Stary dom – czy warto kupić do remontu?
Bardzo wiele osób uważa, że stare domy pomogą znacząco zaoszczędzić pieniądze związane z budową. Takie myślenie pokazuje jednak wyłącznie jedną stronę medalu. Bez odpowiedniej wiedzy technicznej zakup starego domu może się okazać skarbonką bez dna, której koszty będą wzrastały przez nieodpowiedni stan budynku.
Przed zakupem starego domu do remontu warto sprawdzić, w jakim stanie jest budynek. Niezbędna będzie odpowiednia wiedza fachowa, dlatego czasem bardziej opłacalne będzie zatrudnienie specjalisty, który realnie oceni niezbędne prace.
Decydując się na stary dom, warto wziąć pod uwagę jakość konstrukcji nośnej budynku. Jeśli przy oglądaniu domu można zauważyć pęknięcia ścian, pleśń bądź grzyby, to warto zastanowić się dwukrotnie przed zakupem takiego budynku. Wilgoć może świadczyć o tym, że materiał użyty do ocieplenia ścian został nałożony w nieprawidłowy sposób i straci ł swoje właściwości. Takie wady mogą wymagać generalnego remontu starego domu, co wiąże się z niebagatelnymi kosztami.
Czasem wady w konstrukcji nośnej mogą prowadzić nawet do całkowitej rozbiórki.
Co jeszcze warto wziąć pod uwagę podczas oglądania starego domu? Konstrukcję dachu. Jeśli wymaga on wyłącznie wymiany pokrycia, to taka inwestycja może być opłacalna. Jeśli natomiast dom wymaga nie tylko nowego pokrycia, lecz także więźby to w tym wypadku zakup starego domu może być całkowicie nieopłacalny.
Remont starego domu – od czego zacząć?
Wymiana poszczególnych instalacji
Zazwyczaj generalny remont domu rozpoczyna się od wymiany instalacji elektrycznej. W starych domach wiekowa instalacja elektryczna może nie wytrzymać nadmiernego obciążenia sprzętami gospodarstwa domowego.
Do niezbędnych prac początkowych związanych z remontem starego domu należy z pewnością zaliczyć także naprawę bądź wymianę instalacji grzewczej. Niestety jej wymiana jest zazwyczaj konieczna, gdyż na wsiach dość często ludzie nie dbają o regularny serwis systemów grzewczych.
Wśród początkowych prac należy także wymienić bądź zbudować instalację wodno-kanalizacyjną.
Wymiana drzwi i okien
Po zakończeniu prac remontowych związanych z instalacjami należy przejść do wymiany okien i drzwi. Uciekanie ciepłego powietrza i wpuszczanie przez nieszczelne okna zimnego powietrza do wnętrza może znacząco podnosić koszty związane z ociepleniem domu na wsi. Jeśli dom ma być ekologiczny, to warto pamiętać o tym, że remont starego domu powinien obejmować także wymianę okien i drzwi. Najlepiej, jeśli zostaną one zamontowane metodą ciepłego montażu, którego opis można znaleźć w tych artykułach: Ciepły montaż drzwi i Ciepły montaż okien. Choć koszt ciepłego montażu jest wyższy niż koszt tradycyjnego montażu, to pomaga on zaoszczędzić sporo pieniędzy w dłuższej perspektywie czasu. Statystycznie zmniejsza on koszty ogrzewania nawet o 15%.
Remont powierzchni ścian i podłóg w starym domu
Po zakończeniu wymiany stolarki okiennej należy zacząć remont starych ścian i podłóg. Zazwyczaj w starych domach niezbędne jest zdarcie cynku i gipsowanie ścian na nowo. W przypadku ścian zewnętrznych konieczne będzie także małe odświeżenie.
Dość często w starym domu na wsi są zamontowane drewniane podłogi. Takich rzeczy zdecydowanie nie warto zrywać! Drewniane podłogi można poddać cyklinowaniu, co przywróci im dawny wygląd.
Niezbędne formalności przy remoncie starego domu
W znaczącej większości przypadku remont starego domu nie wymaga pozwolenia. W całym procesie odnowy wystarczy jedynie zgłoszenie, które należy dostarczyć do urzędu 30 dni przed rozpoczęciem prac.
Do prac remontowych, dla których wystarczy wyłącznie zgłoszenie, należą: wymiana instalacji, wymiana dachu czy wymiana okien.
Do prac remontowych, które należy zgłosić w celu uzyskania pozwolenia, należą: zmiana położenia okien bądź dachu, zmiana poddasza na użytkowe lub dobudowa obszaru większego niż 35 m2.
Ile kosztuje remont starego domu?
Czasem remont starego domu jest zdecydowanie mniej opłacalny niż budowa nowego budynku. Średni koszt, który należy przyjąć dla tzw. generalnego remontu domu, wynosi od 800 zł do 2000 zł/m2 (wliczając robociznę i materiały budowlane). Jeśli remont starego domu będzie wykonywany samodzielnie to wydatek może się zmniejszyć do 500 zł/m2.
Dla porównania koszt budowy nowego domu wynosi od 1000 do 3500 zł/m2 (wliczając robociznę i materiały budowlane).
Z pewnością remont starego domu na wsi czy w mieście wymaga fachowej wiedzy — zarówno na etapie kupna, jak i prac remontowych. Dla osób, które nie znają się na budowlance, taka inwestycja może okazać się całkowicie nieopłacalnym.