Kuchnie klasyczne – jak wyglądają klasyczne projekty kuchenne?

7 stycznia 2022

Patrząc na najnowsze trendy wnętrzarskie, bezsprzecznie można powiedzieć, że klasyka znów wraca do łask. Klienci coraz częściej interesują się klasycznymi aranżacjami w stylu retro, a szczególną popularnością cieszą się kuchnie klasyczne. Na czym polega ich fenomen i jak właściwie wyglądają?

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Jaki kształt miały klasyczne projekty kuchni?

Najczęściej klasyczna kuchnia była tworzona w kształcie litery U w aneksie z wyspą kuchenną na środku pomieszczenia. Jeśli metraż mieszkania na to nie pozwalał, to kuchnia najczęściej tworzona była w kształcie litery U.

Kolory, które rządziły w klasycznej kuchni

Ciepłe barwy to coś, co wyróżnia projekty kuchni klasycznej od chłodnych nowoczesnych wnętrz. Najczęściej biała kuchnia w kształcie litery L uzupełniania była o naturalne surowce, takie jak: kamień, cegła czy drewno.

W takim pomieszczeniu należy raczej unikać połyskujących materiałów. Meble klasyczne do kuchni z frontami drewnianymi w połączeniu z nowoczesnymi połyskującymi blatami mogłyby wyglądać dość kuriozalnie.

Jak wyglądają meble kuchenne w stylu klasycznym?

Klasyczne meble kuchenne najczęściej mają ozdobne fronty. Pilastry, witraże, cokoły czy obłe zakończenia szafek to coś, co wyróżnia meble kuchenne klasyczne od nowoczesnego minimalizmu.

Nie mniej ważny jest materiał ich wykonania. Najlepiej, jeśli każdy z mebli kuchennych był wykonany z drewna. Niegdyś to właśnie drewno było głównym materiałem, z którego wykonywano meble kuchenne. Ze względu na to, że takie rozwiązanie może być dla niektórych osób zbyt drogie, projekt kuchni klasycznej może zostać uzupełniony o meble z płyty MDF, która będzie imitować drewnopodobny materiał.

Wisienka na torcie, która dopełnia klasyczny wygląd mebli kuchennych, są ozdobne uchwyty. Dodają one aranżacji polotu elegancji.

Jakie płytki do klasycznej kuchni?

Na ścianach w klasycznych kuchniach zwyczajowo montowane były kafle piecowe. Możemy oddać ducha tamtych czasów za pomocą stylowych kafli fazowanych, które swoim wyglądem imitują właśnie kafle piecowe. Doskonale będą one uzupełniać drewniane fronty mebli kuchennych.

Zwyczajowo, podłogowe płytki do kuchni w stylu klasycznym były wybierane w o 1 ton ciemniejszym kolorze niż płytki na ścianach. Jest to dość mądrym rozwiązaniem, gdyż np. szare kafelki znacznie mniej oddają wszelkie zabrudzenia, których zdecydowanie nie brakuje w przestrzeni kuchennej.

Dość często projekty kuchni klasycznych są uzupełniane o wzorzyste płytki, które zaszturmowały polskie kuchnie w latach 80.

Oświetlenie w kuchni klasycznej

W tradycyjnej kuchni najczęściej wieszane były kilkupunktowe lampy wiszące. Obecnie projektanci coraz częściej uzupełniają projekty kuchni klasycznych o bardziej nowoczesne lampy, które wnoszą do tradycyjnych wnętrz nieco nowoczesności.

Popularne jest łączenie dodatków w stylu loftowym z klasycznymi kuchniami. Takie nieco eklektyczne połączenie, które łączy ze sobą chłodny industrialny klimat i ciepło klasycznej kuchni daje bardzo ciekawy efekt aranżacyjny, który wygląda imponująco.

Nie ma jednoznaczniej odpowiedzi na to, jaka lampa do kuchni klasycznej będzie najlepsza. Choć logika nakazałaby kierować się lampami w stylu retro, to projektanci wielokrotnie udowodnili, że włączanie do klasycznych projektów bardziej nowoczesnych dekoracje może dawać bardzo dobre efekty.

Kuchnia klasyczna czy nowoczesna

Wiele osób, które jest na etapie wyboru kuchni zastanawia się, co wybrać – kuchnię klasyczną czy nowoczesną. Oba rozwiązania mają niekwestionowane zalety, lecz także wady.

Przepiękne klasyczne kuchnie z frontami drewnianymi ze względu na dużą ozdobność są o wiele trudniejsze do utrzymania w czystości. Wszelkie żłobienia i zakaramki wymagają starannego czyszczenia, gdyż z czasem może zagnieść się w nich uporczywy tłuszcz, który niełatwo będzie chciał rozstać się z drewnianym materiałem.

Nowoczesne kuchnie są zdecydowanie mniej ozdobne, lecz dzięki temu są znacznie prostsze w utrzymaniu w czystości. W ich przypadku nie ma wielkich problemów z frontami, gdyż zazwyczaj nie posiadają one żadnych zakamarków. Brud pozostaje na płaskiej powłoce frontów i nie wymaga długiego szorowania przestrzeni.

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

  • Poznasz filozofię Internorm
  • Doświadczysz możliwości naszych produktów
  • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
  • • w salonie
  • • na budowie
  • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: