Nowe okna, jak płacić mniejsze rachunki za energię?

2 kwietnia 2014

Koszty eksploatacji domu mogą spędzać nam sen z powiek. Jednak nie powinniśmy rezygnować z wygodnego życia, lepiej zainwestować w nowoczesną i szczelną stolarkę okienną, która odpowiednio dopasowana znacznie przyczyni się do tego, że nasze rachunki za energię będą mniejsze. Na rynku dostępnych jest wiele tak zwanych „ciepłych” okien, poniżej pomożemy wam wybrać najlepsze.

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Szczelne okna gwarancją utrzymania ciepła

Przez nieszczelne i wysłużone okna może uciekać nawet 30% ciepła. Zamiast więc podkręcać ogrzewanie i narzekać na rosnące rachunki za energię, powinniśmy wymienić wyeksploatowaną stolarkę na nową. Skąd jednak będziemy wiedzieli, że dane okno jest najbardziej szczelne? Biorąc pod uwagę materiał, z którego wykonane jest okno, powinniśmy pamiętać, że zarówno okna plastikowe i drewniane jak również bardziej zaawansowane plastikowo-aluminiowe oraz drewniano-aluminiowe, mogą uzyskać bardzo dobre parametry izolacji cieplnej. To, na co powinniśmy zwrócić uwagę, jeśli chcemy wybrać okna szczelne, jest współczynnik Uw. Wartość tego współczynnika mówi nam, ile ciepła ucieka przez nasze okna. Dlatego w budownictwie energooszczędnym powinniśmy wybierać okna o jak najniższym współczynniku Uw.

Współczynnik Uw określa właściwości izolacyjne całego okna. Odpowiednio dla ramy okiennej ilość przenikania ciepła będzie określał współczynnik Uf, a dla szyby Ug. Wybierając ciepłe okna powinniśmy też zwrócić uwagę na materiał, z którego zrobione są ramki dystansowe. Najlepszym rozwiązaniem w przypadku okien energooszczędnych są ramki dedykowane do budownictwa pasywnego, które zapewnią długoletnią szczelność okien i wyeliminują ryzyko powstawania mostków termicznych.

Pasywne wykorzystanie energii słonecznej

Słońce może być naszym sojusznikiem w walce o mniejsze rachunki za energię. Aby jak najlepiej korzystać z jego właściwości, powinniśmy wybierać szyby, które mają wysoki współczynnik g. Czym jest współczynnik g? To wartość wyrażana w procentach, oddająca ile procent promieniowania słonecznego przepuszczane jest przez oszklenie naszego okna. Dzięki odpowiednio dobranym i nowoczesnym szybom, nasz dom może być pasywnie dogrzewany, co jest istotne zwłaszcza zimą, gdy możemy znacznie zaoszczędzić na ogrzewaniu.

Aby jeszcze lepiej korzystać z energii słonecznej, powinniśmy także zadbać o odpowiednie rozmieszczenie okien względem stron świata. Większość okien, zwłaszcza tych o dużych i jasnych przeszkleniach, powinniśmy zaplanować na południowej elewacji. Zalecane jest także unikanie bliskiego sąsiedztwa drzew i wysokich budynków, które mogą zasłonić słońce.

Podsumowując, jeśli chcemy zaoszczędzić na rachunkach za energię powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na wybór szczelnej i funkcjonalnej stolarki okiennej. Jeśli dodatkowo odpowiednio rozmieścimy okna na elewacji, będziemy mogli biernie pozyskiwać energię z promieniowania słonecznego, co znacznie podniesie komfort cieplny budynku i korzystnie wpłynie na nasz domowy budżet.

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

  • Poznasz filozofię Internorm
  • Doświadczysz możliwości naszych produktów
  • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
  • • w salonie
  • • na budowie
  • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: