Styl japoński w polskim ujęciu

16 marca 2022

Kultura dalekowschodnia jest bardzo popularna, a wynika to z tego, że promuje praktyczne i proste rozwiązania. Jego emblematyczny przykład to styl japoński, w ramach którego mniej znaczy więcej.

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Styl japoński – główne cechy oraz założenia

Styl japoński powstał z konieczności, ponieważ małe mieszkania wymagały specjalnych rozwiązań. Ponadto w kulturze dalekowschodniej to, co materialne, musiało współgrać z tym, co duchowe – i z tego rodzaju mariażu powstały, jakże charakterystyczne, japońskie wnętrza. Co jest dla nich charakterystyczne?

  • prostota i niewymuszona elegancja,
  • minimalizm,
  • harmonia.

Japońskie domy przywodzą na myśl wnętrza, w których panuje ład i porządek. Takie, które mimo niezbyt dużych rozmiarów, zapewniają poczucie swobody. Jak tego rodzaju efekt udało się osiągnąć Japończykom? Przede wszystkim sposobem. Po prostu to, co było konieczne, zaaranżowano w taki sposób, żeby wydawało się w żaden sposób niewymuszone. Dobry przykład stanowi w tym wypadku łóżko japońskie – w końcu często wyglądało ono w ten sposób, że jego funkcję pełnił zwykły materac, który w ciągu dnia był chowany, żeby nie blokować niewielkiej powierzchni użytkowej danego domu, czy też mieszkania. Na tym oczywiście nie koniec, bo zamiast stołu była niewielka ława, a zamiast dużych krzeseł bardziej „mobilne” poduszki. Co zatem sprawia, że ten na pierwszy rzut oka dość surowy i minimalistyczny styl jest tak teraz modny i pożądany?

Styl japoński – powiew czegoś innego i przez to bardziej atrakcyjnego

Polskie domy i mieszkania coraz częściej są budowane według jednego albo ewentualnie kilku architektonicznych szablonów. Wielu osobom powoli zaczyna to przeszkadzać, gdyż chcą mieć na własność coś innego, oryginalnego i niesztampowego. Styl japoński w tego rodzaju oczekiwania, czy też zapotrzebowanie, bardzo dobrze się wpisuje.

Moda japońska to nie tylko wnętrza, ale także ubrania i pewien styl bycia. Dla wielu osób to harmonijna całość, do której wytrwale dążą. Japońskie wnętrza zachwycają pomysłowością, gdyż można w nich znaleźć np. zamiast klasycznych dużych drzwi – drzwi przesuwne, które pozwalają na szybkie przerabianie układu poszczególnych pomieszczeń.

Duże okna i przeszklenia są w tym wypadku obligatoryjne. Ramy mogą być drewniane albo plastikowe – ważne, żeby nie było żadnych zasłon. Zamiast nich można zastosować bambusowe żaluzje i to one sprawiają, że te same wnętrza o każdej porze dnia wyglądają nieco inaczej, a to wszystko gra światła i cienia – tak u nas niedoceniana. Dobrym pomysłem jest również zastosowanie w oknach firan panelowych, które będą miały proste wykończenie – bez zbędnych falbanek czy koronek. W kwestii kolorystyki nie jest konieczne zachowanie tradycyjnej bieli, jednak warto postawić na kolor, który będzie współgrał z wystrojem wnętrza.

Czy można szybko i łatwo stworzyć wnętrze w stylu japońskim?

Kluczową rolę w tym wypadku będą odgrywały dodatki – takie jak np. tapeta japońska (inspirowana tamtejszymi np. roślinnymi wzorami) albo japońskie obrazy (np. wariacje na temat kwitnących wiśni). Poza nimi trzeba również dobrać odpowiednie meble – najlepiej, żeby były wykonane z drewna i bardzo proste (bez zdobień). Równie istotna jest kolorystyka, która musi być monochromatyczna. Warto wówczas szukać dodatków w kolorach ziemi. Poza nimi można także postawić na bardziej zdecydowane zestawienia, takie jak np.: czerń – czerwień – biel.

Zamiast przesuwnych drzwi można zaopatrzyć się w parawany z geometrycznymi prześwitami, które w efektowny sposób zmienią styl całego wnętrza.

Z kolei zamiast japońskich obrazów, na ścianach można powiesić duże wachlarze. One także spowodują, że wnętrze zyska bardziej orientalną wymowę. Oprócz tego warto poszukać, np. w sklepach z antykami, dalekowschodnich grafik oraz np. wazonów. Poza nimi należy zaopatrzyć się w odpowiednio dobrane rośliny – takie jak np. orchidee oraz drzewka bonsai. Zwieńczeniem dzieła, czyli aranżacji w stylu japońskim mogą być maty tatami, które doskonale zastąpią tradycyjne dywany.

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

  • Poznasz filozofię Internorm
  • Doświadczysz możliwości naszych produktów
  • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
  • • w salonie
  • • na budowie
  • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: