Nowe wymagania dla okien na rok 2017

30 sierpnia 2017

Nowy rok, nowe zasady oraz warunki dotyczące okien. Od 2017 roku obowiązują nowe warunki techniczne, które muszą zostać spełnione przez producentów okien. Dotyczą one współczynnika przenikania ciepła, który jest teraz jeszcze niższy i to o aż 10%. Zaostrzone przepisy weszły w życie nie bez powodu, to kwestia ochrony środowiska naturalnego, ale też budżetu domowego.

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Współczynnik przenikania ciepła – istotne zmiany

Im jest on niższy, tym skuteczniejsza jest ochrona przed wymianą ciepła z otoczeniem. W praktyce oznacza to, iż mniej ciepłego powietrza przedostaje się na zewnątrz, a chłodnego napływa do wnętrza budynku. W efekcie zużywamy mniej energii na ogrzanie domu. Na współczynnik przenikania ciepła Uw składa się wartość izolacyjna oszklenia Ug i ram okiennych Uf. Jest to wartość będąca ilością ciepła, jakie przepływa przez 1 m2 okna, biorąc pod uwagę stałą różnicę temperatur pomiędzy wnętrzem budynku, a otoczeniem.

Od stycznia 2014 roku, zgodnie z zasadami, montować można było okna pionowe o współczynniku przenikalności cieplnej Uw, który nie przekracza wartości 1,3 W/m2K, zaś w przypadku okien połaciowych wartości 1,5 W/m2K. To jednak już nieaktualne dane, ponieważ po 3 latach postanowiono wprowadzić zmiany. W ten oto sposób obecnie możliwy jest montaż okien pionowych o Uw nieprzekraczającym 1,1 W/m2K i okien połaciowych, którego Uw nie jest wyższe, niż 1,3 W/m2K. W planach są jednak kolejne zmiany, tym razem przygotowane na rok 2021. Współczynnik przenikania ciepła dla okien pionowych ma wynosić wtedy już jedynie 0,9 W/m2K, a dla połaciowych 1,1 W/m2K.

 

Skąd taka decyzja?

Zmiany mają swoje źródło w badaniach, które wykazały, że nadal wiele budynków w Europie zużywa dużą ilość energii, co wynika zarówno z ich konstrukcji, jak też użytych do budowy materiałów oraz elementów wykończeniowych. Nowe wymagania dotyczące współczynnika przenikania ciepła mają na celu zwiększenie efektywności energetycznej budynków i poprawy ich energooszczędności.

Nowe warunki mogą mieć zatem duże znaczenie dla upowszechnienie się takiego budownictwa.

Projekt budowlany, a nowe zasady

Inwestorzy powinni wiedzieć, że jeżeli projekt został zatwierdzony jeszcze w 2016 roku, a jego budowa rozpoczęła się rok później, obowiązują ich stare zasady. Nie muszą oni zatem stosować się do nowych wymogów, dotyczących niższego współczynnika przenikania ciepła dla okien. Nie muszą, ale mogą. Podane warunki techniczne nie są zobowiązujące, ale stanowią minimalne wymagania.

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

  • Poznasz filozofię Internorm
  • Doświadczysz możliwości naszych produktów
  • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
  • • w salonie
  • • na budowie
  • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: