Jakie okna wybrać do domu w górach?

5 września 2017

Sztuka podhalańskiego regionu Polski zachwyca swoim urokiem nie tylko rodaków, ale też turystów z całej Europy. To nie tylko miejsce, w którym człowiek jest bliżej natury, niż gdziekolwiek indziej, może ją poczuć, dotknąć i zasmakować, ale również region o szczególnie wyróżniającej się kulturze, sztuce i architekturze. Prawie każdy, kto chociaż raz odwiedził południowy zakątek naszego kraju, zapragnął pozostać tam dłużej.

Domy w góralskim stylu powstają jednak nie tylko na Podhalu, ale obecnie praktycznie w każdym zakątku naszego kraju. Rustykalny styl jest jednym z wyraźnie zaznaczonych w architekturze i aranżacji wnętrz. Jego elementy wykorzystuje się nie tylko we wnętrzach mieszkalnych, ale również w restauracjach, kawiarniach i hotelach. Chcąc jednak stworzyć prawdziwie góralski klimat, konieczny jest wybór z wielką precyzją każdego elementu budynku. Również okna zasługują na szczególną uwagę.

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Drewniane okna do domu w górach

Domy w górach wznoszone są przede wszystkim z drewna, spotkać można również te murowane, jednak prawdziwym kulturalnym pomnikiem są te z naturalnego, pięknego drewna. Materiał ten wykorzystuje się również do produkcji okien. Drewniane okna mają swój niepowtarzalny urok. Jak każde inne wpisują się w koncepcję stylu rustykalnego. Pojawiają się nie tylko w architekturze góralskiej, ale też w nowoczesnej. Wszystko to zasługa ich estetycznego wyglądu – naturalne tworzywo posiada duszę, co bardzo przypadło do gustu góralom i współczesnym architektom.

Drewno jest materiałem bardzo ciepłym, skutecznie zmienia surowy klimat modernistycznych wnętrz, a w rustykalnych wnętrzach podkreśla ich przytulny charakter. Nowoczesne drewniane okna mają niski współczynnik przenikania ciepła, co znacznie poprawia ich jakość w stosunku do tych, które stosowane były kilkanaście lat temu. Wadą może okazać się konieczność regularnej konserwacji w celu zwiększenia ochrony przed wpływem niekorzystnych warunków pogodowych. Drewno jest na nie podatne, jednak producenci znaleźli rozwiązanie. Stworzyli okna drewniano-aluminiowe, które łączą niepowtarzalny styl i naturalność drewna z odpornością na wpływ czynników zewnętrznych.

 

Uwaga na silny wiatr!

W górach częstym zjawiskiem jest występowanie silnych wiatrów, tzw. halnych. To powoduje, że okna, które wybierane są do domów, muszą być szczególnie odporne na obciążenia wiatrem. Należy więc wybierać te o największej sztywności oznaczone symbolami  B-3/B-4, a nawet  C-3/C-4. Ponadto, niskie temperatury zimą i wysokie latem powodują, że okno powinno wykazywać się wysoką izolacyjnością termiczną. Zwracamy zatem uwagę na współczynnik przenikania ciepła, który musi być maksymalnie najniższy.

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

  • Poznasz filozofię Internorm
  • Doświadczysz możliwości naszych produktów
  • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
  • • w salonie
  • • na budowie
  • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: