Okna pasywne – rodzaje, konstrukcja

15 czerwca 2016

Okna pasywne, tak samo jak wszystkie inne, wykonuje się z różnych materiałów, choć ich dobór nie może być przypadkowy – w końcu chodzi o to, by całość przepuszczała jak najmniej ciepła.

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Rodzaj okna a izolacja cieplna

Ramy okien pasywnych wykonuje się zazwyczaj z drewna lub PCV. Czyste aluminium jest materiałem rzadko wybieranym ze względu na wysoką przewodność ciepła. Tej wady są pozbawione ramy wykonane z drewna. Czyste drewno jest podatne na odkształcenia związane z działaniem wilgoci. Z tego względu okna z drewnianymi elementami wymagają regularnej konserwacji, a żeby od zewnątrz nie były bezpośrednio wystawione na deszcz i śnieg, osłania się je nakładkami aluminiowymi. Natomiast PCV jest podatny na odbarwienia pod wpływem słońca – chyba, że zostanie zabezpieczony aluminium. Reasumując, każdy materiał, użyty osobno, ma jakąś znaczącą wadę. Tymczasem łącząc np. drewno z aluminium, można uzyskać okno o świetnych parametrach i wysokiej trwałości, ponieważ drewniana rama zapewnia wysoką termoizolacyjność, a przykrywającą ją z zewnątrz warstwa aluminium nie niszczeje pod wpływem deszczu czy śniegu. To proste, ale bardzo skuteczne rozwiązanie jest od lat stosowane przez Internorm. Jeśli ktoś ma zróżnicowane wymagania, może nawet łączyć drewniano-aluminiowe okna Internorm z tymi wykonanymi z PCV i aluminium, bo od strony zewnętrznej będą wyglądały identycznie.

Okna z aluminiowymi nakładkami

Aluminium stanowi najodporniejszy ze wszystkich wymienionych wyżej materiałów. Ale wysoka trwałość do jego niejedyna zaleta – wykonana z tego lekkiego metalu nakładka występuje w niezliczonych barwach, dzięki czemu wygląd okna można dostosować do praktycznie każdej elewacji. Poza różnymi wariantami kolorystycznymi, dostępne są także tekstury imitujące drewno. Za doskonały wygląd okien Internorm odpowiadają również idealnie dopracowane detale, a zatem ukryte okucia, idealnie symetryczne kanty oraz solidne, aluminiowe klamki. Nawet one występują w kilku wersjach stylistycznych.

Konstrukcja okna

Jeśli zależy nam na dobrych oknach pasywnych – a więc takich, które nawet po dłuższym czasie będą się cechowały dobrymi parametrami termoizolacyjnymi – warto zwrócić uwagę nie tylko na materiał, z jakiego wykonano okno, ale również konstrukcję jego ramy. Większa ilość komór oznacza lepszą stabilność, ale najbardziej liczy się grubość ścianek w profilu. Liczy się także oszklenie; okna pasywne są wyposażone niemal zawsze w potrójne, choć zdarza się nawet czteroszybowe. W oknach Internorm pakiet szybowy jest wklejony na całym obwodzie ramy lub skrzydła (technologia I-tec Oszklenie), wskutek czego skrzydło zyskuje większą stabilność i nośność. Co więcej, stosowane w oknach Internorm oszklenie ECLAZ® zwiększa ilość wpadającego światła dziennego aż o 10 proc. Nie tylko zatrzymując je więc wewnątrz budynku, ale również stanowią namiastkę darmowego, ekologicznego ogrzewania.

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

  • Poznasz filozofię Internorm
  • Doświadczysz możliwości naszych produktów
  • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
  • • w salonie
  • • na budowie
  • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: