Mostki termiczne – co to jest i gdzie się pojawiają?

23 lutego 2022

Szczelne okna i drzwi to inwestycja, która pozwala na znaczące obniżenie rachunków w przyszłości. Niestety nieprawidłowy montaż okien i drzwi będzie powodować powstawanie mostków termicznych, które znacząco podniosą koszty związane z ogrzewaniem. Jak przestrzec się przed mostkami termicznymi i jak można ograniczyć ryzyko ich powstania?

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Mostki termiczne – co to jest?

Według fachowego opisu mostek termiczny to miejsce, w którym została przerwana ciągłość izolacji termicznej. Najprościej tłumacząc, są to miejsca, w których będzie uciekać ciepło. Utrata ciepła z budynku jest wprost proporcjonalna do wielkości mostka termicznego.

Mostki termiczne – jak powstają?

Najczęstszą przyczyną powstania mostków cieplnych jest nieprawidłowe wykonanie łączeń na zespoleniach budynku. Niewłaściwe dopasowanie kształtów brył czy nieodpowiednie uszczelnienie konstrukcji budynku będzie prowadzić do utraty ciepła na zewnątrz.

Do miejsc, w których szczególnie często powstają mostki termiczne, możemy zaliczyć:

 • nadproża drzwiowe,
 • nadproża okienne,
 • połączenie dachu ze ścianą zewnętrzną,
 • połączenie stropu ze ścianą zewnętrzną,
 • osadzenia okien,
 • piwnice i fundamenty.

Mostki termiczne – rodzaje

Ze względu na kształt mostka cieplnego można wyróżnić dwa rodzaje:

 • mostki cieplne punktowe – takie mostki termiczne najczęściej powstają na skutek przewiercenia ściany lub dachu;
 • mostki cieplne liniowe – powstają  w wyniku niedokładnego wykonania łączeń bądź wyboru nieodpowiednich materiałów budowlanych.

Mostki termiczne – konsekwencje

Niekontrolowana utrata ciepła należy do najbardziej popularnych zagrożeń mostków termicznych. Straty ciepła z domu będą powodować ujemny wpływ na bilans cieplny budynku, co wpłynie na znaczące zwiększenie opłat za ogrzewanie. Warto pamiętać, że poziom opłat może być nawet o 40% wyższy, jeśli występowanie mostków termicznych w domu nie ma charakteru jednorazowego incydentu.

Innym ważnym zagrożeniem, które niosą za sobą mostki termiczne, może być powstanie grzybni w budynku. Nieprawidłowa cyrkulacja termiczna wpływa na zawilgacanie się ścian, co sprzyja powstawaniu pleśni i grzyba. Jest to poważne zagrożenie dla życia i zdrowia domowników, gdyż wielokrotne badania potwierdzają, że przebywanie w zgrzybiałych i zawilgoconych pomieszczeniach sprzyja rozwijaniu się chorób nowotworowych.

Co ważne, wilgoć może niszczyć nie tylko warstwę ścian budynku, lecz także może zaatakować jego fundamenty. To zaś stanowi już bardzo poważne zagrożenie dla elementów konstrukcyjnych budynku.

Choć może wydawać się to oczywiste, warto także podkreślić, że mostki termiczne w budynku będą powodować także o wiele niższą temperaturę wewnątrz. Negatywnie będzie to wpływać na komfort użytkowników budynku. Oprócz tego, że samo ogrzanie domu zimą będzie trudne, będą występować bardzo nieprzyjemne podmuchy wiatru.

Mostki termiczne – gdzie ich szukać?

Jeśli uważasz, że ocieplenie w Twoim domu wymaga poprawy, to najpierw zdecydowanie warto zainwestować w polepszenie zabezpieczenia cieplnego okien i drzwi. Szukając miejsc, w których mogą pojawić się mostki termiczne, warto zwrócić uwagę na miejsca, gdzie mamy do czynienia z odpadającą izolacją bądź po prostu starą izolacją.

W przypadku drzwi warto zamknąć otwór i sprawdzić, czy w żadnym miejscu nie pojawia się szpara, przez którą ucieka powietrze. Poluzowane zawiasy czy odstająca płaszczyzna drzwi będą wpływać na utratę ciepła.

Co więcej, szczególną uwagę powinny przykuć wszelkie stare drewniane elementy. Drewniane okna po czasie zwykle odkształcają się, co wpływa na osłabienie jakości łączenia pomiędzy skrzydłem a ramą okna. Jeśli szyby w oknach zaczynają się wahać lub nie przylegają dokładnie do powierzchni, to znaczy, że ciepło będzie uciekać z domu.

Test dymny – sposób na znalezienie mostków cieplnych

W celu dokładnego wykrycia miejsc z mostkami termicznymi większość osób decyduje się na zatrudnienie eksperta, który używa kamery termowizyjnej. Kamera informuje o współczynniku przewodzenia ciepła w danych obszarach, co powiązane jest z występowaniem mostków cieplnych w ścianach czy łączeniach. Jest jednak znacznie prostszy i tańszy sposób na sprawdzenie ocieplenia budynku – test dymny.

W celu wykonania testu należy kupić małe kadzidełko. Dom musi mieć wyłączone wszelkie wentylatory, klimatyzatory, nawiewy czy źródła ogrzewania. Co więcej, należy zamknąć wszystkie drzwi i okna, tak by do wnętrza nie przenikały żadne podmuchy powietrza.

Następnie należy udać się do pomieszczenia, w którym podejrzewamy uciekanie ciepła. Dym kadzidełka będzie zawsze zmierzał w kierunku ubytku – w tych miejscach występują mostki cieplne.

Mostki termiczne – jak ich uniknąć?

Właściwe wykonanie ocieplenia naszego domu to pierwszy krok do uniknięcia mostków termicznych. Klasyczne ocieplenia styropianem mogą okazać się niewystarczające, dlatego warto zapoznać się z metodami tzw. ciepłego montażu drzwi i okien. Jest to montaż warstwowy, który wykorzystuje piankę PU, taśmę paroprzepuszczalną i taśmę paroszczelną. Doskonale zabezpiecza przed ryzykiem powstania mostków cieplnych.

 

Warto zwrócić uwagę także na to, by:

 • wszelkie stropy, dachy i stropodachy były wykonane z należytą starannością;
 • na elewacji nie widniały żadne popękania;
 • wszędzie na łączeniach elementów konstrukcyjnych była odpowiednia izolacja.

 

Jeśli to możliwe, to przed mostkami termicznymi może zabezpieczyć także zamiana balkonów tradycyjnych na te o konstrukcji samonośnej bądź wiszącej.

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

 • Poznasz filozofię Internorm
 • Doświadczysz możliwości naszych produktów
 • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
 • • w salonie
 • • na budowie
 • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: