Plisy na okna – zalety i sposoby montażu

21 września 2021

Plisy na okna to skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, która cieszy się dużą popularnością. Mają one formę tkaniny sprasowanej w harmonijkę i dają dokładną kontrolę nad ilością światła wpadającego do pomieszczenia. Dlaczego warto mieć plisy na oknie?

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Plisy na okno – czym się charakteryzują?

Plisa na okno to tkanina z materiału zwiniętego w harmonijkę, umieszczona na profilach. Ściśle przylega do okna, dzięki czemu regulacja jest bardzo prosta. Można je zwijać od góry lub od dołu, co jest bardzo praktycznym rozwiązaniem. Dzięki temu możliwa jest dokładna regulacja ilości światła słonecznego, które wpada przez okno. W prosty sposób można zasłonić tylko tę część okna, przez którą wpadają promienie słoneczne, a resztę okna pozostawiając odsłoniętą. Nie ma więc konieczności zasłaniania całego lub większej części okna, jak ma to miejsce w przypadku zasłon czy zwykłych rolet, dzięki czemu zostawiamy odpowiednią ilość światła w pomieszczeniu.

Plisy na oknie – rodzaje. Jak dopasować je do wnętrza?

Aby jak najlepiej dopasować plisy do potrzeb konkretnego wnętrza, należy zwrócić uwagę na materiały, z których zostały wykonane, ponieważ mają różny stopień przezroczystości. Te najbardziej transparentne sprawiają, że do pomieszczenia wpada delikatne światło, co pozwala rozjaśnić wnętrze. Plisy przyciemniające sprawiają, że wnętrze mniej się nagrzewa, a z kolei plisy zaciemniające zapewniają całkowitą prywatność i ochronę przed słońcem.

 

Jako że grube plisy na okno zapewniają największą prywatność, warto zakładać je w pomieszczeniach, gdzie najważniejsza jest ochrona przed światem zewnętrznym. Mogą to być okna w łazience lub w pokoju na parterze, znajdującym się w pobliżu chodnika. Warto też zwrócić uwagę na tkaniny termoizolacyjne, które latem odbijają promienie słoneczne, a zimą zatrzymują ciepło w pomieszczeniu.

Jakie zalety ma plisa na okno?

Plisa na oknie pozwala skutecznie rozwiązać problem z ostrym słońcem, które wpada przez okno i utrudnia pracę przy komputerze, czytanie książek czy po prostu komfortowe funkcjonowanie. Wszystko dzięki precyzyjnej regulacji – przesłonięcie dowolnego fragmentu okna zapobiega wpadaniu do wnętrza promieni słonecznych, a zasłonięcie całego okna sprawia, że pomieszczenie jest mocno przyciemnione, co zapewnia prywatność i odpowiedni klimat do popołudniowej drzemki. Plisa na oknie jest też nowoczesnym elementem dekoracyjnym i prezentuje się efektownie w każdym pomieszczeniu.

 

Również plisy na okna dachowe są bardzo praktycznym rozwiązaniem. W łatwy sposób zabezpieczają poddasze przed ostrym słońcem i nadmiernym nagrzewaniem. Specjalna konstrukcja plisy sprawia, że jest ona sztywna i stabilna, dzięki czemu nie odrywa się od szyby i nie powiewa na wietrze. Plisy dachowe występują w wielu kolorach, dzięki czemu łatwo dopasować je do wystroju wnętrza.

 

Coraz większą popularnością cieszą się też plisy na okna balkonowe. Bardzo dobrze prezentują się one na dużych powierzchniach i w łatwy sposób pozwalają regulować ilość światła, które wpada do pomieszczenia. Stabilne umocowanie plisy sprawia, że nie utrudnia ona przemieszczania się pomiędzy pokojem a balkonem i nie powiewa podczas otwierania drzwi.

Jak zmierzyć okno na plisy okienne?

Wszystko zależy od tego, w jaki sposób mają być zamontowane plisy. Dla rolet plisowanych montowanych między listwami przyszybowymi trzeba zmierzyć wysokość i szerokość szyby wraz z uszczelkami. Jeśli natomiast plisa będzie montowana na ramie, należy zmierzyć wysokość okna wraz z ramą, a szerokość od miejsca, gdzie listwa przyszybowa styka się z ramą okna.

Jakie sposoby montażu plisy na okno wyróżniamy?

Plisy na okno różnią się od siebie sposobem montażu:

 • plisy bezinwazyjne – nie wymagają one wiercenia otworów, są bowiem montowane przy pomocy taśmy lub zaczepów. Montaż na taśmę jest stosowany w przypadku okien, które się nie otwierają;
 • plisy inwazyjne – są one montowane do listwy przyszybowej. Jako że zamontowana w ten sposób plisa znajduje się blisko szyby, nie przeszkadza w swobodnym otwieraniu okna. Najbardziej inwazyjnym sposobem montażu są plisy montowane na prowadnicach, jednak eliminują one wszelkie ewentualne prześwity boczne. Ten sposób świetnie sprawdza się w przypadku plisów na okna dachowe, bo pozwala utrzymać plisy w wybranym położeniu.

Jak założyć plisy na okna?

Zamawiając plisy na wymiar, bardzo często w cenę wliczony jest montaż. W przypadku zakupu gotowego produktu, zamontowanie można przeprowadzić samodzielnie, stosując się do instrukcji dołączonej do produktu. Do montażu bezinwazyjnego nie są potrzebne żadne narzędzia, więc poradzą sobie z tym nawet osoby, które nie czują się zbyt pewnie w majsterkowaniu.

Jak zamontować plisę z bezinwazyjnym montażem?

 1. Na ramę okna trzeba nałożyć bezinwazyjny uchwyt, pilnując, aby przylegał on ściśle do ramy.
 2. Następnie na uchwyt należy założyć zatrzask, a całość zakryć zaślepką maskującą.
 3. Kolejnym krokiem jest montaż zatrzasków bezinwazyjnych, na które należy nałożyć mocowanie. Trzeba pamiętać, aby sznurki nie były splątane, bo będą utrudniały pracę plisy.
 4. Na koniec wystarczy wyrównać uchwyty, aby sznurki były ułożone równolegle do listwy.

Plisy na okna – cena

Ceny żaluzji plisowanych różnią się w zależności od rodzaju produktu. Im mniej skomplikowany mechanizm, tym cena rolety plisowanej jest niższa. Bardzo istotny jest też materiał, z którego wykonane są plisy. Wykonane z materiałów wyższej jakości mają odpowiednio wyższą cenę, istotnym czynnikiem są też wymiary rolety. Zarówno plisy na duże okna, jak i te o niestandardowych wymiarach i kształtach będą droższe. Ceny rolet plisowanych zaczynają się już od około 30 zł za sztukę.

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

 • Poznasz filozofię Internorm
 • Doświadczysz możliwości naszych produktów
 • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
 • • w salonie
 • • na budowie
 • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: