Okna aluminiowe kontra okna z osłoną aluminiową

5 sierpnia 2014

Wybierając okna stajemy często prze dylematem, z jakiego materiału powinna być wykonana rama okienna, aby okno służyło nam najlepiej. Szukając konstrukcji lekkich oraz wytrzymałych, możemy spotkać się z produktami wykonanymi z aluminium. Czy jednak aluminium to dobre rozwiązanie do budownictwa mieszkalnego? Poniżej pokażemy, czym różnią się okna aluminiowe od okien z nakładką aluminiową i jak wybrać najlepszy profil okna.

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Okna aluminiowe – wady i zalety

Aluminium, ze względu na swoją trwałość, lekkość i walory ekologiczne, jest materiałem chętnie wykorzystywanym w nowoczesnych biurowcach, witrynach sklepowych, budynkach użyteczności publicznej czy hotelach. Chętnie sięgają też po nie inwestorzy, których przekonuje sztywność materiału oraz wyjątkowa odporność na negatywne działanie czynników atmosferycznych i rdzę. Czy jednak aluminium dobrze sprawdza się w domach mieszkalnych?

Szereg zalet okien aluminiowych przyćmiewa niestety wada: kiepskie właściwości izolacyjne, co sprawia, że eksperci nie polecają montowania okien aluminiowych w domach, w których równie ważne jak nowoczesny wygląd jest utrzymanie ciepła wewnątrz budynku. Nawet tak zwane „ciepłe” aluminium z dodatkowymi wkładkami z tworzywa umieszczonymi pomiędzy częściami aluminiowymi, ma gorsze właściwości izolacyjne niż PCV czy drewno.

Jak więc wykorzystać zalety aluminium, nie tracąc przy tym ciepła? Producenci okien, wychodząc naprzeciw takim problemom, łączą drewno i PCV z aluminium, stosując zewnętrzne nakładki aluminiowe. Dzięki temu okno zachowuje nowoczesny i lekki wygląd, a jednocześnie nie traci swoich właściwości izolacyjnych.

 

Klasyczne piękno i wytrzymałość, czyli okna drewniane z osłoną aluminiową

Okna drewniane z osłona aluminiową wydają się być idealnym połączeniem. Choć ich cena jest nieco wyższa niż okien PCV, wybierają je osoby świadome, które przywiązują dużą wagę do piękna i naturalności tego materiału. Okna drewniane są cenione ze względu na ich niebywałą estetykę oraz naturalną przepuszczalność powietrza. Niestety drewno to materiał mało odporny na działanie niesprzyjających warunków atmosferycznych. Żeby służyło nam przez lata wymaga regularnej pielęgnacji i konserwacji, natomiast dzięki ochronie w postaci nakładki aluminiowej problem ten został wyeliminowany, ponieważ drewno występuje od strony wewnętrznej i nie jest narażone na deszcz, śnieg czy wiatr. Łącząc zalety okien drewnianych z wytrzymałością aluminium możemy skutecznie zabezpieczyć ramę przed uszkodzeniami. Zyskujemy ciepłe i piękne okno, które znakomicie sprawdzi się w domu pasywnym.

Ciepłe i nowoczesne okna PCV z osłoną aluminiową

Plastik jest bardzo dobrym rozwiązaniem, jeśli zależy nam na doskonałej izolacyjności cieplnej naszych okien. Okna plastikowe są trwalsze i bardziej odporne na czynniki zewnętrzne niż okna drewniane, ale niestety żółkną pod wpływem słońca i z upływem lat tracą swój estetyczny wygląd. Okna z PCV nie nadają się również do przeszkleń wielkogabarytowych, które coraz częściej planujemy w naszych domach. Łącząc sztywność i wytrzymałość aluminium z ciepłym profilem okien plastikowych, możemy bez obaw sięgać nawet do najbardziej śmiałych rozwiązać architektonicznych. Co więcej, dzięki zastosowaniu nakładki aluminiowej, nasz dom zyska nowoczesny i elegancki wygląd, a my możemy znacznie oszczędzić na ogrzewaniu.

Domy z oknami drewniano-aluminiowymi

Okna drewniano-aluminiowe to idealny wybór dla osób ceniących sobie walory estetyczne drewna, chociaż jest również opcja pomalowania drewna na dowolny kolor z palety RAL i wówczas można uzyskać inny efekt stylistyczny. Od zewnętrznej strony nakładka aluminiowa świetnie pasuje zarówno do nowoczesnych brył budynków, jak również do brył bardziej klasycznych. Jeżeli ktoś chce, aby od zewnętrznej strony był kolor drewna, to również jest opcja pomalowania nakładek aluminiowych w kolorach drewnopodobnych, łącznie z usłojeniem.

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

  • Poznasz filozofię Internorm
  • Doświadczysz możliwości naszych produktów
  • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
  • • w salonie
  • • na budowie
  • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: