Jakie okna są najlepsze?

21 października 2020

Każdy ma indywidualne wymagania dotyczące określonego produktu – nie inaczej jest w przypadku okien. Dla części osób najważniejszy jest ich wygląd, inni zwracają uwagę głównie na zabezpieczenia antywłamaniowe, termoizolacyjność itp. Okna idealne powinny zatem spełniać szereg kryteriów. Każdy przecież chciałby mieć w domu produkt sprawdzony, funkcjonalny, oszczędny i nowoczesny. Czym więc powinniśmy się kierować, aby wybrane przez nas okna były najlepsze? Oto kilka praktycznych wskazówek, które pomogą w podjęciu decyzji.

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Najlepsze profile okienne

Pytanie, które jest najczęściej zadawane podczas kupowania okien dotyczy ramy okiennej i materiału, z którego będzie ona wykonana. W zależności od tworzywa, okna mogą mieć różne współczynniki przewodzenia ciepła, będą różniły się wyglądem, sposobem pielęgnacji i konserwacji oraz ceną. Najpopularniejszym rozwiązaniem są okna plastikowe, które są tanim rozwiązaniem, a jednocześnie gwarantującym funkcjonalność i długą trwałość. Aby okna z PCV były ciepłe i stabilne, powinny być zbudowane z profili klasy A oraz być co najmniej pięciokomorowe. Większą sztywność okien plastikowych zapewnią kształtowniki ze stali nierdzewnej lub z włókna szklanego. Dobrym rozwiązaniem, stosowanym przy produkcji ciepłych plastikowych okien jest zastosowanie wkładek termoizolacyjnych wewnątrz profili, na przykład w postaci pianki termoizolacyjnej. Najnowszym hitem i rozwiązaniem najbardziej funkcjonalnym są okna plastikowo-aluminiowe. Dzięki zewnętrznej nakładce aluminiowej okno jest odporne na warunki atmosferyczne. Dodatkowo jest sztywniejsze, dzięki czemu można wykonywać większe rozmiary, design okna jest nowocześniejszy, a jego wygląd utrzymuje się przez dłuższy czas w niezmienionym stanie.

Nowoczesne okna drewniane są polecane dla osób, które cenią sobie klasyczne piękno i wytrzymałość produktu. Ze względu na dużą sztywność okien drewnianych, możemy w swoim domu zaplanować bardzo duże przeszklenia, które przy odpowiednim oszkleniu będą miały bardzo dobrą izolacyjność cieplną. Aby dodatkowo ochronić okno przed działaniem czynników atmosferyczny, możemy przykryć drewniane ramy dodatkową, zewnętrzną warstwą aluminium. Rozwiązanie to powoduje, że nie ma potrzeby konserwacji okien, ponieważ są one chronione przez nakładkę aluminiową.

Przy wyborze odpowiedniej ramy okna pamiętajmy, że im jest ona grubsza, tym mocniejsze i cieplejsze będą nasze okna. Powinniśmy zwrócić na ten parametr szczególną uwagę, kiedy planujemy w naszym domu zamontowanie dużych, przestronnych okien lub wiemy, że okno będzie często otwierane.

Konstrukcja okna

Parametry techniczne okna w największej mierze decydują o tym, czy jest ono dobre. Jeśli klient zdecydował się na zakup okien wysokiej klasy, ma prawo, a wręcz powinien oczekiwać, że będą one pasywne. Innymi słowy – że będzie przez nie „uciekało” jak najmniej ciepła, co pozwoli zredukować wydatki związane z ogrzewaniem budynku (warto tu zauważyć, że wyższy koszt okien pasywnych po pewnym czasie zaczyna się zwracać). Z tego względu współczynnik Uw (określa on termoizolacyjność) dobrych okien powinien być niższy niż 0,8 W/m²K i potwierdzony certyfikatem jednego z instytutów budownictwa pasywnego. Przykładowo w Internorm model okna KF 500 ma Uw na poziomie 0,69 W/m²K. Pozostałe modele w Internorm wypadają pod tym względem podobnie.

 

Okna energooszczędne

Aby zmniejszyć comiesięczne rachunki za ogrzewanie i poprawić komfort cieplny naszego domu, warto rozważyć montaż okien energooszczędnych. Przy wyborze ciepłych okien najważniejszym parametrem jest współczynnik przenikania ciepła Uw, który pokazuje, ile ciepła może uciekać przez nasze okna. Energooszczędne mogą być zarówno modele wykonane z drewna, jak i z PCV. Wszystko zależy od rozwiązań zastosowanych w konstrukcji profilu i prawidłowego montażu produktu. O energooszczędnych właściwościach okna decyduje w dużej mierze pakiet szybowy, na który się zdecydujemy. Jeśli zależy nam na oknach ciepłych, które dodatkowo będą skutecznie izolowały nas od hałasów na zewnątrz i zapewnią bezpieczeństwo naszej rodzinie, powinniśmy rozważyć wybór pakietu trzyszybowego. W takim rozwiązaniu przestrzenie pomiędzy szybami, aby zapewnić jeszcze większą izolacyjność cieplną, są wypełnione gazem szlachetnym. Przez nowoczesne szyby do naszego domu wpada też więcej światła słonecznego, co przekłada się na nasze lepsze samopoczucie oraz niższe rachunki za energię cieplną.

Okna antywłamaniowe

Bezpieczeństwo jakie daje okno określa się za pomocą klas, przy czym z punktu widzenia przeciętnej osoby liczą się dwa oznaczenia: RC1 (okna o podwyższonej odporności na włamanie) i RC2 (okna antywłamaniowe). Na sforsowanie tych drugich potrzeba ok. 3 minut i niemałego wysiłku, co w praktyce wystarcza, by włamywacz zrezygnował lub został zauważony. Jeśli chodzi o same zabezpieczenia, należą do nich: trzpień antywłamaniowy (standard w oknach Internorm), czujniki kontaktronu, które podłącza się do głównego alarmu, szyby z bezpiecznego szkła (pękają, ale nie rozpadają się na setki małych fragmentów) czy klamki z kluczykiem. Dostępnych zabezpieczeń antywłamaniowych jest zatem całkiem sporo, ale tak wymyślnych próżno szukać np. w marketach budowlanych.

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

  • Poznasz filozofię Internorm
  • Doświadczysz możliwości naszych produktów
  • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
  • • w salonie
  • • na budowie
  • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: