Okna ze szprosami – rodzaje, właściwości, cena

21 października 2021

Okna są nieodłącznym elementem każdego domu, dlatego też potrafią być największym dylematem na etapie projektowania. Możliwości współczesnej stolarki okiennej dają naprawdę spore pole do popisu w kwestii wyboru ram czy kształtu, a jak wiadomo – duży wybór z reguły nie ułatwia zadania. W kwestii okien dość częstym dylematem jest to – czy wybrać okna ze szprosami czy bez – i właśnie ten dylemat omówimy w naszym artykule.

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Okno ze szprosami – skąd się wzięło?

W dzisiejszych czasach szprosy okienne pełnią funkcje wyłącznie estetyczne, jednak ich pochodzenie ma podłoże funkcjonalne. Niegdyś szklarze nie znali techniki, która umożliwiłaby im stworzenie szyby zespolonej, dlatego najczęściej tworzyli mniejsze szkła, które następnie łączone były za pomocą szczeblin w ramie okna.

 

Konstrukcyjne połączenie szkła za pomocą szczeblin było spowodowane nie estetycznymi zachciankami, lecz praktycznymi powódkami.

Rodzaje szprosów okiennych

W zależności od rodzaju konstrukcji okiennej można wyróżnić trzy rodzaje szprosów:

  • szprosy konstrukcyjne – jest to najbardziej klasyczny rodzaj szprosów, który wykonuje się z tego samego materiału co ramy okienne. Szczebliny stanowią element konstrukcyjny szyby, którą dzielą na mniejsze części. Są one uznawane za najbardziej efektowne szprosy, lecz są także najdroższe. Ich konstrukcja sprawia, że ucieka przez nie najwięcej ciepła, jednak znacząco zwiększają one wytrzymałość okna.
  • szprosy międzyszybowe – szczebliny umieszczane są w środku szyby zespolonej. Najczęściej są wykonane z aluminium lub tworzywa sztucznego. Są bardziej praktyczne niż klasyczne szprosy, gdyż nie utrudniają mycia okien. Co ważne, nie wpływają one także negatywnie na izolację cieplną okna.
  • szprosy wiedeńskie – są to naklejane szprosy, które montuje się na szybie z obu stron. Wyglądają one podobnie do szprosów konstrukcyjnych, jednak nie naruszają one szyb okiennych, dlatego nie mają negatywnego wpływu na izolację cieplną. Naklejane szprosy mają jednak pewne znaczące minusy, gdyż mogą się odkształcać z upływem lat z powodu deszczu lub słońca.

Okno ze szprosami – cena

Szprosy, szczególnie konstrukcyjne, nie należą do najtańszych rozwiązań dekoracyjnych. Choć ich koszt zależny jest od szerokości listwy (8,16, 26, 45 mm) i szyby, to można uśrednić, że koszt szprosów w jednego okna podzielonego na cztery części będzie wynosił około 300 zł.

Okna ze szprosami czy bez? Wady i zalety

Decydując się na okno ze szprosami należy rozważyć wady i zalety kwestii praktycznych i estetycznych.

 

Zalety:

  • estetyka – niekwestionowaną zaletą szprosów w oknach są oczywiście ich walory estetyczne. Szprosy potrafią znacząco poprawić wygląd zewnętrzny budynku, a także dodać uroku do jego wnętrza. W dzisiejszych czasach na rynku można kupić wielorakie okna ze szprosami, które różni kolor, szerokość listwy, wielkość pojedynczej tafli szkła czy rodzaj konstrukcji. Taki wybór daje zdecydowanie spore pole do aranżacyjnych popisów.

 

Niestety, na tym chyba kończą się zalety szprosów okiennych, lecz dla niektórych estetyka to nie tylko tyle, lecz aż tyle, dlatego wciąż zainteresowanie szprosami jest dość spore.

 

Wady:

  • zmniejszenie ilości światła słonecznego wpadającego przez szybę – przy wyborze okna ze szprosami warto zwrócić uwagę na szerokość ramy okiennej. Szprosy nie są dobrym rozwiązaniem w przypadku okien o małej powierzchni, gdyż mogą znacząco ograniczyć ilość światła, które wpada do wewnątrz.
  • trudności w utrzymaniu okien w czystości – konstrukcyjne oraz wiedeńskie szprosy w oknach mogą stanowczo utrudniać mycie okien, dlatego to rozwiązanie może nie sprawdzić się w przypadku wielkomiejskich budynków, które są narażone na dużą ilość zanieczyszczeń z powietrza.
  • zmniejszenie właściwości termoizolacyjnych okna – wada, która jest szczególnie ważna w przypadku okna ze szprosami konstrukcyjnymi. Niestety podział okna na mniejsze części wpływa negatywnie na jego izolację cieplną, co może powodować uciekanie ciepła przez szybę.

Do jakich wnętrz pasują okna ze szprosami?

Obecne modele okien szprosowych pozwalają na zastosowanie ich w niemal każdej architekturze – zarówno tej klasycznej, jak i nowoczesnej.

 

Najczęściej okna ze szprosami są wciąż wykorzystywane w architekturze tradycyjnej, a w szczególności w budynkach zabytkowych. Doskonale nawiązują one do dawnych technik szklarskich, które zmuszały do dzielenia okna na małe ramki.

 

Coraz częściej można zauważyć także okna szprosowe w nowoczesnych projektach. Wówczas najczęściej mają one postać międzyszybowych konstrukcji z aluminiowymi bądź plastikowymi szczeblinami, jednak świetnie podkreślają wartości stylu nowoczesnego. Dodatkowo wzmacniają konstrukcję okien, dlatego podział na ramki jest dość chętnie wykorzystywany przez architektów w przypadku szklanych ścian.

Jakie rolety do okien ze szprosami?

Jedno z najczęściej zadawanych pytań dotyczy tego, jakie rolety wybrać do okna ze szprosami. W tym miejscu musimy dokonać podziału pomiędzy okna ze szprosami, które są zamontowane między pakietem okiennym a tymi, które są zamontowane na szybę.

 

Międzyszybowe szprosy mogą mieć zamontowane wszystkie rodzaje rolet, które są dostępne na rynku, gdyż szczebliny nie wystają poza szybę. Większość architektów nie zaleca jednak montażu żaluzji bądź rolet dzień i noc, gdyż nadmierne linie mogą zaburzać harmonię okien tradycyjnych.

 

Konstrukcyjne oraz naklejane szprosy wymagają rozwiązania, które nie będzie konstrukcyjnie opierało się na szybie okna. Mogą to być np. rolety rzymskie zawieszone na suficie bądź wnęce okiennej bądź tradycyjne karnisze z zasłonami.

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

  • Poznasz filozofię Internorm
  • Doświadczysz możliwości naszych produktów
  • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
  • • w salonie
  • • na budowie
  • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: