Okna pasywne, czyli jakie?

22 listopada 2013

Jednym z najważniejszych obowiązujących trendów we współczesnym budownictwie jest energooszczędność. Coraz częściej decydujemy się na domy pasywne, ponieważ jest to inwestycja, która zwraca się w późniejszych latach w postaci niższych rachunków za ogrzewanie. Ważnym elementem budynku pasywnego są pasywne okna. Decydując się na zakup takich okien, możesz być zaskoczony ogromem ich możliwości, a także napotkać różne, często niejasne pojęcia.

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Czym są okna pasywne?

W typowym domu ok. 25-30 proc. energii może uciekać przez okna. To w ich obrębie powstają mostki termiczne, przed które ciepło przedostaje się na zewnątrz. Dom pasywny wyróżnia się zastosowaniem specjalnej stolarki okiennej i drzwiowej. Choć postawienie domu pasywnego wiąże się z kosztami, inwestycja dość szybko zaczyna się zwracać. Poza doskonałym ociepleniem i izolacją zastosowane są też inne nowoczesne rozwiązania, które pozwalają zminimalizować zapotrzebowanie na energię i ogrzewanie, a nawet całkowicie zrezygnować z instalacji grzewczej. Ważnym elementem domu pasywnego są okna pasywne, czyli takie, które wyróżniają się bardzo dobrą izolacyjnością, co pozwala na osiągnięcie niskiej przenikalności cieplnej. Dzięki swym nowoczesnym właściwościom są one coraz częściej promowane oraz rekomendowane przez specjalistów z branży oraz wykorzystywane w projektowaniu przez architektów. Są to obecnie najbardziej zaawansowane technologicznie okna na rynku.

 

Właściwości okien pasywnych

Tak popularne w ostatnich latach okna pasywne spełniają wymogi nowoczesnego budownictwa pasywnego. Przejawia się to przede wszystkim niskim współczynnikiem przenikania ciepła (poniżej 0,8 W/m2K, podczas gdy okna zwykłe energooszczędne to poniżej 1 W/m2K). Oznacza to, że taka stolarka powoduje znacznie mniejsze straty energii niż rozwiązania starszej generacji (nawet do 45 proc.). Wysoka szczelność okien sprawia, że komfort przebywania we wnętrzach jest zwiększony – nie tylko ze względu na izolację termiczną, ale również akustyczną – mówi Karol Niespodziewański, dyrektor marketingu polskiego oddziału firmy Internorm.

Okna pasywne to ponadto:

  • zmniejszone koszty ogrzewania zimą i chłodzenia (klimatyzacji) latem,
  • możliwość stosowania dużych przeszkleń bez utraty komfortu termicznego,
  • dopracowane konstrukcje odpowiadające za świetna izolacyjność (wielokomorowe profile, wysokiej jakości uszczelki, podwójne, potrójne lub nawet poczwórne szyby umożliwiające wykorzystanie energii z promieniowania słonecznego),
  • wysoka estetyka i różnorodność modeli,
  • wysoka trwałość i łatwość konserwacji.

Przez wzgląd na swoje szczególne cechy okna pasywne nie pozwalają na tak znaczną utratę ciepła jak w przypadku okien standardowych, a dodatkowo gwarantują zyski cieplne, przez wykorzystanie energii promieniowania słonecznego. Korzystne zaplanowanie i umieszczenie okien pasywnych pozytywnie oddziałuje na bilans energetyczny domu, a to prowadzi do oszczędności finansowej na ogrzewaniu. Ponadto okna pasywne znakomicie prezentują się wizualnie, ilość wzornictw i kolorów jest tak samo szeroka jak w przypadku okien tradycyjnych, mogą one również posiadać wszelkie zabezpieczenia antywłamaniowe, z wyłączenie szyb, które muszą mieć nisko emisyjną powłokę i w jak największym stopniu przepuszczać energię słoneczną do wnętrza budynku.

 

Konstrukcja okien pasywnych

Podstawowymi elementami konstrukcji okien pasywnych, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę i które odgrywają kluczową rolę w osiągnięciu przez okno statusu okna pasywnego to:

  • rodzaj szyby zespolonej i jej przenikalność – szyba zespolona powinna być wykonana z potrójnym oszkleniem wypełnionym szlachetnym gazem. Tego typu oszklenie pokryte jest powłoką niskoemisyjną, której izolacyjność cieplna powinna osiągać minimum 0,7 W/m2K;
  • izolacyjność cieplna ramy okiennej – profil ramy okiennej w oknach pasywnych powinien osiągać izolacyjność cieplną nie większą niż 0,9 W/m2k. Jeżeli współczynnik jest niższy to dobrze świadczy o jakości takiego okna. Ramy okienne zazwyczaj wykonane są z PCV lub drewna (oraz zewnętrznej nakładki aluminiowej);
  • rodzaj ramki międzyszybowej – ramka międzyszybowa nie powinna być wykonana z aluminium, gdyż jest ona wówczas mostkiem cieplnym. Zaleca się, żeby była wykonana ze stali szlachetnej lub tworzywa sztucznego.

Montaż okien pasywnych

O pasywności instalacji okiennej decyduje także jej prawidłowy montaż. Sprawdzeni producenci i dystrybutorzy okien pasywnych wykonują go we własnym zakresie, bo tylko praca specjalistów daje gwarancję, że okna pasywne maksymalnie wykorzystają swój potencjał izolacji termicznej. Najlepsza metoda to montaż warstwowy w warstwie ocieplenia.

Istotnym rozwiązaniem jest także klejenie szyby do ramy okiennej na całym obwodzie, co zapobiega utratom ciepła, a jednocześnie utrudnia dostęp do wnętrza budynków ewentualnym włamywaczom. Ponadto, odpowiednia konstrukcja okien sprawia, że w słoneczne zimowe dni, wnętrze jest ogrzewane promieniami słonecznymi poprzez szybę (technologia SolarX+).

Certyfikat dla okien pasywnych

Bardzo istotną kwestią jest sprawa certyfikacji produktów pasywnych. O oknie pasywnym możemy mówić tylko w przypadku, jeżeli jego parametry potwierdza stosowny certyfikat wydany przez specjalistyczny Instytut. Najbardziej cenionymi placówkami badawczymi zajmującymi się tematyką pasywności są Instytut Budownictwa Pasywnego w Darmstadt oraz Instytut Techniki Okiennej z Rosenheim. Fachowe badania sprawdzają, czy okno spełnia wyśrubowane wymagania konstrukcyjne, które pozwalają jednocześnie zatrzymać ciepło w budynku i wpuszczać je do pomieszczeń. Wszystkie okna Internorm przedstawione na naszej stronie internetowej posiadają certyfikat potwierdzający, że ich izolacyjność cieplna wynosi poniżej 0,8 W/m2K.

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

  • Poznasz filozofię Internorm
  • Doświadczysz możliwości naszych produktów
  • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
  • • w salonie
  • • na budowie
  • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: