Regulacja okien – jak wyregulować okna na zimę?

19 października 2021

Nieszczelne okna mogą podnieść rachunki za prąd nawet o 30 proc.! W skali roku suma oszczędności może wynieść nawet kilka tysięcy złotych. Te obliczenia zdecydowanie zachęcają do tego, by odpowiednio wyregulować okna na zimę. Jednak jak to właściwie wykonać?

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Regulacja docisku okna

Przed regulacją okna na tryb zimowy, należy sprawdzić moc aktualnego docisku skrzydła okiennego do ramy. W takim przypadku należy zamknąć okno PCV, a następnie pociągnąć za klamkę. Jeśli okno “odrywa się” od ramy, to znaczy, że moc docisku skrzydła do ramy jest słaba.

Słaba moc docisku skrzydła do ościeżnicy będzie także powodować docieranie hałasów z zewnątrz – jest to kolejny znak, że skrzydło okienne jest zbyt słabo dociśnięte względem ramy.

Regulacja okien na zimę – jak wyregulować okna plastikowe na zimę?

Regulacja okien plastikowych na zimę jest dość prosta i z pewnością nikomu nie sprawi dużych trudności.

W celu regulacji skrzydeł okiennych do ramy, należy otworzyć okno i znaleźć na okuciu metalowe rolki ryglujące – zwykle znajdują się na górze, pośrodku i w dolnej części okucia. W zależności od wielkości okna może być ich od 4 do nawet 12 na jednym skrzydle.

Rolka ryglująca będzie oznaczona kropką bądź wgłębieniami, z których jedno będzie krótsze, a drugie dłuższe. Chcąc zwiększyć poziom docisku skrzydeł do ramy, należy za pomocą imbusa (4 mm) przekręcić mimośród tak, by kropka lub dłuższe wgłębienie były położone od strony pomieszczenia (w kierunku uszczelek).

Po wykonaniu czynności należy sprawdzić docisk okna do ramy. Jeśli pomimo regulacji wciąż okna nie są szczelne, to prawdopodobnie źródło problemów leży gdzieś głębiej. Najczęściej będzie to wina uszczelki, jednak problem może być też poważniejszy i wówczas potrzebna będzie pomoc specjalisty. Jeśli regulacja okien PCV niewiele pomogła, to znaczy, że być może będzie konieczne zmienienie pozycji i położenie skrzydeł okiennych.

Jak wyregulować okna balkonowe?

Regulacja okien balkonowych na zimę nie różni się niczym od regulacji klasycznego okna.

W tym celu należy otworzyć jedno ze skrzydeł drzwi balkonowych i znaleźć na okuciu rolki ryglujące. W przypadku dużych skrzydeł drzwiowych może być ich nawet 12. Za pomocą imbusa należy wyregulować rolki ryglujące tak, by ramy okien jak najbardziej przylegały do ościeżnicy.

Zwykle położenie mimośrodu powinno zostać zmienione w taki sposób, by umieszczona na jego powierzchni kropka bądź dłuższe wgłębienie było skierowane w kierunku wnętrza.

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

  • Poznasz filozofię Internorm
  • Doświadczysz możliwości naszych produktów
  • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
  • • w salonie
  • • na budowie
  • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: