Styl toskański w polskim wydaniu – jak się sprawdzi?

18 marca 2022

Styl toskański  to kwintesencja rustykalnego szyku i przytulności. Malowniczość, prostota i troska o każdy detal to jego cechy dystynktywne. Ten efekt zawsze zachwyca – tylko od czego zacząć?

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Styl toskański – jak go rozpoznać?

We wnętrzach, w których zdecydowano się na styl toskański, jest dużo światła, naturalnych tkanin i mebli o tradycyjnym (rzemieślniczym) rodowodzie. Oczywiście każdy dom w stylu włoskim jest nieco inny, więc trudno stworzyć jego uniwersalny wzorzec. Bez problemu można jednak wyróżnić jego najważniejsze cechy, bo do nich się zalicza:

 • wykorzystywanie potencjału naturalnego światła, które podkreśla i wydobywa z elementów wyposażenia wszystko to, co najlepsze; tego rodzaju efektu, bez odpowiednio dużych okien, nie dałoby się osiągnąć; co do ich obudowy, to może być plastikowa (biała) albo drewniana – ważne, żeby zapewniały odpowiednio dużą ilość słonecznych promieni w ciągu dnia, bo sztuczne oświetlenie, to w tym wypadku raczej konieczny dodatek na wieczór;
 • sięganie po naturalne tworzywa i materiały – takie jak kamień, drewno, terakota (jej odmiana o śródziemnomorskim rodowodzie); to one sprawiają, że dom urządzony w stylu toskańskim jest na tyle charakterystyczny, że nie sposób pomylić go z innym – np. zbliżonym do niego stylem rustykalnym;
 • bazowanie na ciepłych odcieniach pasteli; wśród nich dominują odcienie żółtego;
 • ręcznie wykończone ściany – taki efekt zapewnia ręczne zacieranie tynków;
 • bazowanie na niedoskonałościach i unikatowości wytworów natury – np. eksponowanie widocznych na meblach sęków drewna – ze wszystkimi ich nierównościami.

Jak dopasować styl toskański do indywidualnych oczekiwań?

Taras w stylu toskańskim uda się urządzić wtedy, gdy planuje się budowę domu, np. na przedmieściach. Jeśli się mieszka w bloku albo w kamienicy, trzeba się zadowolić np. kuchnią i/lub sypialnią urządzonymi w tym stylu.

Domy w stylu włoskim eksponują to, co było w nich używane od pokoleń – np. stare naczynia, obrazy, serwety – to zupełnie inaczej niż u nas, gdzie coraz częściej stawia się na nowoczesne i pozbawione odwołań do rodzinnych tradycji rozwiązania. Decydując się na włoski dom (a przynajmniej jego elementy), należy to zmienić. Wcale nie trzeba kupować wszystkiego od nowa. Warto wykorzystać to, co jest na strychu albo w starym rodzinnym domu. Co można wykorzystać?

 • szklane witrażowe lampy i kinkiety – dzięki nim wnętrze stanie się bardziej przytulne i zyska indywidualne rysy;
 • stare obrazy – najlepiej pejzaże albo martwą naturę; jeśli zajdzie taka potrzeba, to warto odmalować albo wymienić ich ramy;
 • drewniany stół, krzesła bądź fotel – można je przemalować (np. na biało) albo wymienić obicia i będą jak nowe;
 • serwety i zasłony – przyda się odplamiacz albo można je oddać do profesjonalnej czyszczalni; jeśli to im nie pomoże, to zawsze można je przefarbować – warto docenić to, że to naturalne, często ręcznie wykańczane tkaniny;
 • gliniane doniczki i inne naczynia – w nich najlepiej posadzić ulubione letnie kwiaty i lawendę;

Czego unikać przy urządzaniu mieszkania w stylu włoskim?

 • plastiku i tworzyw sztucznych, ponieważ one do niczego nie będą pasowały;
 • artefaktów nowoczesnych i typowo miejskich, bez historii;
 • podróbek i imitacji oryginalnych mebli, obrazów; lepiej mieć mniej i najwyższej jakości albo odświeżyć to, co stare i nieco już zniszczone;
 • jaskrawych i krzykliwych kolorów – one nie stworzą przytulnego i dającego ukojenie wnętrza;
 • postsowieckich meblościanek i innych dekoratorskich hitów rodem z PRL-u.

Co zrobić, żeby salon w stylu toskańskim był inny niż te, które wcześniej się widziało u znajomych?

Chcąc zaaranżować swoje wnętrze w stylu toskańskim i jednocześnie nie powielać sztampowych rozwiązań, przede wszystkim nie trzeba bezwolnie podążać za dekoratorskimi wskazówkami. Zawsze można sobie pozwolić na własną interpretację wnętrza domu w stylu włoskim. Jeśli więc ma się kanapę, która na pierwszy rzut oka nie będzie do niczego pasować, to wcale nie trzeba jej od razu wyrzucać – można przecież zmienić jej obicie albo przykryć pastelową narzutą i zadbać o to, by znalazły się na niej poduszki ubrane w płócienne poszewki.

Włoski styl to ukłon w stronę naturalnych materiałów, warto więc zaopatrzyć się w wiklinowe dodatki – np. komodę, krzesła albo bujany fotel. Do tego dobrze będą pasowały metalowe kinkiety oraz terakotowe płytki, które przypominają cotto. Rodzinne pamiątki także się sprawdzą – kilka oprawionych fotografii, stary (nawet zepsuty) barometr i duże lustro w szerokiej i ozdobnej ramie dopełnią całości. Nie można zapomnieć o kwiatach – świeże niech zawsze będą na stole, a w oknach również coś się powinno zielenić – np. skrzydłokwiaty i ozdobne trawy.

Same okna również mogą w mocny sposób nawiązywać do stylu toskańskiego. Warto postawić na drewniane ramy i okiennice. W przypadku chęci uniknięcia generalnego remontu i wydawania pieniędzy związanych z montażem okiennic można zakupić żaluzjowe drzwiczki, które dopełnią aranżacji okna niewielkim kosztem i bez konieczności wzywania ekipy remontowej. Okno w stylu toskańskim może być dodatkowo ozdobione zwiewną firanką i zasłonami ozdobionymi delikatnym wzorem.

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

 • Poznasz filozofię Internorm
 • Doświadczysz możliwości naszych produktów
 • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
 • • w salonie
 • • na budowie
 • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: