Styl industrialny – co to takiego?

6 kwietnia 2022

Styl industrialny narodził się wraz z rewolucją przemysłową, a jego wyróżniki stanowią prostota i oszczędność formy. W tego typu aranżacjach nie wykorzystuje się drogich materiałów o złożonej strukturze. Warto wiedzieć, jak urządzić funkcjonalny dom według trendów przemysłowej stylistyki.

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Styl industrialny – co to znaczy?

Estetyka stylu industrialnego nawiązuje do procesu przekształcania się tradycyjnego społeczeństwa w przemysłowe. Tego rodzaju przeobrażenie bazuje na gospodarce napędzanej dzięki mechanizacji produkcji i kierowanej planowo przy zastosowaniu określonych technik zarządzania. Industrializm charakteryzuje się zwiększeniem odsetek ludzi zatrudnionych w przemyśle, standaryzacją czasu pracy i nasileniem zróżnicowań w obrębie społeczeństwa. Proces uprzemysłowienia miał istotny wpływ nie tylko na architekturę. Wyróżnia się bowiem także muzykę industrialną bazującą na elektronice i odnoszącą się do spraw transgresyjnych i kontrowersyjnych.

Co to jest styl industrialny?

Korzenie stylu industrialnego związane są z rewolucją zapoczątkowaną w 1760 roku w Anglii i Szkocji. Estetyka ta jest mało wyrafinowana przez zastosowanie prostych form i materiałów. Domy budowane w stylu industrialnym mają być przede wszystkim funkcjonalne oraz tanie w użytkowaniu. Ich najważniejszym wyróżnikiem jest duża przestrzeń. Domy te mają wysokie stropy, a także duże okna, wprowadzające do wnętrza naturalne światło, co pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy na sztuczne oświetlenie. Za odmianę stylu industrialnego uchodzi aranżacja loftowa. Jej estetyka nawiązuje do mieszkań zaaranżowanych w dawnych pomieszczeniach przemysłowych. We wnętrzu loftowym stosuje się przeszklone ścianki, meble ze stali i fabryczne oświetlenie.

Styl industrialny – jakie okna?

Duże pomieszczenia wymagają dopływu naturalnego światła. W stylu industrialnym sprawdzą się więc okna niezasłonięte klasycznymi firanami lub zasłonami. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór konstrukcji aluminiowych, które zajmą całą powierzchnię ściany. Chcąc osiągnąć spójność aranżacyjną, można zastosować przeszklone ścianki pomiędzy poszczególnymi strefami mieszkania. Kolor okien powinien nawiązywać do barw mebli wykorzystanych w danej przestrzeni. Ramy w ciemnym kolorze będą dobrze kontrastować się z ceglanymi ścianami, nawiązując jednocześnie do tonacji biurka, stolika lub kanapy.

Jakie krzesła do stołu industrialnego?

Meble industrialne są proste i surowe w swojej formie. Ich największą zaletą jest funkcjonalność. Zastawiając się nad wyborem odpowiednich krzeseł do stołu w jadalni, należy wziąć pod uwagę nie tylko ich wygląd, ale przede wszystkim materiał, z którego zostały one wykonane. W przypadku przestrzeni industrialnej świetnie sprawdzą się metalowe elementy aranżacyjne. Dobrze, by krzesła sprawiały optycznie wrażenie zniszczonych i naznaczonych piętnem długiego użytkowania. Do dużych okien świetnie będą pasować wysokie meble, wyróżniające się niebanalnym wykończeniem. Krzesła do stołu industrialnego powinny cechować się indywidualizmem. Estetyka ta zakłada bowiem postrzeganie aranżacji jako sposobu na opowiedzenie własnej historii.

Jak ocieplić styl industrialny?

Industrialne wnętrze może sprawiać wrażenie zimnej przestrzeni ze względu na dominację stali i szarej kolorystyki. Istnieją jednak proste metody, pozwalające na ocieplenie klimatu domu. Dobrym kontrapunktem dla ciemnych mebli industrialnych będzie zastosowanie dużej liczby lamp zasilanych diodami LED. Powinny one dawać jasne światło o ciepłej tonacji. Do przeszklonego stołu industrialnego mającego stalowe, cienkie nogi, warto natomiast dobrać proste podkładki o rudej barwie. Warto pamiętać, by wszystkie akcesoria inspirowane były przeszłością.

Jakie krzesła do loftowego salonu?

Różnica między loftem a mieszkaniem industrialnym może wydawać się niezauważalna. Związane jest to ze wspólnym źródłem obu trendów. Stylistyka loftowa ma jednak cieplejszą tonację od industrialnej. Nie jest ona również tak surowa. Wykorzystuje się w niej wzory, dodatki o jasnej kolorystyce, itd. Zastanawiając się nad wyborem krzeseł do salonu loftowego, warto postawić na zestawienie jasnego obicia z ciemną bazą. Jeśli w pomieszczeniu znajduje się czarny lub szary stół industrialny, wówczas można go skontrastować z białymi siedziskami. Warto zaznaczyć, że w pomieszczeniach zaaranżowanych ze starych fabryk często panował stylistyczny miszmasz. Nie należy zatem bać się łączenia klasycznego, stalowego stołu loftowego z krzesłami wykonanymi  z różnorodnych materiałów. Jeśli meble te będą miały spójną cechę, kolor – wówczas można uniknąć wrażenia kiczu.

Jaki dywan do loftu?

Wybór ozdobnika na podłogę zależy od kolorystyki mebli loftowych w danym wnętrzu. W przypadku szarych i przeszklonych elementów aranżacyjnych warto postawić na dywan o rudej barwie. Jego wykończenie powinno być minimalistyczne. Nie oznacza to jednak, że dywany ze wzorami nie mogą nadać wnętrzu przemysłowemu oryginalności. Sprawdza się one bowiem jako centralny punkt dużych pomieszczeń. Zastanawiając się nad wyborem dywanu pod ciemne biurko loftowe, można zdecydować się na taki, który został uszyty z miedzianego lub pomarańczowego materiału. Będzie on dobrze wyglądał na tle szarych ścian. Pomarańczowy dywan to również intrygujący kontrapunkt dla ciemnobrązowych drzwi loftowych.

Jakie panele do stylu loft?

Pofabryczna stylistyka lubi elementy naznaczone piętnem czasu. Aranżując swoje mieszkanie, warto zatem wybrać podłogę o niejednorodnym kolorycie i zaburzonej strukturze. Mogą to być na przykład laminowane panele. Zasada doboru kolorystyki jest taka sama jak w przypadku innych elementów. Do szarych regałów loftowych warto dobrać podłogę w ciepłej tonacji. Należy również pamiętać, by barwa paneli dobrze łączyła się z kolorem dywanu zastosowanego w danej przestrzeni. Jeśli w salonie znajduje się stoliczek loftowy o wyraźnych śladach użytkowania, wówczas można postawić na podłogę z ręcznie wykonanymi zacięciami i rysami.

Styl industrialny wyróżnia się indywidualizmem i funkcjonalnością. Pomimo swojej surowości, wnętrze o tej estetyce może być miłe oraz ciepłe. Należy również pamiętać, że styl industrialny nie jest taki sam jak loftowy. Każde z tych wnętrz ma bowiem swoje istotne wyróżniki.

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

  • Poznasz filozofię Internorm
  • Doświadczysz możliwości naszych produktów
  • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
  • • w salonie
  • • na budowie
  • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: