Ocieplanie poddasza – jak to zrobić prawidłowo?

24 stycznia 2022

Coraz więcej osób decyduje się na zagospodarowanie poddasza do celów mieszkaniowych. Żeby takie zastosowanie było możliwe, konieczne jest wykonanie właściwej izolacji. Ocieplanie poddasza nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Dużą rolę odgrywają przede wszystkim materiały i sposób wykonania ocieplenia, dlatego właśnie tymi zagadnieniami zajmiemy się w niniejszym artykule.

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Rodzaje ocieplenia poddasza

Ze względu na rodzaj użytej technologii do ocieplania poddasza można wyszczególnić dwa rodzaje ociepleń:
Ocieplenie międzykrokwiowe poddasza 
W tej technologii materiał izolacyjny umieszczany jest między krokwiami. Jest to bardzo tradycyjna metoda ocieplania poddasza, która niestety nie jest pozbawiona wad. W takich ociepleniach bardzo często powstają mostki termiczne. Budowlańcy próbują pozbyć się tego problemu za pomocą styropianu pod krokwiami, jednak one nie poradzą sobie z innym problemem międzykrokwiowego ocieplania poddasza – wilgoć. W tej metodzie bardzo często po latach wełna mineralna traci swoje właściwości termiczne, gdyż jest zbyt zawilgocona.

W międzykrokwiowej metodzie niektórzy budowlańcy wykonują ocieplenie poddasza pianką poliuretanową bądź styropianem.

Ocieplanie nakrokwiowe poddasza 
Jest to alternatywa dla tradycyjnej izolacji poddasza, która jest znacznie bardziej oszczędna i estetyczna. W tej metodzie wełnę mineralną zastępuje się płytami izolacyjnymi. Płyty izolacyjne ustawiane są na krokwiach lub na deskowaniu dachu.
Jedną z najważniejszych zalet płyt jest duża trwałość oraz znakomite właściwości izolacyjne. Co więcej, ta metoda zapobiega także powstawaniu mostków cieplnych.

Choć nakrokwiowe ocieplanie jest droższe, to w perspektywie czasu jest o wiele bardziej opłacalne.

Czym ocieplić poddasze?

Do wykonania izolacji poddasza najczęściej wybiera się:

  • wełnę mineralną,
  • piankę PUR,
  • styropian,
  • płyty izolacyjne (metoda nakrokwiowa).

Przy nowoczesnej metodzie ocieplania poddasza metodą nakrokwiową nie ma problemu z wyborem materiałów, gdyż jedynym rozwiązaniem są płyty izolacyjne. W przypadku klasycznej metody ocieplania jest dość duży wybór pomiędzy wełną, pianką, a styropianem. Którą metodę wybrać?

Ze względu na to, że styropian nie sprawdzi się w konstrukcji każdego dachu, to największy spór dotyczy wełny i pianki PUR.

Ocieplanie poddasza – pianka czy wełna, a może styropian?

Izolacja poddasza jest dość częstym sporem wśród fachowców, którzy wciąż sprzeczają się do słuszności wybranego materiału. Najczęściej dylemat dotyczący tego, czy wybrać izolację z wełny mineralnej, czy z pianki PUR.

Wybierając jeden z materiałów, należy przede wszystkim spojrzeć na współczynnik lambda (λ), który jest współczynnikiem przewodzenia ciepła. Zasada przy ocieplaniu jest dość prosta – im niższy współczynnik lambda danego materiału, tym lepsza izolacja.

Izolacja poddasza wełną mineralną

Najczęstszym materiałem, z którego wykonywane jest ocieplenie poddasza, jest wełna. Do jej zalet z pewnością można zaliczyć: niską wagę, niepalność, dobrą izolację cieplną, paroprzepuszczalność, plastyczność i elastyczność.

Ocieplanie poddasza wełną ma pewien minus i jest nim powstawanie mostków cieplnych pomiędzy krokwiami.

Jaka wełna na poddasze – ocieplenie poddasza wełną mineralną czy szklaną? 

Obie wełny mają bardzo podobne parametry, jednak wełna skalna ma lepszą izolację cieplną. Sprawdzi się więc lepiej przy ocieplaniu poddasza.

Jaka grubość wełny na poddaszu? 

Minimalna grubość wełny na poddaszu powinna wynosić 25-30 cm, natomiast jej grubość może sięgać nawet do 50 cm.

Ocieplanie poddasza pianką poliuretanową 

Pianka poliuretanowa zamkniętokomórkowa może mieć współczynnik lambda wynoszący zaledwie 0,020 W/mK, a pianka otwartokomórkowa ma lambdę na poziomie 0,035 W/mK.

Do wykonywania izolacji poddaszy najczęściej wybiera się jedna piankę otwartokomórkową. Ten wybór z pozoru może wydawać się nieoczywisty, bo zamkniętokomórkowa pianka poliuretanowa ma niższy współczynnik lambda, jednak nie jest to jedyna rzecz, na jaką warto zwrócić uwagę. Pianka ta jest o wiele cięższa, bardziej sztywna i droższa od otwartokomórkowej, dlatego takim materiałem mogłoby to być nie tylko trudne, ale mało ekonomiczne.

Wielu fachowców twierdzi, że ocieplenia poddasza pianką są bardziej wytrzymałe. Pianki PUR są bardziej ekonomiczne, gdyż przy aplikacji pianki nie powstają szczeliny, czyli mostki cieplne. Są one także bardzo wytrzymałe i odporne na wilgoć, działanie pleśni czy ciepło. Co więcej, gruba warstwa pianki o grubości około 10 cm może redukować nawet do 50 decybeli, co znacząco ogranicza słyszalność uciążliwych hałasów.

Ocieplenie poddasza styropianem

Płyty styropianowe mają dobrą izolację termiczną, jednak ich warstwy nie zapewniają właściwej izolacji akustycznej. Jest to materiał najrzadziej stosowany do ocieplenia poddasza.

Jak ocieplić poddasze?

  1. Sprawdź dokładnie połać dachową – przestrzenie nie mogą mieć oznak jakichkolwiek grzybów czy pleśni. Sama konstrukcja dachu nie powinna być uszkodzona i powinna mieć prawidłowo zamontowane instalacje elektryczne oraz hydrauliczne.
  2. Upewnij się, że po zamontowaniu warstw ocieplenia powierzchnia użytkowa wciąż będzie komfortowa i wystarczająca.
  3. Wykonaj wloty w okapie bądź pokryciu dachowym, które zapewnią odpowiednią cyrkulację powietrza. Pominięcie tego etapu zwiększa ryzyko zawilgocenia materiału izolacyjnego i zmniejszenia skuteczności izolacji.
  4. Zamontuj pod deskami folię paroprzepuszczalną. Możesz to zrobić bezpośrednio do krokwi lub do tzw. listew dystansowych, które należy przybić do deskowania dachu. Folię równo naciągnij, by uniknąć fałdów i przyczep do krokwi bądź listew z pomocą zszywacza tapicerskiego. Folię zazwyczaj montuje się pasami, które powinny nachodzić na siebie około 10 cm.
  5. Zamocuj uchwyty do profili. Najpierw zamontuj je w pobliżu ścianki kolankowej i zmierzaj w kierunku kalenicy, montując uchwyt średnio co 50 cm. Uchwyty ES mocuj od spodu krokwi, a uchwyty płaskie do boków krokwi.
  6. Zamontuj belki na krokwiach i zainstaluj na belkach uchwyty pod ocieplenie. Na uchwyty załóż profil stelaża i przejdź do układania izolacji.
  7. Ułóż termoizolację. Pierwszą warstwę należy układać na mniej więcej grubość krokwi pomniejszoną o odstęp wentylacyjny. Drugą warstwę rozłóż prostopadle do krokwi i nabij na uchwyty mocujące.
  8. Zamontuj na stelażu folię paroizolacyjną na taśmę dwustronną. Ponownie warto układać folię z zakładem około 10 cm.
  9. Zamontuj pokrycie z płyt gipsowo-kartonowych.
  10. Wypełnij przestrzenie płyt gipsowo-kartonowych masą szpachlową i wzmocnij taśmą papierową lub szklaną.
  11. Wykończ powierzchnię.

Ocieplenie poddasza – czy wymagane jest pozwolenie na budowę?

Większość jakichkolwiek ingerencji budowlanych należy zgłosić do starosty w celu uzyskania pozwolenia budowlanego. A jak wygląda to w przypadku ocieplenia poddasza? Czy potrzebne jest pozwolenie?

Na szczęście nie. Do ocieplania poddasza raczej nie będziemy potrzebować pozwolenia. Sytuacja może się zmienić, jeśli poddasze będzie ocieplane wełną mineralną. W takim przypadku należy zgłosić chęć przebudowy do urzędu miasta, gdyż zmieni się rzeczywista powierzchnia użytkowa.

Ocieplenie poddasza wymaga także pozwolenia, jeśli na skutek przeprowadzonych czynności może nastąpić obniżenie okapu, zmieni się kształt dachu bądź kąt/wysokość połaci dachowych.

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

  • Poznasz filozofię Internorm
  • Doświadczysz możliwości naszych produktów
  • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
  • • w salonie
  • • na budowie
  • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: