Kontaktrony – czym są, gdzie i jak montować

8 grudnia 2020

Gdy decydujemy się na budowę domu często zadajemy sobie pytanie w jaki sposób najlepiej zabezpieczyć się przed włamaniem? Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań zabezpieczających przed włamaniem do domu przez drzwi i okna: szyby antywłamaniowe, specjalne okucia, czujniki ruchu. Doświadczenie pokazuje jednak, złodzieje najczęściej próbują dostać się do domu forsując okna lub drzwi. W takim przypadku najlepiej sprawdzają się kontaktrony.

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Czym są kontaktrony?

Kontaktrony to niewielkie, magnetyczne czujniki ruchu, które można zamontować w oknach, oknach dachowych, drzwiach balkonowych, drzwiach wejściowych – jednym słowem w każdym miejscu, przez które włamywacz może dostać się do domu. W odróżnieniu od tradycyjnych czujników ruchu, które uruchamiają się, gdy złodziej wejdzie do naszego domu, kontaktrony są czujnikami otwarcia. Dzięki zastosowaniu kontaktronów system alarmowy uruchamia się przy każdej niepożądanej próbie wyważenia okna lub drzwi. Kontaktrony ostrzegają właściciela zanim włamywacz dostanie się do domu, dzięki czemu zyskujemy czas na reakcję w sytuacji, gdy liczy się każda minuta.

Zastosowanie kontaktronów w systemie alarmowym domu jest proste i nie musimy się martwić, że ucierpi wystrój naszego domu. Te niewielkie czujniki są montowane w ramie okiennej, dzięki czemu są prawie niewidoczne: nie psują estetyki wnętrza i są nieprzyjemnym zaskoczeniem dla włamywacza.

Budowa i sposób działania

Już sama nazwa wskazuje, z jakich elementów składają się kontaktrony, a więc z magnesu i z czujnika kontaktronowego. Sygnał pojawia się w momencie, kiedy styki czujnika w odpowiedni sposób skorelowane są z magnesem. Wyróżnia się pod tym względem dwa rodzaje kontaktronów, czyli normalnie otwarte (NO) oraz normalnie zamknięte (NC).

 

W tym pierwszym przypadku obwód otwiera się, gdy magnes oddala się od czujnika – następuje wtedy rozwarcie styków. Z kolei w przypadku kontaktronów NC jest dokładnie na odwrót, czyli styki czujnika zwierają się wtedy, gdy nie odczuwają pola magnetycznego, a więc w momencie, gdy magnes się oddali. Za pomocą kontaktronu można dowiedzieć się, w jakiej relacji są ze sobą styki czujnika oraz magnes – czy się stykają ze sobą, czy też nie.

Jakie są rodzaje kontaktronów?

Magnetyczne czujniki kontaktronowe można podzielić na trzy podstawowe grupy, czyli na:

 

  • sensory przewodowe,
  • kontaktrony bezprzewodowe,
  • czujniki wpuszczane,
  • kontaktrony nawierzchniowe.

Takie czujniki można wyróżnić głównie ze względu na sposób ich montażu. Najwygodniejsze są pod tym kątem oczywiście czujniki nawierzchniowe, ponieważ nie trzeba się znać na tym, jak się montuje tego typu urządzenia. Najczęściej umieszcza się je na zewnątrz, czyli na przykład na powierzchni drzwi lub okien, jednak w takim miejscu, żeby za bardzo nie rzucały się w oczy. Każdy jednak typ kontaktronów wymaga przytwierdzenia, z tą różnicą, że nie każdy taki czujnik jest wyposażony w przewody.

Zastosowanie kontaktronów

Kontaktrony są najczęściej elementem systemu alarmowego, jednak z powodzeniem stosuje się też w inteligentnym zarządzaniu budynkiem typu Smart Home. Warto pamiętać, że magnetyczne czujniki kontaktronowe zabezpieczają przed włamaniem nie tylko domowników. Równie dobrze można je zamontować w urządzeniach związanych z automatyką przemysłową, a także w sprzętach, które wpisują się w szeroko rozumianą motoryzację. Niemniej to właśnie budynki mieszkalne są tymi obiektami, które najczęściej kojarzą się z kontaktronami.

Gdzie i jak montować kontaktrony?

Kontaktrony mogą być zamontowane zarówno u góry, jak i u dołu okna. To drugie rozwiązanie umożliwi nam wietrzenie domu przy włączonym systemie alarmowym. Dodatkowo taki system antywłamaniowy nie może zostać uruchomiony przypadkowo. To znakomite rozwiązanie dla posiadaczy zwierząt domowych, którzy nie muszą już rezygnować z uzbrajania alarmu, gdy zostawiają zwierzęta w domu. Kontaktrony mogą być zamontowane szeregowo lub równolegle. Wszystko zależy od naszych potrzeb, a specjaliści Internorm na pewno doradzą, które rozwiązanie najlepiej sprawdzi się w przypadku naszego systemu alarmowego.

Wyposażenie okien i drzwi Internorm w kontaktrony zwiększy bezpieczeństwo domu i z pewnością odstraszy potencjalnych włamywaczy. Dzięki zastosowaniu kontaktronów Twój dom będzie nie tylko bezpieczny, ale także wygodny i nowoczesny.

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

  • Poznasz filozofię Internorm
  • Doświadczysz możliwości naszych produktów
  • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
  • • w salonie
  • • na budowie
  • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: