Jakie okno do domu pasywnego: tworzywo, przeszklenie i współczynniki

13 stycznia 2020

Przez okna i drzwi z budynku wydostaje się zimą najwięcej ciepła. Aby zapobiec powstawaniu mostków termicznych, warto zainwestować w nowoczesne okna do domu pasywnego. Czym powinny się one charakteryzować? Dziś przedstawiamy krótki poradnik na temat idealnych okien pasywnych, uwzględniający tworzywo, z którego są wykonane, przeszklenie i współczynnik przenikania ciepła określający ich funkcjonalność w sezonie grzewczym.

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Z czego wykonane są najlepsze okna pasywne?

Większość sprzedawanych na polskim rynku okien to modele wykonane z PCV. Na rynku dostępne są też okna drewniane i aluminiowe, a także konstrukcje łączące w sobie więcej niż jedno tworzywo. Okna do domu pasywnego wykonywane są z PCV albo drewna. Każdy z tych materiałów charakteryzuje się dobrą izolacją termiczną, która przekłada się na mniejsze straty ciepła, a przy okazji zapewniają jednocześnie izolację akustyczną, która może być ważna w dużych miastach i w budynkach usytuowanych przy ruchliwych drogach. Okna aluminiowe nie są w stanie spełnić tych kryteriów.

Oczywiście okna z PCV i okna drewniane też mają swoje wady. W przypadku okien do domu pasywnego z tworzywa PCV, choć charakteryzują się one wysoką trwałością, po pewnym czasie mogą pojawiać się przebarwienia na skutek działania promieni słonecznych. Oczywiście nie wszystkim właścicielom budynków to przeszkadza. Z kolei drewno jako materiał, z którego wykonuje się okna odznacza się mniejszą trwałością, ponieważ pęcznieje i traci swoje właściwości pod wpływem warunków atmosferycznych, przede wszystkim wilgoci. Z tego względu wybierając okna do domu pasywnego należy ograniczyć się do trzech opcji: okien PCV, okien PCV z nakładką aluminiową oraz okien drewniano-aluminiowych. W dwóch ostatnich przypadkach aluminiowa warstwa zewnętrzna zabezpieczenie okna przed działaniem pogody.

Przeszklenie w oknach pasywnych

Jeszcze kilkanaście lat temu standardem były okna z podwójnym przeszkleniem. Jednak nie wytrzymały one konfrontacji z normami budownictwa pasywnego i energooszczędnego. Obecnie okna do domu pasywnego mają zazwyczaj potrójne przeszklenie, gdzie komory znajdujące się pomiędzy poszczególnymi szybami wypełnione są gazami szlachetnymi, argonem lub kryptonem. Takie rozwiązanie zapewnia zdecydowanie lepszą izolacją termiczną. Spotykane są także modele z poczwórnym oszkleniem, co dotyczy okien z wewnętrznymi żaluzjami.

Ponadto, liczy się również jakość oszklenia i obecność specjalnej powłoki termoizolacyjnej thermofloat. Oszklenie powinno jednocześnie słoneczne zimowe dni zapewniać przenikanie ciepła z promieni słonecznych do wnętrza budynku. Znaczenie ma także łączenie krawędzi przeszklenia z ramą okienną, które powinno odbywać się poprzez klejenie szyby na całym obwodzie, jak w przypadku stosowanej w oknach Internorm technologii I-tec Oszklenie.

Okna do domu pasywnego: współczynnik przenikania ciepła

Aby przekonać się, czy okna do domu pasywnego rzeczywiście spełniają swoją funkcję i będą zgodne z normami budownictwa pasywnego, należy zwrócić uwagę na podawane przez producentów współczynniki przenikania ciepła. Współczynnik Uf dotyczy ramy okiennej (f – frame), a współczynnik Ug szyby (g – glass). Decydujące znaczenie ma jednak współczynnik przenikania ciepła dla całego okna, czyli Uw (w – window). Jeśli wartość współczynnika Uw kształtuje się na poziomie nieprzekraczającym 0,8 W/m2K, jest to okno pasywne. Należy pamiętać, że jego wartość wylicza się dla okna referencyjnego o wymiarach 123 cm x 148 cm. Jeżeli wybierzemy większe okno, uzyskamy jeszcze niższą przenikalność cieplną ma metr kwadratowy, gdyż przeszklenie jest zawsze dużo lepiej izolujące niż rama (możemy to zweryfikować, porównując współczynniki Uf i Ug).

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

  • Poznasz filozofię Internorm
  • Doświadczysz możliwości naszych produktów
  • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
  • • w salonie
  • • na budowie
  • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: