nie wolno zapominać o witaminie D odgrywającej kluczowe znaczenie w wielu ważnych procesach zachodzących w naszym ciele. Co prawda organizm potrafi ją syntezować, jednak konieczne jest do tego promieniowanie ultrafioletowe pochodzące ze słońca. Niedobory możemy oczywiście uzupełniać przy pomocy suplementów diety, jednak nie sposób porównać tej metody do radości odczuwanej w słoneczny dzień.
Zalety du żych przeszkleń
Te wszystkie czynniki biologiczne warto mieć więc na uwadze, projektując dom jednorodzinny. O naszym samopoczuciu decydować będzie przede wszystkim charakterystyka okien. Okazuje się, że duże przeszklenia będące dzisiaj standardem w nowoczesnym budownictwie nie stanowią jedynie mody, ale także pełnią rolę praktyczną. Dzięki nim do wnętrza wpada więcej światła, które dodaje nam energii. Aby w pełni z niego skorzystać, najlepiej zaprojektować dom tak, by największe okna wychodziły na południe. Nowoczesne okna przestrzenne z dobrą termoizolacją nie powodują znaczących strat ciepła zimą i zapobiegają przenikaniu upału latem. Warto rozważyć także wybudowanie tarasu, na który z łatwością dostaniemy się przy pomocy drzwi przesuwnych. Tylko jeden krok dzieli nas wówczas od wejścia na pełen zieleni ogród i pozytywnie działających na nasz nastrój promieni słonecznych.
Izolacja termiczna okien
Każdy wie, że głównym parametrem przesądzającym o jakości okien jest ich izolacyjność termiczna. Jednak warto zwrócić uwagę, że im większe okno, tym ten parametr ma większy wpływ na jego użytkowanie. Dlaczego? Współczynnik przenikalności cieplnej Uw dotyczy każdego metra kwadratowego powierzchni okna. A zatem, jeśli nasze okna są np. cztery razy większe, ich Uw będzie miało cztery razy większy wpływ na ruch ciepła pomiędzy wnętrzem a zewnętrzem. Dlatego w przypadku okien od podłogi do sufitu liczą się nawet najmniejsze różnice. Inżynierowie Internorm stale pracują nad obniżeniem Uw dużych przeszkleń do minimum, a ich osiągnięcia są imponujące – drzwi podnoszono-przesuwne KS 430 osiągają przenikalno ść cieplną na poziomie zaledwie 0,64 W/m2K – to spektakularnie niska wartość!