Styl boho – charakterystyka, okna, dekoracje

10 grudnia 2021

Styl boho cieszy się nieprzerwaną popularnością od kilku sezonów. Akcenty takich aranżacji wnętrz widzimy wszędzie – na Instagramie, Facebooku, w salonach meblowych czy w lokalach gastronomicznych. Wolny duch projektowania wnętrza w stylu boho doskonale wpisuje się w potrzeby zestresowanych i zmęczonych wielkomiejskim życiem ludzi. Jego niepowtarzalna i niesamowicie przytulna estetyka idealnie odpowiada na ich potrzebę stworzenia przytulnego schronienia, które da wytchnienie od codziennych obowiązków. Jednak za ideą bohemicznych aranżacji kryje się znacznie więcej niż przytulne wnętrze stworzone poprzez naturalne materiały.

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Boho – co to znaczy? Historia stylu boho

Słowo boho wywodzi się z języka francuskiego od słowa Bohémien, którym określało się francuskich Romów. Ta grupa etniczna znacząco wyróżniała się spośród galijskich standardów, gdyż całkowicie odrzucała materializm oraz charakterystyczne dla Francuzów adorowanie sztuki. Skłaniali się oni ku wolnościowym ideom życia, w których naczelną cechą jest odmienność i indywidualność. Idea bohemianizmu dwukrotnie przeżywała swój renesans. Pierwszy raz w XIXwieku, gdy postęp naukowo-techniczny przyczynił się do żywego rozwoju materializmu i aktywizacji idei pieniądza. Wówczas ku kręgi artystyczne coraz bardziej zaczęły doceniać etniczne wartości kulturowe francuskiej cyganerii. Drugi renesans miał miejsce około roku 2010, gdy kamień milowy zatoczyły technologie AI. Ponownie wśród społeczeństwa narodziła się chęć powrotu do natury i swoje odrodzenie przeżyły wszelkie aranżacje wnętrz w stylu boho.

Czym charakteryzuje się styl boho we wnętrzach?

W przeciwieństwie do powszechnej opinii we wnętrzach boho wcale nie ma zbyt wielu zasad. Naczelną ideą takich aranżacji jest autentyczne przedstawienie siebie, stworzenie wnętrza, w którym możemy w pełni czuć się sobą. Na czym polega styl boho? W stylizacji boho charakterystyczne są wyraziste kolory i wzory, bogactwo naturalnych materiałów, a także liczne dekoracje i pamiątki. Wszelkie dekoracje wystroju powinny podkreślać indywidualność i odrębność jednostki. Jak najbardziej pożądane są ręcznie wykonywane dodatki, które pozwalają stworzyć unikalne wnętrze w stylu boho.

 

Styl etno a styl boho we wnętrzach – na czym polega różnica?

Wnętrza w stylu boho dość często są mylone z etnicznymi aranżacjami. Różnica pomiędzy tymi dwoma stylami wnętrzarskimi jest jednak dość znaczna. Etniczne wnętrza opierają się na meblach i dekoracjach, które tworzone są na wzór Afryki Środkowej, Ameryki Południowej czy Dalekiego Wschodu, natomiast styl boho na wzór cyganerii francuskiej, która ceni sobie wolnościowe idee i odrzuca materializm.

 

Spójną cechą obu styli jest moc wzorów i kolorów, a także charakterystyczne elementy dekoracyjne z naturalnych materiałów. Jednak naczelną ideą stylu etnicznego jest przeniesienie magii podróży do dalekich krajów do swojego domu, natomiast naczelną ideą bohemicznych aranżacji jest stworzenie wnętrza, które będzie odzwierciedlać wyjątkowość i wolność jednostki.

Jakie okna do stylu boho?

Wnętrza w stylu boho charakteryzują się mocno naturalistyczną formą i właśnie w takiej formie należy wybrać okna.

Boho okna powinny nawiązywać do natury, dlatego najlepiej sprawdzą się takie, które będą wykonane z drewna. Drewniana rama okienna będzie doskonale dopełniać wnętrza bohemiczne, a przede wszystkim doskonale będzie uzupełniać meble, które również najczęściej zawierają drewniane akcenty.
Obecnie jednak coraz więcej osób łączy styl boho ze stylem nowoczesnym. W takich wnętrzach nowoczesne formy mebli łączone są z rattanowymi koszami, makramami czy jasnymi kanapami, które obsypują poduszki boho. Wówczas równie świetnie sprawdzą się zwykłe białe okna PCV, które dopełnią bardziej futurystyczny charakter aranżacji. W końcu bohemiczne stylizacje nie mają żadnych „sztywnych” zasad – najważniejsza jest w nich autentyczność jednostki i właśnie tą zasadą należy się kierować wybierając okna do wnętrz w stylu boho.

Jak udekorować okna we wnętrzach boho?

Dekoracje wnętrz w stylu boho stanowią ich nierozerwalną część, dlatego w takiej aranżacji należy odpowiednio przystroić okno. Jak wspomnieliśmy na początku, bohemiczne wnętrza uwielbiają naturalne materiały, dlatego do ozdoby okna w stylu boho świetnie sprawdzą się naturalne zasłony z lnu czy z bawełny.

 

Styl boho kojarzony jest także z dużą liczbą drewnianych akcentów, dlatego świetnym pomysłem będą np. bambusowe bądź drewniane rolety. Dla osób, które szukają nieco bardziej eleganckiej formy osłony okna polecamy rzymskie rolety boho z lnu, które nie dość, że wyglądają naprawdę szykownie, to także doskonale uzupełnią naturalistyczne akcenty.

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

  • Poznasz filozofię Internorm
  • Doświadczysz możliwości naszych produktów
  • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
  • • w salonie
  • • na budowie
  • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: