Styl secesyjny w domowym zaciszu

9 marca 2022

Początkowo styl secesyjny dominował w architekturze i w sztuce.  Dopiero z czasem zaczęto go wykorzystywać w przestrzeniach użytkowych. Tym, co  go wyróżnia, jest bogactwo ornamentów i zdobień.

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Cechy charakterystyczne stylu secesyjnego

Styl secesyjny stawia na faliste linie i wzoruje się na roślinnych ornamentach, dzięki czemu nie sposób pomylić go z żadnym innym dekoracyjnym stylem. Charakterystyczne dla niego jest przede wszystkim to, że inspiracji poszukuje w naturze. Po prostu styl secesji bazuje na tym, co natura stworzyła sama, bez żadnej pomocy i ingerencji ze strony człowieka.

Styl secesja to wyraz buntu przeciw tak popularnym przed nim geometrycznym kształtom. Secesja w sztuce to zwrot w kierunku harmonijnego łączenia ze sobą wielu różnych dziedzin, a przede wszystkim: malarstwa, architektury i grafiki projektowej. Przepych i bardzo bogata ornamentyka to znaki rozpoznawcze secesji w architekturze. Zresztą, secesyjna architektura nadal zachwyca i nawet współcześni architekci, mniej lub bardziej śmiało, odwołują się czasami do jej najbardziej rozpowszechnionych założeń. Faliste linie i odwrót od geometrycznych faktur to w tym wypadku podstawa, czy też rodzaj punktu wyjścia do coraz bardziej śmiałych i zaskakujących dekoracyjnych rozwiązań.

Styl secesyjny – bogactwo i przepych w najlepszym wydaniu

Ten styl jako pierwszy zyskał odzwierciedlenie tego, że rzemiosło to również jest rodzaj sztuki. Tego rodzaju tendencja bardzo mocna zaznacza się w detalach. W końcu trudno wyobrazić sobie meble secesyjne bez bogatych ornamentowych zdobień. Stylizowane obrazy i ramy także zawierają dekoracyjne zdobienia. W przypadku stylu secesyjnego nic nie zostaje pozostawione przypadkowi. Stąd też nawet lampa secesyjna będzie charakterystyczna – z motywami zwierzęcymi albo roślinnymi. Secesyjne meble, podobnie jak secesyjna sztuka, rządzą się takimi samymi regułami – faliste linie i wysmuklone kształty, to ich cechy dystynktywne. Co jeszcze można do nich zaliczyć?

Najbardziej rozpoznawalne elementy aranżacji w stylu secesyjnym

Do elementów wystroju w secesyjnym wnętrzu z pewnością zaliczają się duże, najlepiej drewniane okna. Niestety nie każdy może sobie pozwolić na wymianę okien, by uzyskać pełen wystrój pomieszczenia w stylu secesyjnym. W takim wypadku wystarczy zamontować drewniany parapet lub zamówić usługę oklejenia ramy okiennej specjalną folią w kolorze drewna.

Często główną i jedyną ozdobą okien w stylu secesyjnym są bogato marszczone kwieciste firany. Za dnia, gdy okna są odsłonięte, zapewniają one znaczną ilość naturalnego światła, a wieczorem, gdy zasłony lub żaluzje przysłonią szyby, można się cieszyć klimatycznym i punktowo rozmieszczonym oświetleniem. Wówczas poza lampą, bardzo dobrze sprawdzą się mosiężne kinkiety (np. w kształcie finezyjnie zakręconych kwiatów).

Secesyjne meble nie byłyby kompletne bez dodatków. Tym samym na stołach muszą się znaleźć obrusy, na komodach serwety, a na kanapach poduszki. Jeśli chodzi o wykorzystywane tkaniny, to z pewnością sprawdzą się w tym wypadku: jedwab, welur i dobrej jakości len. Gama kolorystyczna dla secesyjnego stylu jest dość szeroka – obok odcieni pomarańczy, żółtego i zieleni, bardzo dobrze będą się prezentowały również beże. Odmienne faktury i różne ich rodzaje, jak najbardziej można ze sobą mieszać – zwierzęce i roślinne wzory także i tutaj są mile widziane.

Secesja we wnętrzu to ukłon w kierunku różnorodności

Dla stylu secesyjnego typowy jest przepych, ale taki odpowiednio wysublimowany – bez półśrodków i tanich zamienników. Zestawiać można ze sobą drewno, szło, a nawet i kute żelazo. Wszystkie te tworzywa bardzo ładnie uwypuklają indywidualny charakter poszczególnych (urządzanych w tym stylu) pomieszczeń.

Kute elementy to znak rozpoznawczy wielu secesyjnych wnętrz. W taki sposób ozdabiane są np. elementy niektórych z mebli, balustrady, a nawet patery na ciasta oraz owoce. Secesja to dopracowana w najdrobniejszych detalach elegancja z nutą blichtru, harmonii oraz spójnej pod względem kompozycyjnym różnorodności. W tak urządzony wnętrzu dobrze będzie czuł się każdy, kto wyżej niż minimalizm docenia urodę i piękno stonowanego przepychu.

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

  • Poznasz filozofię Internorm
  • Doświadczysz możliwości naszych produktów
  • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
  • • w salonie
  • • na budowie
  • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: