Jak wybrać okna do nowego domu?

25 czerwca 2020

Wybór okien do nowego domu to nie lada wyzwanie. Każdy z nas ma inny gust, a duży wybór stylów i kolorów paradoksalnie utrudnia podjęcie decyzji. Dziś skupimy się jednak na rozwiązaniach technicznych. Jak wybrać okna do nowego domu, by służyły nam przez wiele lat, niwelowały straty ciepła, zapewniały bezpieczeństwo i wygodę?

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Drewno, PCV czy aluminium?

Obecnie na rynku najpopularniejsze są okna wykonane z PCV. Nieprzypadkowo, to dość wytrzymały materiał, a jedynym zagrożeniem jest stopniowe odbarwianie się plastiku od strony zewnętrznej na skutek działania warunków atmosferycznych. Wystarczy jednak zdecydować się na okna PCV z nakładką aluminiową, by uniknąć tego problemu. To doskonałe okna do nowego domu, urządzonego w stylu studio.

Wielu swoich zwolenników mają okna drewniane. Co prawda drewno zapewnia bardzo przyzwoitą izolację termiczną i akustyczną, jednak nie jest odporne na warunki atmosferyczne, a pod wpływem wilgoci pęcznieje. Dlatego znacznie lepszym wyborem są okna drewniano-aluminiowe. Metal zapewnia ochronę od zewnątrz, zaś w naszych wnętrzach cieszymy się piękną fakturą słojów modrzewia, sosny czy dębu.

Okna do domu pasywnego

Niewątpliwie najważniejszym czynnikiem, na który powinniśmy spojrzeć wybierając okna do nowego domu są ich właściwości termoizolacyjne. Aby się o nich przekonać, najlepiej sprawdzić wartość współczynnika przenikania ciepła Uw, który dla budownictwa pasywnego nie może być wyższy niż 0,8 W/m2K. Współczesne okna wiodących producentów z nawiązką spełniają tę normę, dzięki innowacyjnym konstrukcjom. Dziś standardem są okna trzyszybowe z komorami wypełnionymi kryptonem lub argonem. Warto wybierać również modele, w których szyba klejona jest na całej długości i zdecydować się na ciepły montaż w warstwie ocieplenia.

Izolacja akustyczna

Jeśli budujemy dom przy ruchliwej ulicy lub na gęsto zaludnionym osiedlu, musimy liczyć się z powstającym hałasem, który na dłuższą metę stanie się źródłem dyskomfortu. Wówczas warto wybrać okna z dobrą izolacją akustyczną. Ten parametr określa współczynnik Rw (C, Ctr) wyrażony w decybelach. Absolutne minimum, które pozwoli odczuwalnie zredukować hałas to 35 dB, jednak najlepiej zainwestować w okna o izolacji akustycznej na poziomie ponad 40 dB. Oczywiście, gdy mieszkamy w spokojnej okolicy, ten czynnik nie jest aż tak ważny.

Bezpieczeństwo

Wybierając okna do nowego domu nie warto pominąć kwestii bezpieczeństwa. Okna, które prawidłowo chronią nasz dom przed ewentualną wizytą włamywaczy posiadają klasę bezpieczeństwa RC2 lub RC3. Są pozbawione słabych punktów, między innymi za sprawą całkowicie ukrytych okuć, które dodatkowo pozytywnie wpływają na estetykę. Do ich sforsowania niezbędne są zaawansowane narzędzia.

Okna do nowego inteligentnego domu

Jak wybrać okna do nowego domu, by cieszyć się maksymalnym komfortem? Najlepiej zdecydować się na modele pełne innowacyjnych rozwiązań, między innymi nawiewników z wymiennikiem ciepła, nowoczesnymi roletami, jak również z możliwością sterowania tymi mechanizmami przy pomocy aplikacji mobilnej.

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

  • Poznasz filozofię Internorm
  • Doświadczysz możliwości naszych produktów
  • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
  • • w salonie
  • • na budowie
  • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: